Az európai népesség folyamatosan öregszik, így egyre kevesebb aktív korú polgár befizetéseiből kell egyre több nyugdíjas részére állami nyugdíjat fizetni, a nyugdíjas kori változatlan életszínvonal ezért csak öngondoskodással érhető el – mondta az ING Biztosító elnök-vezérigazgatója, hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten.
Cornelia Coman idézte az EU Magyarországra vonatkozó előrejelzését: jelenleg a magyar átlagpolgár utolsó fizetésének 83 százaléka a nyugdíj, 2050-ben már csak 65,5 százaléka lesz, mivel a 65 év feletti korosztály aránya a mai 20 százalék alattiról 26 százalékra emelkedik. A 225 ezer forintos bruttó átlagbér után jelenleg 124 ezer forint a nyugdíj, amely – változatlan átlagbért feltételezve – 2050-re 98 ezer forintra csökken – tette hozzá Cornelia Coman.
Hozzátette: miközben a nyugdíjasok aránya növekszik, tovább is élnek, jelenleg a nyugdíjazást követően még 16 évig, de évente 0,1 százalékkal emelkedik a várható életkor. A vezérigazgató idézte a GfK Hungária és az ING közös felmérésének egyik megállapítását: az aktív korúak mindössze negyede takarékoskodik nyugdíjas korára, pedig a szükséges havi megtakarítás annál kevesebb, mennél korábban kezdi valaki a takarékosságot.
Cornelia Coman egy példán mutatta be a havi 120 ezer forintos többletnyugdíjhoz szükséges havi megtakarítás összegét. Aki 29 évesen kezdi azt, annak 14 ezer, aki 39 évesen, annak 30 ezer, míg aki 49 évesen, annak 80 ezer forintot kell – üzleti biztosításban – havonta megtakarítania. Az elnök-vezérigazgató beszélt arról is, hogy – a szakma kezdeményezésére – a korábbi pénzügyi felügyelet javaslatot tett a kormánynak a magán-nyugdíjpénztári vagyon átvitelére valamely önkéntes nyugdíjpénztára. Ezzel meg lehetne őrizni az eddigi megtakarításokat, de a kormány eddig nem döntött erről.
Német János, a biztosító termékfejlesztési vezetője kiemelte, hogy az idei év elejétől a nyugdíjbiztosításokra járó 20 százalékos adókedvezmény is a nyugdíjas előtakarékosságra ösztönzi az aktív korúakat. Miután a nyugdíj-előtakarékossági számla és az önkéntes nyugdíjbiztosítás adókedvezménye is ilyen arányú, így a három öngondoskodás párhuzamosan is folytatható, annak csak az adókedvezmény évi 280 ezer forintos felső határa szab határt – tette hozzá a termékfejlesztési vezető.
Grafikon forrás:KSH
(MTI)