Az a legfontosabb változás a magyar külpolitikában 2010-hez képest, hogy miközben a baráti kapcsolatok kiépítése a cél, a magyar érdekek érvényesítésére a korábbinál nagyobb hangsúly kerül – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Külügyi Intézetben tartott előadásában 2014. március 31-én.
Az államtitkár a magyar külpolitika elmúlt négy évéről beszélve kiemelte: a nyugati kapcsolatokat tekintve a legnagyobb eredménynek az számít, hogy sikerült megvédeni a társadalmi és gazdasági átalakulást a nyugati nyomásgyakorlással szemben. Az alkalmazkodási kényszer helyett ma már az érdekérvényesítés, a gazdasági fókuszú kapcsolatépítés jellemző a magyar külpolitikára – tette hozzá.
Németh Zsolt közölte: fontos cél volt a Nyugathoz fűződő kapcsolatok megújítása, az erőteljesebb érdekérvényesítés. Magyarország nem azért tartozik a Nyugathoz, hogy annak érdekeit érvényesítse, hanem hogy a Nyugat segítségével a saját érdekei is érvényesüljenek – fogalmazott.
Úgy vélte, a keleti nyitás lényege a forrásbevonás, valamint az, hogy minél több barátot szerezzünk a leggyorsabban fejlődő régiókban. E tekintetben nagyon látványos a haladás, sok új barátra tett szert Magyarország, de az ország biztonságpolitikai irányultsága nem bizonytalanodott el emiatt – mondta.
Kitért még a külpolitika déli irányára is, emlékeztetve: az Afrikához és Latin-Amerikához fűződő kapcsolatokat az alapoktól kellett újjáépíteni, és nagyszerű eredményeket értek el ezen a területen.
Az államtitkár a szomszédságpolitikáról szólva hangsúlyozta: komoly eredmény, hogy az elmúlt időszakban több mint félmillió új állampolgára lett az országnak, és közülük 195 ezren szavazhatnak a választáson. A legfontosabb cél a legitim választás lebonyolítása, ez ugyanis a nemzeti összetartozás politikájának újabb lendületet adhat – mutatott rá. Hozzátette: korábban az autonómia tabutéma volt a szomszédos országokban, ma viszont már egyre nyíltabban lehet beszélni róla.
Németh Zsolt Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatban azt mondta, hogy Budapestnek világos az álláspontja: a Krím megszállása, elcsatolása elfogadhatatlan, különösen azért, mert a kisebbségvédelemre hivatkozva csatoltak el területeket, ráadásul erőszakkal. Ezzel szemben Magyarország a demokratikus autonómiatörekvések pártján áll – közölte. Megjegyezte: természetes, hogy Magyarország Ukrajnától elvárja a kisebbségi jogok érvényesülését.
A paksi erőmű korszerűsítéséről az államtitkár kijelentette: mindkét félnek előnyös üzletet kötöttek, amely nem sérti a magyar külpolitika biztonságpolitikai irányultságát.
Németh Zsolt beszélt arról is, hogy a visegrádi csoport immár nemcsak értelmiségi, megfoghatatlan jelenség, hanem tényleges intézménye a magyar külpolitikának.
Beszámolt arról is, hogy az elmúlt években több külképviseletet nyitottak szerte a világon a gazdasági és a nemzetpolitikai érdekek figyelembevételével.
(MTI/Külügyminisztérium)