2024. 11. 1. péntek

Marianna
1 EUR 408 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Hírek » Zöld-Hírek » Békés kutyából is válhat vadorzó?!

Békés kutyából is válhat vadorzó?!

Az utóbbi években egyre gyakrabban szerepelnek a sajtóhíradásokban a kutyák emberek elleni támadásai. A felgyorsult társadalmi és gazdasági változások sok szempontból befolyásolják az emberek állattartási kultúráját.

Az Orpheus Állatvédő Egyesület tapasztalata az, hogy a legtöbb problémássá vált kutyatartó az állattartás megkezdése előtt nem gondolt bele a felelős állattartás minimális követelményeibe. Alapvető gond, hogy a háziállatok tartását nem az állatok egész élethosszára tervezik, az állat számára nincs biztosítva megfelelő élettér, se anyagi fedezet a költségek finanszírozásához. Az elhanyagolt, sanyargatott állatok sok esetben agresszívebbek lesznek, és kezelhetetlenekké válnak, amely gyakran tragédiához vezet.

Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője szerint a nem megfelelő tartás az állatok elhanyagolásával kezdődik. Az a kutya, amelyiket nem viszik el rendszeresen sétálni vagy nem szoktatják emberekhez, állatokhoz, mindennapi zajokhoz, ingerekhez, az a kutya rendszerint félősebbé (és támadóbbá) válik. Sok házi kedvencként indult kutya lakásba zárva, udvaron láncra verve éli le életét. Az ingerszegény környezetben tartott kutyák sok esetben saját tartóikat is megsebesítik.

Az állattartás minimumába beletartozik, hogy a háziállatokat a gazdája jó gazda gondosságával táplálja, ha beteg gyógykezeltesse, rendszeresen sétáltassa, egyszóval gondját viselje. Sokan nem tudják, de 2004 óta a gondatlan állattartás is kimeríti az állatkínzást, mint bűncselekményt, amiért akár letöltendő börtön is kapható. Állatkínzásnak minősül, ha az állat tartója állatának fizikai vagy lelki károsodást idéz elő, vagy úgy tartja az állatot, hogy az abba belepusztul. A gazda felel ezen felül az általa tartott háziállatok tetteiért is. Ahhoz, hogy a baj megelőzhető legyen, a háziállatokkal felelősségteljesen és jól kell bánjunk, hiszen a háziállatok éppúgy érezni, szenvedni képesek, mint maga az ember.

Nagyon sok félrenevelt, elhanyagolt, elvadult állattól úgy próbálnak a korábbi tartóik megszabadulni, hogy elhagyják – kiteszik azokat, a hatályos törvények szerint ez is állatkínzásos bűncselekménynek minősül. A www.ebangyal.hu Gazdikereső programban utcára kidobott, onnan megmentett állatok számára keres az Orpheus Állatvédő Egyesület állatvédelmi központja örökbefogadókat. Évente nyolcszáznál több kutya és macska kerül az állatmentő program révén megmentésre. Ezeknek a mentett állatoknak egy része a gazdakeresés előtt emberhez-és állathoz szoktatáson, szocializációs programon esik át.

Szilaj is agresszív, elhanyagolt kutyaként került az állatvédőkhöz, a szocializációs program végére visszanyerte az önbizalmat és viselkedése is normalizálódott:

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Jubileumi trófeamustra
Hideg, de napsütéses idő fogadta az érdeklődőket Szelcepusztán, az ÉSZAKERDŐ Zrt. jubileumi, 15. alkalommal megrendezett trófeamustráján, ahol a szarv…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp