2024. 11. 23. szombat

Kelemen, Klementina
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » A Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria programja

A Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria programja

2015. április 5-12. * Április 5., húsvét vasárnap – Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria kiállítóhelyei  
JÁTÉKOS HÚSVÉTOLÁS A MÚZEUMBAN ÉS A GALÉRIÁBAN
Pár nap, és itt a húsvét, melyre a Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria munkatársai is nagyon készülnek. Húsvét varásnap ugyanis a megszokott nyitva tartási rendben, a már ismert jegyárak mellett látogathatók a kiállítások a Görgey utcai központi épületben, a Papszeri öreg épületben, a Miskolci Galéria Rákóczi-házában, a Színészmúzeumban és a lillafüredi Herman Ottó Emlékházban.
A tárlatok többségéhez tárlatvezetés is kérhető, de játékkal is várják az érdeklődőket. A Nyuszi is múzeumba megy… című játékban valamennyi nyitva tartó kiállítóhely részt vesz. A látogatóknak nem kell mást tenni, mint megkeresni a tárlatokban elrejtett tojásokat és a nyuszit, közös fotón megörökíteni őket és elküldeni a fotókat a latogato@hermuz.hu  vagy a muzeumkommunikacio@gmail.com  címekre. Ha a játékosok az első 50 küldő között vannak, értékes ajándékokat nyerhetnek, melyeket egy későbbi időpontban vehetnek át.  Külön díjazzák, ha valaki mindegyik elrejtett tojást megtalálja, és még a nyuszit is lefotózza, és a legötletesebb fotók készítői is plusz ajándékokra számíthatnak. A gyerekek duplán örülhetnek, hiszen igazi csokitojások is vannak az eldugottak között, amit természetesen nem lefotózni, hanem megenni kell majd.
A „Pannon-tenger Múzeumban” emellett mérethű „dinoszaurusz tojásokat” is lehet festeni, s mivel ezek eredeti színéről a tudósoknak nincsenek ismeretei, mindenkire rá van bízva, hogyan néz majd ki az általa megfestett dínótojás. Aki részt vesz dinoszaurusz-tojások kifestésében, annak kedvezményes jegyet biztosít a múzeum  a 2015 végén nyíló Dinók Földjén – MezoZOOikum című időszaki kiállítás megtekintésére.

* Április 8., szerda 16 óra – HOM – Kiállító Épület (Miskolc, Papszer 1.)
VISSZAPILLANTÓ
Régészeti kalandozások a honfoglaló magyarok világában II.
Téma: Palmetták a palettán- A magyar honfoglalás kori művészet átalakulásai
Előadó: Bollók Ádám régész, MTA Régészeti Intézete
Mit tudunk a honfoglaló magyarok művészetéről? Palmetták, indadíszek, „életfa” – vagy valami egészen más?
Tekintsük át egyenként a sírokból előkerült viseleti elemeket, valamint az ezeken megjelenő motívumkincset! Hol vannak a honfoglalás kori motívumok Kárpát-medencén kívüli párhuzamai, merre keressük e művészet gyökereit? Mit jelentenek – ha jelentenek egyáltalán valamit – az egymásba fonódó, dús palmetták és a legmagasabb esztétikai igénnyel ábrázolt, fantasztikus „keveréklények”? Valóban az ősi magyar hitvilág emlékei ezek a képek?
Érdekes következtetésekre juthatunk, ha a honfoglalás utáni időszakban bekövetkezett változásokat összehasonlítjuk a mai Ukrajna területén élő magyarok művészetével. Milyen kulturális kapcsolatoknak köszönhetőek ezek az átalakulások a honfoglaló magyarság körében?
Harmadik alkalommal egy izgalmas felfedező körútra indulunk, melynek során az eddig ismert 10. századi, kárpát-medencei régészeti leletanyag alapján kaphatunk képet a honfoglaló magyarság vizuális művészetéről. Az előadás végén az előadó néhány különleges tárgyat is bemutat, illetve felvillant néhány olyan régészeti leletet, amelyek zsákmányként kerültek a „kalandozó” magyarok birtokába.  

