2024. 11. 26. kedd

Virág
1 EUR 410 HUF
1 GBP 491 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » A kor lelke: szabadság

A kor lelke: szabadság

Várdai István koncertje a Miskolci Szimfonikus Zenekarral

Az emberi természet még a legsötétebb „éji homályban” is a szabadság után kiált, szakadatlanul keresi, harcol érte, fölmagasztalja. A szabadság eszméje meghatározza mindennapjainkat, nem csoda hát, hogy igazi zenei remekművek megírására is inspirált. A Miskolci Szimfonikus Zenekar december 11-i hangversenyét a szabadság eszméje hatja át: felcsendül Beethoven Egmont nyitánya, mely az 1956. évi forradalom legfőbb zeneműveként a magyar emberek szabadságvágyának is emléket állít. Beethoven III. „Eroica” szimfóniájával Napóleon szellemét is megidézzük, majd pedig a sztálini diktatúrában, alkotóként oly sokszor megalázott Dmitrij Sosztakovics II. gordonkaversenyével kiált majd a szabadság után Várdai István csellóművész tolmácsolásában.

Az ifjú művész személyében, nem túlzás azt állítani, hogy egy igazi világsztárt köszönthetünk Miskolcon, hiszen debütált többek között a bécsi Konzerthausban és a New York-i Carnegie Hallban, megnyerte a Genfi Nemzetközi Zenei Verseny fődíját és különdíját is. A számos versenygyőzelem, a nagy presztízsű koncertek és nemzetközi elismerések miatt a fiatal csellista mind a szakmai, mind pedig a közönség és a sajtó érdeklődésének középpontjában áll és manapság többnyire külföldön lép föl. Nemrég első díjat nyert a müncheni ARD Nemzetközi Csellóversenyen, melynek rangját mutatja, hogy a korábbi győztesek között olyan nevek találhatók, mint a zongorista Mitsuko Uchida, vagy a hegedűs Christian Tetzlaff.

A csütörtök esti koncert a Művészetek Házában azért is különlegesnek ígérkezik, mivel a fiatal művész közismert technikai tudásáról, lemezminőségű előadásairól és karizmatikus előadásmódjáról. A hangversenyen Gál Tamás, a Miskolci Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője vezényel majd.

2014. december 11. (csütörtök), 19 óra, Művészetek Háza

A kor lelke

A Miskolci Szimfonikus Zenekar hangversenye

Műsor:

L. v. Beethoven: Egmont – nyitány Op. 84

D. Sosztakovics: II. gordonkaverseny

L. v. Beethoven: III. (Esz-dúr, „Eroica”) szimfónia Op. 55

Közreműködik: Várdai István – gordonka

Vezényel: Gál Tamás

Bemutatkozik: Várdai István

Pécsett született, 1985-ben. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Mező László, a bécsi Zeneakadémián Reinhard Latzko növendéke volt. 2010 őszétől Németországban, a Kronberg Akadémián Frans Helmerson növendékeként folytatta tanulmányait, 2013-tól a világhírű intézmény oktatója. Mesterkurzusok keretében olyan művészektől tanulhatott, mint Natalia Gutman, Natalia Shakhovskaja, Schiff András és Starker János.

Több nemzetközi verseny díjazottja-nyertese. 2008-ban 1. díjat nyert a 63. Genfi Nemzetközi Zenei Versenyen, valamint övé lett a közönségdíj, a Coup de Coeur Breguet-díj és a Pierre Fournier-díj is. Moszkvában 2007-ben 3. díjat nyert a XIII. Nemzetközi Csajkovszkij Versenyen. 2006-ban Berlinben az Emanuel Feuermann Gordonkaversenyen a Kronberg Akadémia különdíját kapta, illetve első helyezést ért el az Ausztriában rendezett XIII. Nemzetközi Brahms Versenyen. A verseny történetében páratlan módon háromszor nyerte meg a Popper Dávid Nemzetközi Zenei Versenyt. 2014-ben megnyerte az ARD Nemzetközi Csellóversenyét Münchenben.

Fellépett New Yorkban, Londonban, Párizsban, Prágában, Bécsben, Frankfurtban, Münchenben, Genfben, Berlinben, Hágában, Moszkvában, Szentpétervárott, Firenzében, Tokióban és Pekingben. Olyan nagyhírű karmesterekkel és zenekarokkal játszott együtt, mint Fischer Ádám, Kocsis Zoltán, Howard Griffiths, Simon Gaudenz, Gilbert Varga, a Szentpétervári Szimfonikus Zenekar, a Genfi Kamarazenekar, a Mariinsky Színház Zenekara, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekara, a Suisse Romande Zenekar. Fellépett a Santanderi Fesztiválon, a svájci Bellerive és Verbier fesztiválokon, a Schleswig-Holsteini Fesztiválon, a Schwetzingeni Fesztiválon, a Budapesti Tavaszi Fesztiválon, a szentpétervári Gergiev Fesztiválon, a spanyolországi Pablo Casals Fesztiválon és a Francia Rádió Fesztiválján Montpellierben. 2010-ben debütált többek között a bécsi Konzerthausban és a New York-i Carnegie Hallban. 2014-től a Sitkovetsky zongorástrió csellistája.

2009-ben Junior Prima-díjjal tüntették ki, 2012-ben elnyerte a rangos Prix Montblanc-t. 2014-től a pécsi Kodály Központ rezidens művésze. 2009 októberében jelent meg első lemeze az Ysaÿe Records gondozásában, ezen Elgar csellóversenye, Prokofjev szonátája, valamint Janáček egy kompozíciója hallható. 2010-ben Vanhal csellóversenyét játszotta lemezre a Howard Griffiths által vezényelt Camerata Schweiz közreműködésével. 2013-ban a Hansler kiadónál megjelent CD-jén Martinu, Popper, Beethoven, Paganini, Rossini és Mendelssohn variációs darabjaiból játszik. Legutolsó, 2014 novemberében a Brilliant Classics kiadónál megjelent CD-jén Csajkovszkij műveket szólaltat meg.

Várdai István hangszere egy 1720-ban készült Montagnana cselló.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp