Kínából is neveztek
Egy civil szervezet, az Ongai Kulturális Egyesület által szervezett pálinkaverseny már VI. alkalommal került megrendezésre Ongán, Abaúj legdélibb csücskében, melynek története 2010-ig nyúlik vissza.
Előbb csak a helybeli pálinka barátokat szólította meg az egyesület, majd egy év múlva már négy megye 28 településéről 168 pálinkamintával neveztek be a résztvevők. A mintaszám ezt követően folyamatosan emelkedett. 2012-ben 346, 2013-ban 785, 2014-ben 1030 nevezett pálinkával és párlattal találkozott a zsűri. Az idei 1000 feletti nevezési szám jelzi, hogy ez a töretlen fejlődés most sem tört meg. 116 településéről, 257 nevezőtől összesen 1021 verseny minta érkezett. Évek óta rendszeresen, egyre nagyobb számban érkeznek a megmérettetésre külhoni nevezések is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy az idén Szlovákia, Románia mellett Lengyelországból és Ausztriából is érkezett minta a versenyre. A szervezők számára külön büszkeség és megtiszteltetés, hogy ez évben először átlépve Európa határait, Kínából is neveztek párlatokat.
A Quintessence Pálinkaverseny díjazottjaként szerepelni rangot és szakmai elismerését jelent, hiszen a versenyen a legjobbnak minősülő párlatok kedvezményes nevezési feltétellel indulhatnak a világ egyik legrangosabb nemzetközi megmérettetésének tartott párlat versenyre, az ausztriai Destillata-ra.
A pálinkaverseny ünnepélyes eredményhirdetésére január 24-én 18.00 órától kerül sor Lillafüreden, a Palotaszállóban, egy pálinka bál részeként, ahol kivételes körülmények között találkoznak határon innen és túl a pálinkabarátok, a legnagyobb kereskedelmi főzdék, bérfőzetők és magánfőzők, ahova előzetes regisztrációt követően tisztelettel várjuk a sajtó képviselőit is.
Az Ongai Kulturális Egyesület által szervezett versenyről Nagy Árpád, a nemzetközileg is elismert békéscsabai Árpád Pálinka tulajdonos-főzőmestere a következőket mondta:„Jó pálinkát már sokan tudnak (tudunk) főzni idehaza! De jó versenyt rendezni, azt még csak nagyon kevesen. Ezért is fordulhatott elő az elmúlt pár esztendőben, hogy a nevesebb honi pálinkás cégek nemzetközi versenyeken keresték pálinkáik dicsőségét. Az Ongai Pálinkaverseny ezt hivatott megváltoztatni a maga eredetiségével, őszinteségével és szervezettségével.”
A versenyre a határon túlról is érkeznek nevezések. Dezső Tibor (Potio Nobilis – Erdély, Románia) véleménye szerint nem véletlenül. „2013/14-ben a Potio Nobilis cég négy országban (Magyarország, Ausztria, Szerbia és Szlovákia) versenyeztette a pálinkáit. Magyarországon a gyulai, a keceli és az ongai versenyeken. Az ausztriai verseny kivételével volt szerencsém a bírálatokban is részt venni. Bátran merem állítani, hogy az ongai verseny a bírálatszervezésben és minőségben, a díjazásban és a díjkiosztó gála szervezettségében, a helyválasztásában ma a Kárpát-medence legrangosabb versenye számomra.”
Vértes Tibor, az Agárdi Pálinkafőzde pálinkafőző mestere, nemzetközileg elismert pálinkabíráló a következőképpen vélekedik a versenyről: „Számomra mitől is értékes egy verseny? Attól, hogy az adatokat diszkréten kezeli, munkáját függetlenül végzi, szakmai háttere által a végeredmény, valamint az értékelés segíti munkámat, továbbá cégünk marketingtevékenységébe, a verseny szakmai elismertsége által, hasznosan be tudjuk illeszteni. Ez alapján választjuk ki, hogy pálinkáinkkal melyik megmérettetésre nevezünk. Véleményem szerint ez a verseny az, ami jelenleg Magyarországon szakmai elvárásaimnak megfelel.”
„Nagyon jól szervezett, korrekt, áttekinthető, pontos és profi háttérmunkával alátámasztott a bírálat, amit egy speciálisan erre fejlesztett szoftver segít. Nincs lehetőség, és nincsenek érdekek a pálinkák eredményeinek befolyásolására. A lehető legjobb szakmai háttérrel rendelkezik, ahol világszinten is az élvonalba tartozó know-how befektetésével felépített, folyamatosan fejlesztett bíráló rendszerrel, a legjobb szakemberek értékelik a benevezett mintákat. A gyönyörű, ünnepélyes díjátadó keretében egy életre szóló élmény a nyereményeket átvenni. Röviden: minden szempontból a közép-kelet európai régió kimagaslóan legjobb párlat versenye!” – közölte a versenyről Lovassy György nemzetközi pálinkabíráló, számos hazai pálinkaverseny zsűri elnöke, versenyigazgatója.