* Április 8., szerda 17 óra – Feledy-ház (Miskolc, Deák tér 3.)
DOMJÁN JÓZSEF MŰVÉSZETE
Magyar Kálmán, az Amerikai Magyar Múzeum igazgatójának előadása
Kriza Jánosra emlékezik a Feledy-házban megtekinthető KÁDÁR KATA – Ballada illusztrációk Kriza János emlékére című kiállítás, amely népballadák által ihletett alkotásokat mutat be. Válogatást láthatnak a Gödöllői művésztelepen a 20. század elején dolgozó művészek munkáiból (mint például Nagy Sándor, Undi Mariska, Diósy Antal), illetve Domján József meseszerű színes fametszeteiből. Ismert és talán kevésbé ismert balladák röpítenek vissza minket térben és időben a régmúlt népi világába, a zord, leginkább tragikus eseményekre, élethelyzetekre épülő székely vagy az alföld hangulatából táplálkozó magyar balladák kevésbé komor emlékezetébe.

* Április 9., csütörtök 17 óra – Teátrum Pincehely Galéria (Miskolc, Déryné u. 3.)
HUMANIZÁLT KÖVEK
BORSOS ISTVÁN SZOBRÁSZMŰVÉSZ KIÁLLÍTÁSA
A gyönyörű erezetű, fényesre csiszolt márványtömbök simogathatók. Szép, emberi érzéseket közvetítenek: ölelés, összetartozás, szerelem, szeretet, barátság. Olyanokat, amelyek ma hiánycikkek a világban és hazánkban is.
A tárlatot az alkotóművész nyitja meg  
(május 23-ig)

* Április 10., péntek 15 óra – Képtár (Miskolc, Görgey A. u. 28.)
SZÁLLJ VELÜNK!
Képtár Légitársaság – PUTTÓJÁRAT
Kalandozások a barokk művészet világában című kiállítás megnyitója
Megnyitja: Kiss Gábor Miskolc Megyei Jogú Város alpolgármestere

A Herman Ottó Múzeum Képtára nemcsak a térség, de az ország egyik leggazdagabb, állandó jellegű képzőművészeti látványossága, amely a magyar nemzeti festészet fejlődését rangos műtárgyakon keresztül mutatja be. Mai megjelenésében pontosan 10 évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit. Sok minden történt körülötte azóta. Az évforduló alkalmából most nemcsak felfrissült, de anyaga is kibővült, felvonultatva a 20. század első felének Miskolcon őrzött legszebb emlékeit, köztük Aba-Novák Vilmos, Czóbel Béla, Derkovits Gyula, Egry József alkotásait.
Az állandó kiállítás mellett időszaki tárlatsorozat indul útjára. A hosszú távú tervek szerint olyan komplex kiállítás- és programsorozat valósul meg, amely szorosan kapcsolódik a Képtár anyagához, annak tágabb értelmezését, kiegészítését, valamint új összefüggések bemutatását teszi lehetővé.
A sorozat első kiállítása a barokk művészet világába kalauzol.

A tárlat egy izgalmas utazásra invitál Rembrandt, Rubens és Velázquez korába, a 17–18. századba, amely a mai napig titkokat rejt magában. A barokk nem csupán egy művészeti stílus, de az emberiség legnagyobb varázslata. A kiállítás újszerűen és gondolatébresztő módon járja körül azt a szépségekkel és szellemi tartalmakkal teli csodát, amit barokknak nevezünk, s ami sokkal erősebb szálakkal kötődik jelenünkhöz, mintsem gondolnánk.
A kiállításban autentikus műtárgyak, az európai festészet remekműveiről készült művészi másolatok, valamint kortársművészeti párhuzamok is bemutatásra kerülnek, melyek egymással összebeszélve mutatnak rá a barokk művészet sokarcúságára, rejtelmességére és időtállóságára.

* Április 11., szombat 10-12 óra – Rákóczi-ház (Miskolc, Rákóczi u.2.)
GYERMEKFOGLALKOZÁS
A Gondolatmenet kiállításon zajló foglalkozás aktuális témája a hagyomány és a hit. A Költészet Napján verses és játékos feladványok segítségével ismerkedünk meg a témákkal, majd a kiállítás tárgyaihoz kapcsolódóan kreatív feladatokat megoldására kerül sor.
Korosztály: 7-12 év, a foglalkozás díja: 300 Ft/fő
Előzetes jelentkezés nem szükséges. Anyagokat, eszközöket biztosítunk.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp