2025. 01. 11. szombat

Ágota
1 EUR 414 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » Decemberi bemutatók a Miskolci Nemzeti Színházban

Decemberi bemutatók a Miskolci Nemzeti Színházban

Egy békebeli szerelmes mese, egy klasszikus-folklorisztikus, zenés szenvedélytörténet, és egy modern 3D-s technikával illusztrált mesebeszéd: ez várja decemberben a Miskolci Nemzeti Színház felnőtt és gyermek közönségét.

December 5-én este László Miklós vígjátékát, az Illatszertárt mutatják be a Nagyszínházban látványos díszletek között (Cziegler Balázs tervei alapján), amely elénk varázsol egy békebeli illatszertár üzletet. A történet rámutat arra, hogy a szerelem cudarul nehéz dolog. Főleg, ha szerelmünkkel csak leveleken keresztül tudunk érintkezni, és munkánk mellett lehetetlennek tűnik találkoznunk vele. Mert hát munka van bőven, a dolgozók sürögnek-forognak az illatszertárban, nyakukon a karácsony, és a bolt tulajdonosa is furcsán viselkedik, mert hírét veszi, hogy felesége megcsalja… Hogy lehet ebből boldog befejezés? László Miklós vígjátéka Magyarországon és a tengerentúlon is nagy népszerűségnek örvendett – benne a szerelem boldog és olykor keserű árnyalatait is megmutatja a szerző, olyan elevenen, hogy végül szinte érezzük az üzletben kavargó keserédes illatokat.
A főként kabarészerzőként ismert író a darab 1937-es bemutatója után nem sokkal, a zsidótörvények életbe lépésekor elhagyta az országot és Amerikába emigrált. New Yorkban telepedett le, és forgatókönyvíróként dolgozott, többek között Judy Garland-dal és James Stewart-tal. Az Illatszertár a legismertebb darabja, egy finom humorú, békebeli szerelmes mese, az egyik legkedvesebb történet, amit valaha magyar színpadra írtak.
A december 10-i előadás jeltolmácsos és audió tolmács segítségével narrált előadás lesz, amelyet siketek és vakok is élvezni tudnak majd, és részük lehet a kedves karácsonyi történetben.

December 6-án a Kamaraszínház színpadán a Parasztoperát mutatják be. Pintér Béla az író, egy a nagymamája által a Szabadszállás környéki emberekről mesélt történetből bontja ki a librettót és összeereszti benne az ellentétes világokat. A klasszikus-folklorisztikus szenvedélytörténetet western-romantikával keveri és az egészet a mai magyar vidék rögös talajára helyezi, hadd nevessünk! Aztán Darvas Benedek zeneszerző barokkos-rockos-népzenei motívumokból építkező nagyoperát ír belőle. És ezzel a humornak egy utánozhatatlanul bizarr és groteszk elegyét hozzák létre, egy briliáns stílusparódiát. Van benne a népszínműtől a melodrámán át, a musical érintésével a klasszikus operák kötelező elemeiig minden, ami ahhoz kell, hogy egy szabadszállási tragikus ballada, sírva nevettessen minket.
A rendezőként, színészként és társulatalapítóként is elismert Pintér Béla egyedi stílusa különleges színt képvisel a kortárs magyar drámairodalom palettáján. Az utóbbi tíz év egyik legmarkánsabb független színházi alkotója a legrangosabb európai fesztiválokon képviseli a magyar színházművészetet, miskolci bemutatkozása igazi csemege a kortárs dráma kedvelőinek.

