Az Orbán-kormány az iskolák államosítása, a Nemzeti Pedagógus Kar létrehozása után, 2014 januárjától a tankönyvpiacot is államosítja. A vonatkozó törvényjavaslatot Balog Zoltán vasárnap nyújtotta be. Az indoklás szerint nincs szükség piaci elvekre épülő tankönyvellátásra, a tankönyvellátást az állam teljes körű felelősségére épülő állami közfeladatként kell megszervezni. A miniszter szerint a nemzeti köznevelési rendszerben a tanulók részére államilag meghatározott és elvárt tudás elmélyítését támogató tankönyvek előállítását és forgalmazását kell biztosítani.
Az Orbán-kormány által a társadalomra erőltetett, az európai normáknak ellentmondó, és dilettánsan megvalósított oktatási „reform” ma már pontosan mérhető károkat okoz az oktatásban, amint azt a legutóbbi PISA felmérés is bizonyította. A tankönyvpiac államosítása újabb lépés a lehető legrosszabb irányba. Az államosítás célja a kormány ideológiai céljainak megfelelő tankönyvek előállítása, és a Fideszhez hű gazdasági körök további előnyökbe való részesítése, nem pedig az oktatás korszerűsítése.
A DK kiáll a sokszínű, egymással versengő tankönyvek piaca mellett, mert meggyőződése, hogy a verseny, a sokféleség szolgálja leginkább a hazai közoktatás modernizálását, európai szintre való emelését.
Niedermüller Péter
a DK alelnöke