A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az Országos Tűzmegelőzési Bizottság az idén ősszel is felhívja a lakosság figyelmét a fűtési szezonnal összefüggő káresetek megelőzésének lehetőségeire és módszereire. A tüzelő-, fűtőberendezések, az égéstermék-elvezető és szagelszívó rendszerek meghibásodása, valamint a helytelen műszaki megoldások tűzesetet, robbanást, füstmérgezést vagy szén-monoxid-mérgezést okozhatnak.
A köznyelvben „csendes gyilkosnak” nevezett szén-monoxid veszélyessége abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, szervezetre gyakorolt hatásai – rosszullét, szédülés, hányinger, fáradtság – könnyen összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel. Ez a gáz az otthonokban leggyakrabban előforduló toxikus gáz, amely meggátolja a véráramban az oxigén szállítását.
A fűtési szezon előtt szükséges alapvető megelőző lépéseket még nem késő megtenni. Ellenőriztesse a tüzelő-, fűtőberendezéseit, a kéményeket, szüntesse meg a helytelen műszaki megoldásokat és győződjön meg szén-monoxid-érzékelője működőképességéről. Baj esetén azonnal hívja a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon!
A szén-monoxid-mérgezések évről-évre halálos áldozatokat is követelnek. Az esetek többsége valamilyen hibás műszaki kialakításra, a karbantartás hiányára vagy műszaki meghibásodásra vezethető vissza. A megelőzés érdekében ezért rendkívül fontos a karbantartás, ha kell, szaktanácsadás igénybevétele. Egy megfelelő minőségű szén-monoxid-érzékelő életet menthet, hiszen időben jelzi, hogy a halálos gáz felgyülemlett. Az idei évben már több mint 270 esetben riasztották a katasztrófavédelem tűzoltó egységeit szén-monoxidmérgezéshez, ezek során 237 ember szenvedett valamilyen fokú mérgezést és tizenketten vesztették életüket.
Szöveg és fotó: BM OKF