Július 4-én, pénteken délelőtt adták át Bükkaranyoson a 12,5 millió forintos pályázatból megvalósított elektromos járművek töltésére alkalmas állomást. A Bükki Nemzeti Park melletti 1500 fős kistelepülés e-töltő állomása nem az első ezen a környéken, de a bükkaranyosi az első olyan Önkormányzat az országban, amely elektromos autót használ a munkájához. A hivatalos átadáson a helyi óvodások műsorát is láthatták a vendégek.
– Bükkaranyos Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be egy úgynevezett elektromos garázsra. A könnyűfém szerkezetű épület tetejét részben napelemek alkotják, amelyek összkapacitása eléri az 5 kWp-et. A töltőállomás, 3 féle szabványos csatlakozójának köszönhetően a legtöbb típusú elektromos jármű normál töltésére alkalmas.
A rendszer egy ad-vesz mérőórán kapcsolódik az ÉMÁSZ közcélú hálózatára, így a megtermelt de fel nem használt energiát az Önkormányzat értékesíti a szolgáltató felé.
Egy helyi érdekeltségű forgalmazónak köszönhetően már több mint egy éve tesztelnek egy elektromos autót, amit a településen belüli ügyintézésre, ebédszállításra és az idősek szállítására használnak. A tapasztalatok szerint az e-autó költsége 1/10-e egy normál benzin vagy diesel üzemű járművének. Ez a megtermelt energiával együtt, több 1 millió Ft megtakarítást jelent a település számára. A gazdasági hasznon túl Bükkaranyos óvja tiszta levegőjét és környezetét – korábban itt indították el a lovas postakocsi szolgálatot is – a töltőállomás használata a lakosok számára 5 évig ingyenes lesz.- mondta köszöntőjében a megnyitóünnepségen Nagy Lajos polgármester.
Mint azt dr. Nagy Józseftől a Bükkk-Térségi LEADER Egyesület elnökétől megtudhattuk: Ők dolgozták ki az „1 falu – 1 MW” programot, amely a megújuló energiaforrásokat (RES) hasznosító, decentralizált energiatermelők számára teret nyit a vidéki közösségeknek, hogy belépjenek a XXI. század legnagyobb üzletébe, a Nap, a szél, a víz, a geotermia és a biomassza energetikai hasznosításán alapuló – tárolási – elosztási – hasznosítási – újrahasznosítási integrációba. ,
Az program harmadik üteme kiemelten támogatta a megújuló energia termelés mellett az energiatárolást, elosztást, hasznosítást és az integrációt. A kiírás célja az volt, hogy legalább mikro régiónként megjelenjenek napenergia vagy más RES hasznosító eszközök, amelyekhez elektromos tároló rendszer és elektromos töltőállomás, a zéró emissziós települési közlekedés megalapozására. Bükkaranyos első az országban aki csatlakozott a programhoz, és használja a megtermelt energiát, amely más hálózatba betáplálva olyan 250-300 ezer forintos plusz bevételt jelent majd a településnek.
Koleszár Gábor, az MVH BAZ Megyei Kirendeltség vezetője azt hangsúlyozta, hogy az is nagyon dicséretre méltó,- a környezetbarát megoldások népszerűsítése mellett – hogy a korábban gázcseretelepnek használt, elhanyagolt tér a település középpontjában egy 100 százalékosan támogatott projektben megújult.
A nemzetiszín szalag átvágása után, ma ki is próbálhatták a helyi lakosok a kis zöld elektromos autót.
OBE-OL