A kutya és a macska jól elvan együtt, amíg a macska fel nem kelti a kutya vadászösztönét. Ez kiváltképp akkor probléma, ha a macska még gyorsabb is nála.
Amikor a kutya kergeti a macskát… A két állat együttélésekor jelentkező egyik fő probléma, hogy a macska felkelti a kutya vadászösztönét. A cica ilyenkor egy magasabban fekvő helyre vagy a szekrény alá menekül, vagy egyszerűen elszalad. Ez csak jobban felhergeli a kutyát, így üldözőbe veszi a macskát, ami ösztöntől vezérelt viselkedés, gyakran a kutya maga sem tudja, mit kezdene az üldözött állattal, ha tényleg elkapná. Ha a macska szorult helyzetbe kerül, felborzolt szőrrel és fújtatással megpróbálja elűzni a kutyát, sőt, szükség esetén karmait is beveti védekezésül. MIndez nem jó bevezetése a két állat későbbi harmonikus együttélésének.
Ha a kutya újra és újra késztetést érez a macska kergetésére, naponta és következetesen gyakorolni kell vele, hogy szót fogadjon. Ilyenkor csak felügyelet mellett engedjük össze az állatokat, közben a kutyát „ülsz!” vagy „helyedre!” parancsokkal kontrolláljuk. Fontos, hogy a kutya megbízhatóan teljesítse a parancsot, mielőtt újra lehetősége nyílik a macska üldözésére. Ha jól végzi a feladatot, természetesen nagyon meg kell dícsérni, és finomsággal jutalmazni. Így viszonylag gyorsan megoldható a probléma.
Ezzel persze még nem állíthatjuk, hogy a család macskáját a házban békén hagyó kutya kint sem fog cicákat kergetni. Először is azért, mert nagyon is meg tudja különböztetni az „övét” más macskáktól, másrészt másképp reagál egy másik helyzetben, ahol rengeteg környezeti inger éri, és nincs térbeli korlát sem. Ha azonban a kutya macskákhoz szokott, nagyobb a valószínűsége, hogy egy macskában sem fog kárt tenni, még ha kint sarokba is szorítja őket.