1./ szeptember 30. — KÖNYVPÁHOLY
2./ október 1. — MŰVÉSZETI SZABADEGYETEM – Miskolc Művészeti élete 1945-1960. (színház)
3./ október 2. — GRUND – A Nagy Kunszt Kortárs Képzőművészeti Tanulmányi Múzeum kiállítása
4./ október 3. — Vendégségben a Múzsák Kertjében – vendég: Petneki Áron
5./ október 3. — ZENEI ESTE A SZEMERE-SZALONBAN – Lendvai Ferenc előadása a fonoláról
6./ október 4. — A NAGY RAJZOLÁSA Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria hírei
2014. szeptember 29–október 4.
* Szeptember 30., kedd 17 óra – Színészmúzeum
Csak itt, csak most – Pincétől a padlásig
MŰVÉSZET A KULISSZÁK MÖGÖTT I. – KÖNYVPÁHOLY
Új programot indítunk KÖNYVPÁHOLY címmel a Színészmúzeumban, mely az irodalmi élet hátterét (kortárs és klasszikus irodalom) a könyvkészítés rejtelmeit, az olvasási szokások kulisszatitkait meséli el. Vendégeink nem csak írók, de kiadók, szerkesztők, nyomdászok, tipográfusok, akik egészen bensőséges kapcsolatba kerülnek a könyvvel. A rendezvényre az előző évi Olvasás Világnapjához kötődő eseményünkhöz hasonlóan ezúttal is várjuk a könyvbarátokat, akiket arra kérünk, hozzák el kedvenc könyvüket és olvassanak fel belőle egy részletet a hallgatóságnak. A programot meglepetés kötetbemutató is színesíti!
(E rendezvénnyel indul a Múzeumok Őszi Fesztiválja Miskolcon, melyet szeptember 29-november 9. között rendeznek meg országszerte. A programsorozatról részletes tájékoztatót küldünk.)
* Október 1., szerda 17 óra
MŰVÉSZETI SZABADEGYETEM – Miskolc művészeti élete III. (1945 – 1960)
Téma: Színházi élet Miskolcon második világháború után
Előadó: Mikita Gábor színháztörténész
* Október 2., csütörtök 16 óra – Rákóczi-ház
GRUND
A Nagy Kunszt Kortárs Képzőművészeti Tanulmányi Múzeum kiállítása, 2014/2
A Grund játékaink és játszmáink színtere. Az életben előforduló cselekvéseink próbája. Gyönyörködteti az elménket, örömet és izgalmat ad, szabályokhoz rendez, problémamegoldó képességünket növeli, váratlan helyzeteket teremt, miközben megmutatja legbensőbb énünket. Játszhatunk eszközökkel és nélkülük, egymással, szavakkal, gondolatokkal… Sokatmondó az is, mit tartunk játéknak.
Kiállító művészek: Borsos Lőrinc, Dobos Barbara, Fürjesi Csaba, Hajdú Kinga, Ilauszky Tamás, Kovách Gergő, Máriás István, Orr Máté, Péli Barna, Szirtes János, Székely Beáta, Tóth Márton Emil, Wächter Dénes
A foglalkozásokra a nagykunszt@gmail.com címen időpontot egyeztetni szükséges. Telefon: 06 70 940 86 54.
(november 22-ig)
* Október 3., péntek 17 óra – Feledy-ház
VENDÉGSÉGBEN A MÚZSÁK KERTJÉBEN
Vendég: Petneki Áron művelődéstörténész Téma: A háború mindennapjai a képzőművészetben
Október végéig látható a Feledy-házban a „VÉR PANORÁMA LENG ELŐTTEM EL” – A HÁBORÚ KÉPE A GRAFIKÁBAN című grafikatörténeti kiállítás, mely ritkaságszámba menő anyagot mutat be, hiszen a nem közgyűjteményi anyagból, hanem egy budapesti magángyűjteményből és a Pannonhalmi Főapátság gyűjteményeinek grafikai kabinetjéből válogatta Petneki Áron kurátor.
A kiállítás központi témája a háború, a küzdelem. A 16 – 19. századi klasszikus grafikai alkotások a csatát, a küzdelem résztvevőinek lelkiállapotát, a hadvezér reprezentatív képét, a közkatonát, a háborút, mint a hatalom vizualizálásának eszközét mutatják be.
* Október 3., péntek 18 óra – HOM – Papszeri Kiállító Épület
A lámpás én vagyok – Tanárok éjszakája
ZENEI ESTE A SZEMERE-SZALONBAN
A XIX. század végének egyik találmánya a zongoraként is funkcionáló fonola, más néven gépzongora, amelynek működési elve, hogy a papírtekercsbe vágott lyukakon keresztül áramló légnyomás mozgásba hozza a billentyűket. A billentyűk ezáltal emberi kéz érintése nélkül „maguktól” peregnek, amely a századfordulón nagy feltűnést keltett, és a korabeli koncertek szenzációja volt. Hazánkban ez az egyetlen működőképes hangszer, amelyet idén restauráltatott a Herman Ottó Múzeum. Hosszú évtizedes hallgatás után most ismét megszólal a Steinweg-Hupfeld gép- és versenyzongora. A XIX. századi zeneművek a századvég legismertebb zongoraművészeinek interpretációjában lesznek hallhatóak.
Lendvai Ferenc: Érdekességek a fonola restaurálásáról címmel tart előadást.
Október 4., szombat 10 óra – Rákóczi-ház
A NAGY RAJZOLÁS – Alkossunk együtt!
A Miskolci Galéria Rákóczi-háza előtt az utcafrontra tervezett esemény az egyik legkedveltebb fesztiváli program. A Széchenyi utca a város sétáló utcája, így ebben a nagy rajzolásban a járókelők és az bejelentkezett csoportok együttesen is részt vehetnek.