2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Hírek » Hírek » A nagyobb rendhez járul hozzá a bírósági távmeghallgatási rendszer

A nagyobb rendhez járul hozzá a bírósági távmeghallgatási rendszer

A célként kitűzött nagyobb rendhez és biztonsághoz járul hozzá a bírósági távmeghallgatási rendszer – mondta Pintér Sándor belügyminiszter kedden Budapesten, a Fővárosi Törvényszéken tartott bemutatón.


A miniszter felhívta a figyelmet: a büntetés-végrehajtás, a bíróság és a rendőrök tevékenységét is segítheti ez a meghallgatásokról felvételeket is készítő rendszer, amely lehetővé teszi a döntések elemzését, ha pedig továbbfejlesztik, az oktatás, a képzés, sőt a jogalkotás területén is támaszul szolgálhat.

Ezzel az új módszerrel jelentős összegeket is meg lehet takarítani, mert sokkal kevesebbet kell majd szállítani az őrzötteket és kísérőiket a tárgyalásokra – tette hozzá.

Emlékeztetett arra: húsz éve próbálták ki ennek a rendszernek az elődjét, és ha akkor megvalósítják, akkor „egyértelmű, hogy az elsők között lettünk volna Európában” ezen a téren.

Pintér Sándor utalt arra: korábban felmerült, hogy a közvetlenség elvét sértheti ez a rendszer, de ezt az aggályt végül elvetették, mert vannak más bizonyítékok is – például a mikroszkópos képek -, amelyek esetében szintén nem közvetlenül vizsgálódnak. A gyanúsítottak esetleges befolyásolásának elkerülése érdekében az egész termet be lehet kamerázni – állapította meg.

A belügyi tárca vezetője kiemelte: arra is megvan a lehetőség, hogy a tárgyaláson részt vevők esetleges sérüléseit a bíró a kamera elé kérje, és arra is, hogy felfüggessze a tárgyalást. Az informatika fejlődésének köszönhetően csekély a közvetítés megszakadásának valószínűsége, de lehetőség van arra is, hogy folytassák, ha a problémát elhárították – közölte.

Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke arról beszélt, hogy a videokapcsolat az eljárásjogban óriási távlatot nyit, Európában pedig erre már számos példa van. Észak-Írországban például húsz bíróságon és több büntetés-végrehajtási intézetben használják, de Spanyolországban és Lengyelországban is kamerarendszerrel látták el a tárgyalótermek egy részét.

A tanúk az úgynevezett hiteles helyekről kapcsolatot teremthetnek a kamerák segítségével azzal a bírósággal, ahová behívták őket, ezáltal gyorsan és költségkímélő módon tudják lefolytatni a tárgyalásokat. Ennek a rendszernek a külföldi bírósági meghallgatások esetében kiemelkedő jelentősége lehet, segítségével embercsempészési ügyet is le tudtak már zárni – jegyezte meg.

Fazekas Sándor, a Fővárosi Törvényszék elnöke elmondta: a Fővárosi Törvényszéken 3600 ügyben döntöttek a gyanúsítottak előzetes letartóztatásáról. Beszámolt arról is, hogy május 5-én megkezdi működését a Fővárosi Törvényszék egységes nyomozási bírói csoportja a Fő utcában.

Az esemény végén egy fiktív bírósági jelenet szimulálásával bemutatták az igazságszolgáltatásban alkalmazandó távmeghallgató rendszert, amelynek lényege, hogy a bírósági tárgyalóterem és a büntetés-végrehajtási intézet között kiépített közvetlen videokapcsolaton keresztül hallgatja meg a bíróság a fogvatartottakat.

(MTI)

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp