A hátrányos helyzetűekért program kiemelten támogatja a rászoruló diákokat Magyarországon 47 olyan hátrányos helyzetű kistérség van, ahol a településeken élő felnőttek jelentős része a négy általánost sem végezte el, nagy a munkanélküliség, a gyerekek nem kapnak zsebpénzt, mert nincs miből, nincs lehetőség diákmunkára sem. Emiatt esélyük sincs megtanulni a pénzügyi alapokat. A K&H Bank idén kiemelten támogatja minden programjában, így a bank Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő keretében is a rászoruló diákokat. Teszi ezt annak érdekében, hogy a kapott plusz segítséggel ezek a fiataloknak az önálló életkezdéskor ne folyjon ki a kezük közül a fizetésük, hanem azt beosztva előreléphessenek.
Szeptember 19-i sajtótájékoztatóján jelentette be a Bank Csoport, hogy közösségi szerepvállalási programjain belül az idei évben kiemelten támogatja a hátrányos helyzetű kistérségekben élőket. A K&H a hátrányos helyzetűekért program kialakítása során a K&H szakmai együttműködést alakított ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának Társadalmi Felzárkóztatásáért Felelős Helyettes Államtitkárságával és az MTA Társadalomtudományi Központ, Szociológiai Intézetével.
A program egyik elemeként a 2014/2015-ös tanévben egy több állomásos roadshow keretén belül több iskolát pedagógus szakértővel és bankfióki munkatárssal keres fel a Bank, ahol többek között bemutatják azokat a segédanyagokat, amelyekkel a helyi pedagógusok játékos formában, a tanórai anyagok közé beépítve tudják oktatni a pénzügyi alapismereteket, a pénzügyi tudatosságra nevelést. Ahhoz, hogy a hátrányos helyzetű kistérségben élő diákok felnőve jobb körülmények között élhessenek, mint adott esetben a szüleik, meg kell tanulniuk a pénzzel bánni, tervezni, hiszen ez nélkülözhetetlen az előrelépéshez. Ráadásul a kapott segédanyagok révén nemcsak a diákok, de rajtuk keresztül családjuk is hasznos tudáshoz jut, sőt maga a pedagógus is, aki a későbbiekben további évfolyamoknak adhatja át az ismereteket.
Akik kedvet éreznek hozzá, kipróbálhatják magukat a Vigyázz, Kész, Pénz! általános iskolásoknak szóló, országos pénzügyi vetélkedőn is. A tavalyi évben is érkeztek már a versenyre az érintett térségből diákok, például a magyar-román határ mellől. „Penészlek hátrányos helyzetű település, és bár vannak itt is jómódú emberek, a legtöbb szülő a négy általánost se végezte el. A gyerekeknek otthon senki nem tud segíteni a felkészülésben, az internetet is csak az iskolában tudják használni, mert nincs számítógépük. Emiatt a teljes felkészítés rám és a kolléganőmre hárul” – mondta Hajdu Henrietta, az Általános Iskola Encsencs-Penészlek-Nyírvasvári Penészleki Tagintézmény pedagógusa.
„Fontos, hogy a hátrányos helyzetű településeken felnövő diákok minél előbb megismerkedjenek az alapvető pénzügyi fogalmakkal annak érdekében, hogy később, ha önálló jövedelemhez jutnak, azt beosztva, tervezve, előbbre léphessenek, és ne folyjon ki a kezük közül a fizetésük. A pedagógusi visszajelzések alapján a tanároknak is nagy segítség az a segédanyag, amit tőlünk kapnak, mert anélkül ők sem tudják, hogyan is lehet a pénzügyi kultúrát oktatni, főleg kisdiákoknak, aki esetleg még csak most ismerkednek a számokkal, és akinek nincs otthoni megerősítő, segítő példa a témában” – mondta Horváth Magyary Nóra, a Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűritagja.
Az idei verseny meghirdetésére október elején lesz.