A MiReHuKöz Nonprofit Kft. ez év januárjában pályázatot nyújtott be a „Regionális hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése, hasznosítási végpontjainak megtervezése” címmel, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásra érdemesnek ítélte és ezzel 176.600.000 Ft 100 %-os önerő nélküli támogatást biztosított a tervezett projekt előkészítésének finanszírozásához.
A részletekről sajtótájékoztatón számolt be Dr. Kriza Ákos, polgármester és Majoros Róbert, a MiReHuKöz Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
2014. január 1-től új alapokra helyeztük a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásunk szervezését. A Miskolc Térségi Konzorcium közös hulladékgazdálkodási rendszerén belül a szervezési feladatok elmélyítése mellett az érintett 37 önkormányzat közös, 100% önkormányzati tulajdonban álló új hulladékgazdálkodási közszolgáltató céget alapított Miskolci Regionális Hulladékgazdálkodási Közszolgáltató Nonprofit Kft. névvel.
A MiReHuKöz Nonprofit Kft. 2014. január 1-től látja el a szolgáltatást a Konzorcium településein. A tulajdonos önkormányzatok által a közszolgáltatóra bízott feladatok magukban foglalják a hulladékok begyűjtésének, szállításának, hasznosításának és ártalmatlanításának teljes körű ellátását.
A közszolgáltató megfelelő működéséhez és környezeti értékeink megóvásához elengedhetetlen a magas színvonalú eszközpark, mely folyamatos fejlesztést tesz szükségessé. A fejlesztések célja hulladékgazdálkodási rendszerünk modernizálása, a hulladékok környezetkímélő újrahasznosítása, közös környezeti értékeink megőrzése.
A hulladékgazdálkodási fejlesztésünk újabb állomásához érkeztünk. A MiReHuKöz Nonprofit Kft. ismét sikeresen pályázott. A Környezet és Energia Operatív Programban „Regionális hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése, hasznosítási végpontjainak megtervezése” címmel, több mint 176 millió forintos pályázatot nyert el. A Nemzeti Fejelesztési Minisztérium önerő biztosítása nélkül támogatja ekkora összegben a pályázatunkat.
A mostani projekt előszobája egy sokkal nagyobb és komplexebb elképzelésnek, amely egy közel 45 milliárd forintos beruházást is eredményezhet a régióban, hiszen egy igen fontos hulladékgazdálkodási projekt előkészítésére nyert támogatást a MiReHuKöz Nonprofit Kft.
A projekt legjelentősebb célkitűzése, egy Miskolc térségében megfelelően kiválasztott területén felépített hasznosítómű. Ez a beruházás több alegységet foglal majd magába, úgynevezett térségi hulladék előkezelő üzemeket.
A megvalósítás második pillérét a hulladékáramok terén jelentős problémát okozó szennyvíziszap és a fent említett rendszerek komposztálóiban keletkező, mezőgazdasági hasznosításra nem alkalmas komposzt hasznosítása jelenti. A hulladékok kezelése szintén a régió logisztikai központjaként működő Miskolc térségében megépítendő szárítóval kombinált előkészítő technológiával valósulna meg, mely műszaki megoldás lehetővé teszi, hogy a szennyvíziszap komposzttal keverve szárításra, s további hasznosításra kerüljön.
A projekt harmadik eleme az elkülönítetten gyűjtött csomagolási hulladékok (PET, papír, műanyag, üveg, stb.) anyagában történő hasznosítási feltételeinek felülvizsgálatát és a nagyobb tisztaságú anyagok biztosításának javítását célzó beruházások elvégzését foglalja magába.
Jelen előkészítési projekt keretében az alábbi tényleges tevékenységek valósulnak meg:
1. Megalapozó tanulmányok, felmérések, döntés előkészítő koncepcióterv készítése:
Potenciális megvalósítási helyszínek felmérése, vizsgálata logisztikai, műszaki, valamint energetikai szempontból;
Hulladékáramok mennyiségi és minőségi felmérése, beleértve a szezonális változásokat;
Intézkedési rangsor kialakítása, vizsgálati dokumentáció és koncepció kialakítása.
2. Fejlesztési/megvalósíthatósági tanulmányok.
A koncepcióterv során kiválasztott megvalósítási helyszínek vonatkozásában:
o A hulladék hasznosításával energiát előállító üzem megvalósításához műszaki-technológiai elemzés, javaslattétel az alkalmazandó megoldásokra a tényleges megvalósítási helyszíneken
o Logisztikai tervek elkészítése
o A fejlesztési beruházások gazdasági modellezése, költség-haszon elemzése, figyelembe véve a hazai és uniós költségtrendeket, jogi, szabályozási és támogatáspolitikai változásokat
3. Engedélyezési tervek elkészítéséhez műszaki specifikáció, tervezői feladatok közbeszerzési kiírása céljából
4. Hasznosító létesítmények elvi engedélyes tervezése a távhő- és villamos rendszerre történő csatlakozással
5. Környezetvédelmi hatásvizsgálati dokumentáció
A projekt legfőbb célja, hogy a már kialakult, ill. kialakuló térségi hulladékgazdálkodási rendszerek integrálásával, a kikerülő termékek és haszonanyagok megfelelő létesítményekben történő hasznosításával a hulladékok minél nagyobb arányú újrahasznosítását, az anyagában gazdaságosan nem hasznosítható hulladékokból kinyerhető hő- és elektromos-energia maximalizálását és ezzel együttesen tőkeberuházást és munkahelyteremtést eredményezzen Miskolc térségében.