A 10. évfolyamos középiskolások nemcsak pár évre szóló döntést hoznak fakultációjuk megválasztásakor, az jellemzően későbbi karrierjükre nézve is meghatározó. Ezért kiemelten fontos, hogy a szülők és a diákok kellő figyelmet fordítsanak a fakultáció-választásra, és ne csak a megszokásokat vegyék figyelembe, hanem az aktuális trendeket és a munkaerő-piaci helyzet várható alakulását is, így lehetőleg a nagy perspektívát jelentő természettudományos pályákra orientáló fakultációk mellett döntsenek. – állítja az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ).
A XXI. században korábban elképzelhetetlen, új tudományos területek jöttek létre, és ma már például a biológia és az elektronika összefonódásával lehetséges, hogy bőrre ragasztott, mikroelektronikát tartalmazó matrica segítségével mérjék a szívritmust vagy gyűjtsenek információt az agyhullámokról. A jövő biztos megélhetést jelentő állásait talán még nem is ismerjük, de annyi bizonyos, hogy az azokhoz vezető út a természettudományos végzettségen keresztül vezet. A természettudományos és mérnöki pályák már most is stabil lábakon állnak, és a munkaerőpiacon megjelenő pályakezdő fiatalok is átlagon felüli fizetéssel számolhatnak.
„A versenyszférában már ma is nagyon kelendők a természettudományos, elsősorban a mérnöki végzettségű, legalább egy idegen nyelvet jól beszélő munkavállalók. Ha valaki az átlag felett szeretne keresni és hosszú távon is biztos megélhetéshez jutni, annak érdemes már fiatalon ebbe az irányba indulni.” – mutatott rá Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke.
Az EJMSZ tagvállalatainak tapasztalata szerint már a középiskolában történő fakultáció-választás is jelentős lépés lehet a későbbi jó egzisztencia megszerzéséhez.
„A fakultáció-választás olyan döntés, amire érdemes a szülőknek is kellő figyelmet fordítaniuk, mert az nemcsak pár évre – a középiskola befejezésig – határozza meg a fiatalok jövőjét. Azt tapasztaljuk, hogy aki most természettudományos irányt választ, az később jobb eséllyel indul a versenyképes állásokért.” – fogalmazott dr. Palkovics László, az EJMSZ elnöke, egyetemi oktató, akadémikus, majd hozzátette, a természettudományos munka egyre inkább felértékelődik a világban és hazánkban egyaránt, és ez a tendencia az elkövetkezendő évtizedekben is folytatódni fog.
Érdemes odafigyelni a természettudományos fakultáció-választásra azoknak a diákoknak is, akik nem matematikusok vagy kémikusok szeretnének lenni, hanem például régésznek vagy orvosnak készülnek, ugyanis a segédtudományok számukra is hasznosak lehetnek. Tehát a jól felkészültséghez és a biztos karrierhez nem elegendő, ha csupán az adott szakhoz közvetlenül szükséges területekre vagy a legkönnyebb, „pontszerző” tárgyakra koncentrálunk az egyetemi felvételi során.
Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség továbbá azt javasolja a diákoknak és a szülőknek, hogy a stabil karrier érdekében – a természettudományos fakultáció-választás mellett – a biztos nyelvtudás megszerzésére is fordítsanak kellő figyelmet.