Abaúj parasztgazdaságainak az elfeledett eszközei láthatóak Szikszón abban a kertmúzeumban – immár a nagyközönség számára is – amelyet szombaton nyitottak meg ünnepélyes keretek között.
Szikszó Önkormányzata támogatásával létrejött kiállítás Zsiga László szikszói helytörténész gyűjtése és tulajdona .Az eszközök működő képes állapotúak.
Zsiga László és családja a néprajzi gyűjtés szerelmese. Az elmúlt három évtizedben gyűjtött és rekonstruált darabok kerültek most kiállításra a szikszói ingatlanjuk kertjében . A tervek között az szerepel, hogy szikszói óvodások és iskolások is részt vehessenek majd itt rendhagyó történelmi és helytörténeti órákon.
Zsiga László rendkívül büszke tárgyaira , köztük a XIX századból való 200 éves kézi vetőgépre , amellyel még ma is dolgozni lehetne. A számtalan kézi és gépi mezőgazdasági szerszámról az ünnepségen résztvevők különleges információkat kaptak a tárlatvezetése során.
Füzesséri József, Szikszó polgármestere arról beszélt: óriási érték a közösség számára a civilek munkája. Különösen akkor, ha olyan kincsekről van szó, mint ami Zsiga László életműve . A kertmúzeum nemcsak egy elfeledett világot idéz fel a mai kor emberének, hanem egy értéket is közvetít. A tisztelgést őseink előtt, nagyapáink megbecsülése , de a jövő nemzedékének a tanítása is. Hiszen a szikszói gyerekek ezeknek az eszközöknek a megismerésén keresztül utazhatnak vissza a múltba, kaphatnak bepillantást abba a múltbeli életmódba, amely mindannyiunk közös forrása, közös gyökere.
A kertmúzeum szakmai avatója Kádár Zoltán a mezőkövesdi Mezőgazdasági Gépmúzeum igazgatója volt. A múzeumot Moldván Tibor szikszói görög katolikus parókus szentelte fel.