A duális járműipari öntészeti anyagmérnök képzésre és az öntészeti felsőoktatás fejlesztésére fókuszál az a szerződés, amelyet csütörtökön kötöttek a Miskolci Egyetemen a felsőoktatási intézmény vezetői és több, az ágazatban érdekelt cég képviselői – közölte az egyetem az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a duális képzések akkreditációs eljárásában 22 öntészeti vállalkozás csatlakozott a Miskolci Egyetem járműipari szakirányos anyagmérnök képzéséhez.
Azt írták: a járműgyártáshoz kapcsolódó öntészeti ipari termelés a többi ipari ágazathoz képest is kiemelkedően fejlődik, ennek is köszönhetően az ágazat speciális öntészeti szakemberigénye jelentős, az öntvénygyártó társaságoknak ilyen végzettségű mérnököket csak a Miskolci Egyetemen képeznek.
A duális járműipari öntészeti képzéshez csatlakozó 22 öntvénygyártó vállalkozás 2013. évi árbevétele meghaladta a 200 milliárd forintot, ez tizedével több, mint a megelőző évi összeg volt.
Kitértek arra, hogy az együttműködésre jó példa a Nemak Győr Alumíniumöntöde Kft., amely a szakember-utánpótlás megoldásában egyik élenjáró hazai társaságként Győrben a szakmunkásképzést, Miskolcon az öntészeti szakirányos anyagmérnök képzést támogatja. A Miskolci Egyetem műszaki anyagtudományi karán ennek köszönhetően járműipari öntészeti intézeti tanszéket, Győrben, a társaság magyarországi székhelyén pedig könnyűfém-öntészeti „Nemak” kihelyezett intézeti tanszéket hoztak létre.
A csütörtökön megkötött együttműködési megállapodás értelmében az öntészeti felsőoktatás fejlesztéséhez és fenntartásához szükséges kiadások jelentős részét a jövőben a duális képzéshez csatlakozott partnertársaságok biztosítják – áll a közleményben.
– MTI –