December 11-én a kicsiket várják a Kamaraszínházban, hogy megismerkedjenek a Sötétben Látó Tündérrel egy különleges, látványos, az animációs rajzfilmek világát idéző előadásban. Bagossy László darabja a magyar népmesék motívumaiból szőtt, szecessziós szépségű színpadi monológ. Szirbik Bernadett egyedül játssza és narrálja az elődadást, tucatnyi szereplőt egymaga szólaltat meg.
Pillanatok alatt lényegül át a testvérkéi által „Pirinyó Minyó”-nak csúfolt, hajdani tündérkévé és vissza, háromezer éves önmagává, vagy akár saját Tündér anyácskájává. Miközben elmeséli, hogyan is kapta a „Sötétben Látó Tündér” nevet „azon a nevezetes téli éjszakán”, arra is megtanít, hogy képzeletünk forrása kiapadhatatlan. Beszél születésről, halálról, félelmeinkről, önismeretről, hivatásról, küzdelemről és persze Tökamg királyfi és Málnácska egymásra találásáról.
A leporellós mesekönyvek világát idéző díszlet, az esti mesék meghittsége és a látványt gazdagító, modern 3D-s számítógépes animáció feledhetetlen színházi élményt ígér kicsiknek és nagyoknak egyaránt!

László Miklós:ILLATSZERTÁR
vígjáték három felvonásban

Hammerschmidt               SZEGEDI DEZSŐ Jászai-díjas
Asztalos úr                              RUSZNÁK ANDRÁS
Sipos úr                                  SZATMÁRI GYÖRGY
Balázs kisasszony                    ULLMANN MÓNIKA
Árpád                                     SIMON ZOLTÁN
Kádár úr                                 ÓDOR KRISTÓF
Rátz kisasszony                     JANCSÓ DÓRA
Molnár kisasszony                   SIMONFI ADRIENN
Jancsi                                    BŐSZE GYÖRGY
Rendőr                                   KOKICS PÉTER
Detektív                              CSERVENÁK VILMOS
Vásárlók                              MOLNÁR ANNA
KEREKES VALÉRIA
PÉVA IBOLYA
továbbá                TAKÁCS MÁRIA
LAJCSÁK KRISZTIÁN
TÓTH LÓRÁNT

Díszlettervező:     CZIEGLER BALÁZS
Jelmeztervező:     TIHANYI ILDIKÓ
Dramaturg:     ARI-NAGY BARBARA
Ügyelő:    OREHOVSZKY ZSÓFIA
Súgó:    BÍRÓ KLÁRA
Rendezőasszisztens: EGYÜD TÜNDE

Rendező
SZABÓ MÁTÉ


Darvas Benedek – Pintér Béla:PARASZTOPERA

A vőlegény                 DÉNES VIKTOR
Anyja                     GYÖRGYI ANNA Jászai-díjas
Apja                         VARGA ZOLTÁN Jászai-díjas
Mostohatestvére                 SZABÓ IRÉN
A menyasszony                 CZAKÓ JULIANNA
Anyja                     MÄRCZ FRUZSINA
Apja                         SALAT LEHEL
Állomásfőnök                 ZAYZON ZSOLT
Az idegen                    HARSÁNYI ATTILA
Fiúk                        TÓTH ANDRÁS e.h.
TÓTH JÁNOS e.h.

Díszlettervező:          KHELL ZSOLT Jászai-díjas
Jelmeztervező:         BOZÓKI MARIANNA
Korrepetitor:        NAGY NÁNDOR
Koreográfus:         KATONA GÁBOR
Ügyelő:            LICHTENSTEIN PÁL
Súgó:            FEKETE ZSOLT
Rendezőasszisztens:     KRISTON SZABOLCS

Rendező:
RUSZNYÁK GÁBOR


Bagossy László:A SÖTÉTBEN LÁTÓ TÜNDÉR

mesebeszéd

Tündér                      SZIRBIK BERNADETT

Díszlet- Jelmeztervező: JUHÁSZ KATALIN
3D-s animáció:          SZALKÓ DÁNIEL
Ügyelő-Rendezőasszisztens: RADNAI ERIKA, VARGA RENÁTA    

Rendező:
SERES ILDIKÓ Jászai-díjas

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés