2025. 01. 10. péntek

Melánia
1 EUR 414 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » Emléktáblát kaptak a csobaji málenkij robotosok

Emléktáblát kaptak a csobaji málenkij robotosok

„A málenkij robot, az az egy „kis munka”, valójában a polgári lakosság szovjet kényszermunkára hurcolásának a kifejezése” – értékelte az 1944-45-ben történt atrocitásokat dr. Mengyi Roland, a megyei közgyűlés elnöke pénteken Csobajon, a községből kényszermunkára elvitt személyek emléktáblájának avatásakor.


Szögi Imre, Csobaj polgármestere köszöntötte a vendégeket, köztük Dusik Margitot, Soltész Teréziát és Somogyi Ilonát, helybéli málenkij robot túlélőket. Kifejtette, hogy az emléktáblával nagy erkölcsi adósságot törleszt a község. Kitért arra, hogy a „kis munkából” 22 hónap kényszermunka lett a Donyec-decencében.  Csodának tekinthető, hogy az embertelen körülmények ellenére a 49 rabból 47-en, ha betegen, leromlott állapotban is, de hazatértek. Ártatlan civilek voltak, akik elhurcolása ugyan olyan bűn, mint a zsidók deportálása volt, ezért erkölcsi, anyagi kárpótlás illeti meg az áldozatokat. Erről a rémségről is beszélni kell, emléket állítani az elszenvedőinek.

„Hetven évvel ezelőtt, 1944 őszén vette kezdetét Magyarország szovjet megszállása, amely hihetetlen pusztítást, rablást, a civil lakosság szenvedését hozta magával” – helyezte történelmi térbe az eseményeket dr. Mengyi Roland.  A korszakot  két kifejezés jellemzi a legjobban, a „davaj csaszi”, a rablás és a „málenkij robot” a kényszermunka szinonimája.  A kommunista, szocialista idékben hiába próbálták felszabadításként beállítani a szovjetek bejövetelét, valójában csak egyik megszállót felváltotta a másik.

A Csobajon történtekről is megemlékezett a közgyűlés elnöke, amikor az 1945. január 24-én elhurcolt 49 polgárról, nőkről szólt. Ecsetelte a Donbasz ipari övezetben végzett nehéz munkát,  az embertelen viszonyokat. „ Mi adott erőt a túléléshez? A hit Istenben, a család- és a haza szeretete. Ez a három ami végül hazahozta a túlélőket” – vont mérleget dr. Mengyi Roland, aki felhívta a figyelmet az emlékezés fontosságára.

Darvas László római katolikus plébános megáldotta, megszentelte az emléktáblát, amely előtt a község diákjai az elhurcoltakra emlékezte 49 mécsest gyújtottak.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Újra összejöttek a Szomszédok
Újra összejöttek a Szomszédok! Janka, Jutka és Feri a régi szép időket elevenítették fel, ahonnan nem hiányozhatott természetesen a nagynéni konyakos …

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés