A Jobbik határozati javaslatban kezdeményezte, hogy a nemzetközi kereskedelmi és szolgáltató cégek magyarországi telephelyein dolgozók is kapják meg azt a bért, amelyet nemzetközi átlagban fizet a cég az adott munkakörben, legfeljebb a fogyasztói árszínvonalbeli különbséggel korrigálva. A javaslat része továbbá az is, hogy a teljesítményelvárás is csak a cég nemzetközi átlagának megfelelő lehessen.
A Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottságban a kormány nem támogatta, és a Fidesz–KDNP is leszavazta a kezdeményezést. Az indoklás egyik része szerint vannak jogszabályok, amik ezt nem teszik lehetővé – azonban ez az érv elfogadhatatlan, mert az Országgyűlés és a kormány attól jogalkotó, hogy megváltoztassa a rossz jogszabályokat. A másik érv edig az volt, hogy ezáltal a piacról a jó munkaerőt elszipkáznák ezek a cégek. Valójában pont ez indítaná el a béremelési kényszert az egész gazdaságban, beleértve az közszférát is, egyben a magas bérek a belső fogyasztás jelentős növekedésével megteremtenék ennek feltételeit és fedezetét a magyar kis- és középvállalkozói szektor számára is.
A Jobbik véleménye szerint tarthatatlan, hogy ezek a cégek, amelyek nem az olcsó munkaerő, hanem a fogyasztói piac megszerzése miatt jöttek ide, és az emberek pénztárcáján keresztül kiszipkázzák a forrásokat az országból, még annyit sem hajlandóak visszaadni az országnak, amennyi a dolgozóknál maradna méltányos, nemzetközileg versenyképes bérek formájában. Átfogó béremelési stratégiára van szükség, és annak következetes végrehajtására, hogy megfordítsuk az elszegényedési folyamatot, és javítsuk mind a megélhetés színvonalát, mind a létbiztonságot. A Jobbik stratégiájának első lépése a „multiknál” dolgozók bérének nemzetközi szintre fejlesztése, melyet kormányra kerülése esetén végre is fog hajtani!
Bertha Szilvia országgyűlési képviselő