Kímélni a környezetet, újra hasznosítani a hulladékot. Ez a megbeszélések az előadások, az eszmecsere legfőbb célja. Csütörtökön megkezdődött az a konferencia a Miskolci Egyetemen, amelyen a Visegrádi Négyek országainak kutatói találkoznak, hogy az elektronikus hulladékok feldolgozásával összefüggő eredményeiket ismertessék, s a közös kutatási tennivalókról tárgyaljanak.
Az unió támogatásával megvalósuló CriticEl program záró konferenciája adja a megbeszélések, a tanácskozás keretét. Ez a projekt onnan kapta a nevét, hogy az Európai Unió a jövőre nézve 14 elem beszerzését , kitermelését nyilvánította kritikussá az öreg kontinensen. Ezek javarészt az elektronikus eszközök előállításhoz nélkülözhetetlen földfémek.
Minthogy évente több millió tonnányi elektronikus hulladék keletkezik a V4-ek térségében is használt telefonokból, számítógépekből, televíziókból,a kidobott háztartási gépek vezérlő alkatrészeiből, rendkívül fontossá vált, nem csupán az: ne károsítsák ezek a környezetet, de legalább ilyen lényeges szempont , hogy minél többet visszanyerjenek a világpiacon csak drága pénzen beszerezhető gyártási anyagokból.
A kutatók együttműködése meggyorsítja a felhasználási folyamatokat, olcsóbbá teszi a gyártás folyamatát, és hozzájárul ahhoz , hogy a V4 országaiban fellelhető bányászati helyekről képet kapjanak a leendő felhasználók, befektetők.
A program kutatásainak eredményeit 10 könyvben, tíz úgynevezett monográfiában összegzik.
A képen ahol a legfrisseb , a találkozás alkalmából megjelent monográfiát mutatják be, balról jobbra Prof. Dr. Földessy János, Dr. Gombkötő imre, és Prof.dr. Szűcs Péter, a műszaki földtudományi kar dékánja