A Csodalámpa Alapítvány és a Soreco Társadalomkutatási Tanácsadó legfrissebb, a Csodalámpa támogatói körében végzett kutatása[2] szerint a válaszadók döntő többsége (háromnegyede) minden évben felajánlja adója egy százalékát. Ez jóval magasabb az országosan rendelkezők arányánál. Közülük is a fővárosiak, a diplomások, illetve a magasabb jövedelműek nagyobb valószínűséggel adják egy százalékukat valamilyen civil szervezet részére. A Csodalámpa Alapítvány 2003 óta teljesíti súlyosan beteg gyermekek kívánságait, a szervezet a napokban váltotta valóra a 2500-ik gyermekálmot.
A kutatásból kiderül az is, hogy a leggyakrabban jótékonykodással, egészségüggyel és oktatással foglalkozó szervezeteket támogatnak a válaszadók. Akik, szintén a felmerés tapasztalatai alapján, lojálisak egy egyszer már kiválasztott alapítványhoz vagy egyesülethez, hiszen relatív többségük (43 százalékuk) jellemzően évről évre ugyanazt a szervezetet támogatja. „Tízből nyolc válaszadó a tavalyi évben felajánlotta adója egy százalékát, amely arány mindenképpen üdvözlendő.” – mondta el az adatok kapcsán Patzauer Éva, a Csodalámpa Alapítvány ügyvezetője.
Ami a lakóhely szerinti megoszlást illeti, talán nem meglepő, hogy a legtöbben Budapesten, illetve a megyei jogú városokban rendelkeznek aktívan adójuk egy százalékának sorsáról. Ezeket követik a községek és a kisebb városok lakói. Más demográfiai mutatókat vizsgálva, az iskolázottság tekintetében például szintén nem meglepetés, hogy legnagyobb arányban a diplomával rendelkezők ajánlják fel egy százalékukat, a jövedelmi szintek alapján pedig nagyobb arányban a 150 ezer forintnál magasabb jövedelemmel rendelkezők éreznek e tekintetben felelősséget, vagyis nem hagyják egy százalékukat felajánlás nélkül.
Érdekes a másik oldal is, vagyis azok köre, akik viszont általában nem rendelkeznek az egy százalékról: kiemelkedő arány (32 százalék) az érettségivel sem rendelkezők köre, de a 150 ezer forintnál kevesebbet kereső válaszadók csaknem ötöde szintén nem foglalkozik ezzel a kérdéssel.
Egy százalék felajánlási szokások társadalmi-demográfiai változók szerint, %
Azok, akik egy-egy évben vagy nagy általánosságban nem rendelkeznek adójuk egy százalékáról, a legkülönfélébb indokokkal magyarázták ezt. Ezek között szerepel, hogy nem mindig érnek rá ezzel foglalkozni, vannak, akik elfelejtik, mikor kellene a felajánlást megtenni, de sokan hivatkoztak arra is, hogy mivel nem ők készítik adóbevallásukat, nem is tudnak rendelkezni az egy százalékról. Szerencsére ritkább, aki arra hivatkozik, hogy nem talál olyan szervezet, melynek szívesen felajánlaná a pénzt, és az is elenyésző véleménynek számít, hogy az egy százalék gyakorlatilag semmit nem ér, így nem is érdemes rendelkezni felette.
„Szerencsére egyre ritkábban felhozott érv, hogy az emberek nem bíznak az alapítványokban. „Nagyon fontos, hogy egy alapítvány hitelesen, és főleg átláthatóan működjön, és minden forinttal el tudjon számolni támogatói felé.” – magyarázza Patzauer Éva. „A Csodalámpa 11 éves működésének minden évéről és adományáról pontosan el tud számolni, a kívánságteljesítések mellett ugyanis legalább annyira fontos, hogy a jelenlegi és a jövőbeni támogatóinknak is be tudjuk mutatni transzparens működésünket. Honlapunkon bárki elolvashatja évekre visszamenőleg auditált éves közhasznúsági jelentéseinket.”
„A Csodalámpa Alapítvány 2003 óta a legkisebb adományokból és a nagyobb, céges felajánlásokból együttesen gyűjtötte össze azt a pénzt, amellyel az elmúlt 11 évben 2500 beteg gyermek kívánságát teljesítette.” – mondta el Patzauer Éva. „A tavalyi évben összesen 267 kívánság teljesült.”