Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a tavalyi évben 527 millió forintnyi időjárással összefüggő kár keletkezett, mindez 4594 db káresetből.
Az utóbbi évek tapasztalatai szerint hozzá kell szoknunk az egyre gyakoribb természeti katasztrófákhoz és a szélsőséges időjárási körülmények miatti klímaváltozáshoz. A következményekről leginkább a híradásokból értesültünk a hurrikánok, áradások, vulkánkitörések, hőhullámok kapcsán. Legutóbb például az Észak-Amerikában decemberben végigsöpört, rendkívüli hideggel társuló viharrendszerről hallhattunk, mely 100 millió dollárt meghaladó gazdasági kárt okozott. A váratlan időjárás okozta károk rendkívül sok területet érintenek, 2013-ban például a természeti katasztrófák által okozott kár a nemzetközi kutatóintézetek szerint 125 milliárd dollár körül volt a teljes világgazdaságban, ami megközelítőleg Magyarország teljes éves GDP-jének felel meg. Hazánkban is egyre gyakoribbak az erőteljes nyári viharok, de már a jelenlegi téli időjárás is sokkal hektikusabb képet mutat, mint az megszokott volt 10-20 évvel ezelőtt.
Budapestet és Pest megyét leszámítva Borsod-Abaúj-Zemplén megyében okozták a legnagyobb problémát a szélsőséges időjárással kapcsolatos események. Összesen a megyében a tavalyi évben 527 millió forintnyi ilyen típusú kár keletkezett, mindez 4594 db káresetből tevődött össze. Mindkét szám tekintetében a második helyen szerepel Pest megyét követve Borsod-Abaúj-Zemplén. Érdekesség, hogy mezőgazdasági károkból összesen 93 millió forintnyi kárt realizált a Biztosító a megyében, összesen 86 káreset kapcsán.
Néhány éve Magyarországon is első kézből tapasztalhatjuk az erőteljes időjárás-változásokat, hiszen hazánk eddig mérsékeltnek hitt időjárását is egyre inkább jellemzik a szélsőségek. A monszunszerű felhőszakadások, tájfunhoz hasonló szélviharok, árvizek és hőhullámok mellett újabb, kellemesnek tűnő meglepetésnek számít az idei tél időjárása. Januárban rendkívül enyhe, kora tavaszi idő volt, nem volt ritka a +15 Celsius-fokos hőmérséklet sem. A tavaszias időjárás azonban nem múlhat el következmények nélkül.
„A szélsőséges időjárás, a nem várt természeti körülmények okozta kárbejelentések száma egyre nő. Minden évszakban problémát okoz, hogy még fokozott elővigyázatosság mellett sem tudjuk megóvni értékeinket a váratlan katasztrófáktól. Rendkívül nehéz megfelelő módon felkészülni a nyári viharok, vagy épp a hófúvások pusztítására, és a gyorsan változó hőmérsékletingadozás is nem várt kellemetlenségeket okozhat. Az enyhe tél miatt például várhatóan 2014-ben egyes mezőgazdasági termelőknek – leginkább a gyümölcstermesztőknek és a gabonatermelőknek – lehetnek komolyabb problémái. Az időjárás által okozott károk gyakran elkerülhetetlenek, ám a biztosító biztosítási megoldásaival megtéríthetők. Széles körben, különböző élethelyzetekre szabottan állnak rendelkezésre olyan szolgáltatások, amelyekkel védettséget biztosíthatunk értékeinknek, vagyontárgyainknak” – mondta el Szikszai József, a Generali Biztosító vagyon-kárrendezési igazgatója.
Összességében a Biztosító 2013-ban mintegy 6 milliárd forint kártérítést fizetett ki a szélsőséges időjárással kapcsolatos károkra – árvíz, fagy, jégverés, hónyomás, vihar -, ez 10 ezerrel több esetet és 2,5 milliárd forinttal magasabb összeget jelentett az előző évhez képest. A 2013 első felében bekövetkező szélsőséges időjárás, a fagy, a havazás, a jégverés következményeként felmerülő mezőgazdasági kár másfélszer akkora volt, mint az azt megelőző években, a károk összege megközelítette az 1,3 milliárd forintot. A márciusi hófúvások okozta lakossági vagyonkárok mértéke csak az első tavaszi hosszú hétvégén (március 15.) több mint 1 milliárd forint volt, a biztosítóhoz érkezett vagyonkár-bejelentések száma pedig meghaladta a 6000-et. A kártípusoknál leggyakrabban tetősérülések, beázásokból adódó és az áramszünetek miatt kiolvadt élelmiszerek megromlásából származó károk jelentek meg. Jelentős volt a közlekedési balesetek nyomán regisztrált káresetek száma is, nagyrészt gépjárműkár formájában.
Jelenleg azonban a legnagyobb probléma az elmúlt időszakban tapasztalható szokatlanul meleg időjárás, mely főként a mezőgazdaságban okozhat nagymértékű károkat, amennyiben a meleg hatására növekedésnek indult rügyeket, kerti növényeket megfelelő hótakaró híján semmi sem védi majd meg a hirtelen bekövetkező fagyoktól. Az enyhe idő nem csupán a rügyezés megindulása szempontjából veszélyes, hanem azért is, mert nem pusztulnak el a kártevők, melyek irtása jelentős plusz költség lehet a gazdák számára. A melegebb időjárást okozó óriásciklon ugyanakkor már feloszlott, hidegebb légtömegek érték el Magyarországot, így már fagyokkal is számolni kellett az elmúlt napokban.
A Biztosító által kínált biztosítási módozatok a felmerülő mezőgazdasági károk jelentős részét lefedik, növénybiztosítások, állatbiztosítások illetve egyéb vagyonbiztosítások formájában. Ezáltal nem csak a termesztett növények, gyümölcsösök fagykár elleni biztosítására van lehetőség, hanem olyan egyéb mezőgazdasági vagyontárgyak biztosítására is, mint például a rendelkezésre álló géppark.