A miskolci Holdam Egyesület 2013 áprilisa és 2014 áprilisa között valósította meg a „Család és hivatás – a miskolci Holdam Egyesület munkaerő-piaci szolgáltatásainak fejlesztése” címet viselő projektjét, amely az egyesület számára egy új irányt, új fejlődési lehetőséget biztosított. Az egy éven át tartó projektben munkaerő-piaci tanácsadókat képeztünk ki, elkészült az egyesület szervezetfejlesztési terve és minőségirányítási kézikönyve. Ennek megvalósítása Európai Uniós pályázati forrásból vált lehetővé.
A projekt révén célkitűzésünk az volt, hogy felkészítsük munkatársainkat a munkaerő-piaci tanácsadásra, illetve a Holdam udvarba betérő kisgyermekes anyukákban tudatosítsuk, hogy mennyire fontos, hogy időben kezdjenek el foglalkozni a munkába való visszatéréssel. Hiszünk abban, hogy azok, akik már az otthon töltött időszak alatt is foglalkoznak ezzel a témával, terveikkel, azok később sikeresebben tudnak elhelyezkedni a munkaerő-piacon.
Az elmúlt egy évben a szervezet tagságának bevonásával elkészült az egyesület szervezetfejlesztési terve, amelyben felmértük a szervezeti kapacitásokat és potenciálokat, kijelöltük a fejlesztendő területeket, és megvizsgáltuk a lehetséges lépéseket. Egyes kérdésekben már meg is találtuk a megfelelő megoldásokat, és megkezdtük a javító intézkedéseket.
A projekt során tizenegy munkaerő-piaci szolgáltatást dolgoztunk ki, elsődlegesen nőkre, kisgyermekes anyukákra koncentrálva. A szolgáltatások megfelelnek egy korábbi, támop-2.6.1. projektben kidolgozott szakmai sztenderdeknek, így szolgáltatásaink megfelelnek a munkaügyi központok által nyújtott szolgáltatásoknak is. A megrendelők és az érdeklődők az alábbi szolgáltatásokat vehetik igénybe: munkaerő-piaci és foglalkoztatási információk nyújtása munkáltatók számára; egyéni fejlesztési terv; pszichológiai tanácsadás; egyéni álláskeresési tanácsadás; egyéni munkatanácsadás; vállalkozóvá válást elősegítő tanácsadás; álláskereső klub; MKKV-knak nyújtott tanácsadás; munkavállalói készségek, képességek felmérése; munkavállalást közvetlenül vagy közvetve akadályozó vagy támogató tényezők feltárása; újraorientáló csoportos foglalkozás.
Két családbarát civil fórumot és három családbarát foglalkoztatási workshopot tartottunk a projekt keretein belül. A civil fórumokon a támop-2.6.2 projekt kedvezményezettjeit láttuk vendégül. Célunk az volt, hogy tapasztalatcsere valósuljon meg a szakmai megvalósítást érintő kérdésekben, illetve megismerjük egymás szervezetét, célcsoportját.
A családbarát foglalkoztatói workshopokon a versenyszférával való együttműködés erősítésén dolgoztunk. Ezekre a rendezvényekre a környékbeli cégek vezetőit, illetve HR szakembereit, a munkaügyi központ szakembereit invitáltuk, ahol mindig egy aktuális témát jártunk körül. Szó volt a nők munkaerő-piaci lehetőségeiről, és az európai tendenciákról, a munkáltatók által igénybe vehető kedvezményekről, a munka törvénykönyvének változásairól, vagy a GYED extráról. Utolsó alkalommal vállalkozó nők számára rendeztünk sikeres üzleti reggelit. A rendezvények remek alkalmat biztosítottak mind az egyesület, mind a többi résztvevő számára, hogy építse a szakmai kapcsolatait és tapasztalatot cseréljen.
Munkánk során hasznos szakmai segítséget kaptunk az OFA helyi kapcsolattartójától. A projekt végén az OFA által delegált szakértő megvizsgálta az általunk végzett szakmai munkát, majd referencia tanúsítványt kaptunk mind a tizenegy szolgáltatásunkra, amely bizonyítja az általunk nyújtandó szolgáltatások megfelelő minőségét.
Jelenleg három felkészült foglalkoztatási tanácsadó vállal önkéntesen, heti rendszerességgel, előzetes bejelentkezés alapján munkaerő-piaci tanácsadást. Az Egyesület honlapján lehetőség van az egyéni regisztrációra, ahová a tanácsadásra jelentkezők feltölthetik az adataikat és az önéletrajzukat, amely alapján elkezdődhet a tanácsadási folyamat.
A Holdam Egyesület egyedisége abban rejlik, hogy jól ismerjük a célcsoportunkat, hiszen mi magunk is átéltük, átmentünk a munkakeresés, felkészülés folyamatán, átérezzük, milyen feladatokkal jár a gyermek születése után a munka és a család összeegyeztetése. Másrészt az édesanya a Holdam udvarban biztonságos, megértő környezetben készülhet fel az álláskeresésre, igénye szerint a tanácsadás alatt együtt lehet a gyermekével, vagy ha igényli szakképzett gondozóval gyermekfelügyeletet tudunk számukra biztosítani a helyszínen.