2025. 01. 10. péntek

Melánia
1 EUR 414 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Felforgató technológiák hullámain szörfölhetnek az új sikercégek

Felforgató technológiák hullámain szörfölhetnek az új sikercégek

– Idén is díjazták az ország legnagyobb IKT teljesítményeit a MENTA Konferencián –
A technológia nyomán átalakuló mindennapok, az életünk számos területét meghatározó és átalakító innovációk, valamint mindennek a gazdaságra és az urbanizációra való hatása voltak a fő témák a 21. MENTA Konferencián. A konferencia programjában kapott helyet a Gyurós Tibor Díjátadó Gála is, ahol egy repülőgép pilóták számára kifejlesztett navigációs segítség mellett a rekordidő alatt üzembe állított e- útdíj rendszer és Magyarország egyik vezető IT biztonsági szoftverfejlesztő vállalata is bekerült az elmúlt év legjobb IKT teljesítményei közé.
A szeptember 17- 18 között megrendezett konferencia célja, hogy alkalmat teremtsen az infokommunikációs szakma és gazdasági, kormányzati környezetének képviselői számára arra, hogy kellemes baráti körülmények között osszák meg véleményüket egymással a szakma fejlődését érintő aktuális kérdésekben.
Az Informatikai Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) által szervezett Konferencián elismert szakemberek az iparágért felelős állami szereplők bemutatása mellett az ágazati stratégia, az IKT trendek és a jövőkutatás, valamint a köznevelés, a felsőoktatás, a szakképzés problematikája mellett a diszruptív technológiák hatásairól is beszélgettek, melyek hatással vannak egész életünkre.
Nagy érdeklődésre tartott számot a beszélgetés azokról a diszruptív, vagyis a megszokott modelleket megzavaró, felforgató technológiákról, melyek mára meghatározzák a mindennapjainkat. „A klasszikus üzleti modelleket erős kihívás elé állítja a startup és innovációs kultúra terjedése. A telekommunikáció, elektronika és IKT szektor szereplői közül bárki kerülhet a nyertesek vagy a vesztesek oldalára is. Ha nem beszélünk róla, a világ akkor is átalakul.” – hangzott el a téma kapcsán.
Többek között a munkaerő piac sem marad érintetlen a technológiai fejlődés nyomán, hiszen új feladatok, funkciók, munkahely-típusok jönnek létre, miközben teljes szakmák szűnnek meg, válnak feleslegessé. A történelem során soha nem volt ilyen éles és hirtelen átalakulás, ez rengeteg lehetőséget jelent szakembereknek, vállalatoknak, egész országoknak. Csapdába eshetnek azonban azok, akik nem képesek jó időben lépni, átfordulni, de kritikus probléma, hogy a vállalatok nagy része Magyarországon, de a világ más országaiban sem képesek elegendő megfelelően képzett munkaerőt találni.
„Az informatikus munkaerőhiány már egy állandó és köztudott problémája a fejlett világnak. Nem magyar sajátosságról beszélünk, hanem egy globális problémáról. A kérdés, hogy melyik ország mennyire tud kívánatos maradni a szakemberek számára, hogyan lehetséges a korábbi generációban beragadt szakértők átképzése, hogyan lehet utat vágni a jelen iparágai felé.” – fogalmazták meg a beszélgetésen résztvevő szakemberek.

A felvetett problémákkal kapcsolatban is reménykeltőek azok a projektek, ötletek, vállalkozások, amik minden nehézség ellenére sikeresen törték át kereteiket. A Gyúrós Tibor nevével fémjelzett év IKT innovációja, az év IKT mendzsere és az év IKT projektje díjak egyaránt olyan jelöltekhez kerültek, akik példaképként állhatnak a magyar IT piac, de a teljes társadalom előtt is.

Az év IKT ötlete/innovációja kategória győztese Maróy Ákos lett, aki az Aero Glass egy Augmented Reality technológiát megvalósító navigációs segítséggel pályázott. A verseny nagyon szoros volt, sokáig az innovatív mobil fizetési rendszert kínáló Barionnal állt holtversenyben. Végül a repülőgép-pilótáknak szánt találmány került ki győztesen, mely lehetővé teszi használói számára, hogy bármely irányba nézve mindig a helyzetükkel kapcsolatos, a nézett irányban fontos információt kapjanak 3D-helyesen megjelenítve. A kijelzők sajátossága, hogy a felhasználó a fején viseli, miközben az aktuális látótérbe képes információt megjeleníteni és azt a valós nézetre „rárajzolni”, azaz kiterjeszteni a valóságot, amit a kijelző viselője lát.
2014 IKT projektje díjat az i- Cell Mobilsoft Zrt. nyerte a HU-GO e-útdíj rendszer létrehozásával és bevezetésével, a díjat a cég operatív igazgatója, Farkas Károly vette át.  A HU- GO az első nyílt platformú útdíjrendszer a világon, amely képes szabványos interfészek használatával biztosítani független eszközökön keresztül az útvonalkövetést, miközben egyszeri útdíj jegyek vásárlására is lehetőség van. A 2,5 hónapos rekordgyorsasággal életre kelő rendszer ugyan nem indult zökkenőmentesen, a hibákat azonban hamar orvosolták. A bevételi oldalon az elvárások teljesültek, a beruházási költség bőven megtérült és a költségvetés folyamatosan hozzáférhet egy eddig technikai korlátok miatt nem beszedhető bevételhez.
Az év menedzsere az infokommunikációban díjat Györkő Zoltán, a BalaBit IT Kft. ügyvezető igazgatója vehette át. Györkő Magyarország vezető IT biztonsági szoftverfejlesztő vállalatát irányítja. Az elmúlt két évben 60 százalékkal nőtt a vállalat árbevétele és új kereskedelmi képviseletet hoztak létre Londonban. A legnagyobb sikere azonban annak a közel másfél éves projektnek a végrehajtása volt, mely eredményeként átalakította és felkészítette a szervezetet egy jelentős nemzetközi tőkebevonásra. Az eredmény egy 8 millió dollár értékű tőkebefektetés, ami a cég számára az amerikai és egyéb fontos piacokon való terjeszkedés lehetőségét biztosítja.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Újra összejöttek a Szomszédok
Újra összejöttek a Szomszédok! Janka, Jutka és Feri a régi szép időket elevenítették fel, ahonnan nem hiányozhatott természetesen a nagynéni konyakos …

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés