A legtöbbek által Somaként, újabban pedig Soma Mamagésaként hívott Spitzer Gyöngyi számos könyvet írt már a legkülönfélébb témákban, kezdve a főzéstől, a férfi és nő közti kapcsolattól egészen a szexualitásig. A középpontban a sokoldalú nő áll, akinek a teljesség váláshoz és a harmonikus élet megteremtéséhez, eléréséhez szolgálhatnak segítségül. Ugyanis, minden kornak úgymond természetszerűleg megvan a maga baja-hibája, és Soma által adott útmutatások, történetek ezeknek a felismerésében és helyrehozásában nyújtanak támpontokat. Legújabb, a Hogyan ne sárkányosodjunk el? címet viselő műve a nőket egy nem éppen előnyös oldalukról szemlélve helyezi górcső alá.
Vajon minden nőben ott szunnyad az a bizonyos házisárkány, amely csak a megfelelő időt és helyzetet keresi, hogy a felszínre törjön? A kérdés megválaszolásában talán kétféle hozzáállás létezik: a totális tagadás vagy a túlzott optimizmus, hogy ilyen sosem fordulhat elő, valamint a tény elfogadása és a reménykedés-bizakodás, hogy nem fog erre sor kerülni. Nos, ha tetszik, ha nem, higgyük el, hogy van az a pont, amikor bárki pikkelyeket, karmokat és szárnyakat növeszthet… Csak az nagyon nem mindegy, hogy mennyi ideig tart az alakváltozás. Közrejátszik ebben, hogy tudatában vagyunk-e ennek az állapotnak, valamint van-e hajlandóságunk ezen változtatni.
Soma új könyve egy szemelvénye összesen négy előadásának, amelyben konkrét és kevésbé megfogható kérdésköröket boncolgat. A címadó házisárkány-jelenségen illetően megtudhatjuk, miféle szerzet ez a teremtmény, mi kell ahhoz, hogy kikeljen a tojásból, továbbá hogyan előzhető meg a tojáshéj megrepedése, vagy ha már megszületett a kis sárkány, mivel akadályozható meg annak további növekedése-fejlődése. Ezenfelül kitér még például a párkapcsolat kihűlésére-leeresztésére (amikor a nő sárkányos oldala előjöhet), vagy a továbblépésre, de ettől távolabb is menve, elmereng azon is, hogy az ember életének rendezője vajon a szabad akarat vagy a sorszerűség-e.
A Hogyan ne sárkányosodjunk el?-ben a szerző a tőle megszokott személyes hangvételben szól olvasóihoz, akik így igazán közelihez érezhetik magukhoz őt és a könyvet is. Soma őszintén, mindenféle kertelést és forrókása-kerülgetést mellőzve beszél, alkot véleményt, sokszor a saját élettapasztalataiból és olvasmányaiból merítve. Következtetéseit és bölcs meglátásait, gondolatai mind azt a célt szolgálják, hogy egy magunkhoz és általában véve emberhez és egymáshoz méltón élhessünk nőként a különféle szerepekben.
Az önismeret és -felfedezés sohasem tartozott a könnyű műfajok közé. Viszont Soma írói stílusa a maga iróniájával, szókimondóságával, nyersességével, humorával segít túljutni ezen. A Hogyan ne sárkányosodjunk el? nemcsak a problémákkal küszködő nőknek válhat hasznára, hanem az ellentábornak is, fenntartó-megelőző céllal. Bátran (sőt, talán erősen) ajánlott minden hölgy olvasónak, akik szeretnének harmonikus-kiegyensúlyozott életet élni, és hajlandóak is tenni ezért.