2024. 10. 31. csütörtök

Farkas
1 EUR 408 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Vállalkozók Napja 2013

Vállalkozók Napja 2013

VOSZ – 25 éve a vállalkozók szolgálatában

 A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) tizenötödik alkalommal rendezi meg hagyományos év végi ünnepi eseményét, a Vállalkozók Napját, amelyre az ország minden megyéjéből közel 600 vállalkozó érkezik. A rendezvény mára a magyar üzleti élet egyik legrangosabb fórumává vált, amely a vállalkozói szektor jelentőségét mutatja hazánk gazdasági életében. A VOSZ fennállásának 25. évfordulója alkalmából az alapító tagok jubileumi elismerésben részesülnek, valamint a vállalkozók magas szintű állami és szövetségi kitüntetéseinek átadására is sor kerül.

A gazdasági élet minden szereplője, így a vállalkozók szempontjából is nehéz év volt a 2013-as esztendő. A tizenötödik alkalommal a Művészetek Palotájában, 2013. december 6-án megrendezett Vállalkozók Napján, számvetést készítünk az elmúlt időszakról, az előttünk álló feladatokról, valamint a sikeresen tevékenykedő vállalkozói szféra szereplőit ünnepeljük; elkötelezettségüket, munkájukat, erőfeszítéseiket díjazzuk ezen a neves napon. Az idei, jubileumi ünnepség lehetőséget teremt arra is, hogy visszatekintsünk az elmúlt negyed évszázadra, melynek keretében a szövetségünkben ma is aktív, alapító tagjaink jubileumi elismerésben részesülnek. A vállalkozók kiemelkedő munkájának elismeréseképpen az eseményen magas szintű állami és szövetségi kitüntetések átadására is sor kerül.
Legkiválóbbjaink köztársasági elnöki és nemzetgazdasági miniszteri díjakat kapnak: Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést (3 fő), Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést (3 fő), Magyar Gazdaságért díjat (8 fő) és Nemzetgazdasági Miniszteri Elismerő Oklevelet (2 fő). Az állami- és tárca-kitüntetéseken túl, ebben az évben is a megyei, valamint a regionális szervezetek, az országos szakmai szekciók testületeinek javaslata és a VOSZ elnökségének döntése alapján a legpéldamutatóbb vállalkozók az „Év Vállalkozója” elismerésben (80 fő) részesülnek.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége idén ünnepli megalakulásának 25. évfordulóját. A VOSZ mára az egyik legjelentősebb magyar munkaadói szervezetté nőtte ki magát, a közvetlen tagságon és a tagszervezetein keresztül több mint 53 ezer vállalkozást tömörít. „A gazdaság összefogása érdekében a jubileumi évben a magyar szakszervezetek meghatározó képviselőivel együttműködve, állami és Európai Uniós támogatással közösen indítottunk el egy kétéves programot, amely a magyar munkaadók és munkavállalók tájékozottságát, közös érdekeit és együttműködését fogja erősíteni. Tesszük mindezt azért, mert mi dolgozunk a gazdaságban, mi termelünk és szolgáltatunk a versenygazdaságban, ezért mi ismerjük igazán a gazdasági viszonyokat és törvényszerűségeket, mi ütközünk bele az akadályokba, és mi tudjuk, hogy hogyan lehetnénk versenyképesebbek, sikeresebbek. Ezért csak velünk lehet jó vállalkozói, gazdálkodói környezetet kialakítani” – írja jubileumi kiadványunk előszavában Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke.

Az ország gazdasági helyzete – a felemelkedést az új értéket létrehozó versenygazdaság fejlődése jelenti
A KSH felmérés alapján a 2012. évi 1,7 százalékos csökkenést követően a GDP várhatóan fokozatosan stabilizálódik az év vége felé, mi több 2014-ben már kismértékű növekedést prognosztizálnak. Ugyancsak nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene valamint a vásárlási hajlandóság és a fogyasztói bizalom is az előző évhez képest. A GDP alakulása és az érintett területeken mutatkozó adatok tehát óvatos bizakodásra adhatnak okot, de a VOSZ figyelmeztet: csak az hozhat valóságos fordulatot az ország gazdasági teljesítményében és versenyképességében, ha a GDP nemcsak fogyasztás-oldali, hanem termelés- és értéktöbblet-oldali megközelítésben is számottevő és tartósan emelkedő trendet jelez. Vagyis, ha a versenyszféra vállalkozásai tartósan többletértéket termelnek, ha a beruházások tartósan emelkednek, illetve a hazai mikro-, kis- és középvállalati amortizáció bővített arányban visszapótlásra kerül.
Ha hitelből, mesterségesen gerjesztünk belső keresletet, ha nem termelő beruházásokra költjük a kölcsönöket és Uniós támogatásokat, akkor a gazdaság ténylegesen nem növekszik. Csak az értékteremtő, új értéket létrehozó versenygazdasági termelésre alapozott növekedés az, amelyik tartós és stabil jólétet teremt” – tette hozzá a több mint másfél évtizedes múltra visszatekintő ügyvezető elnök.

A Széchenyi Kártya Program sikere – 11 éve a vállalkozókért

A vitathatatlan pozitívumok közt kell említeni a Széchenyi Kártya Programot, amely a hazai vállalkozások életében egyedülálló sikernek számít, lévén olyan válságálló kezdeményezés, amely kormányokon átívelve segíti a hazai kkv-szektor működését. A hitelprogram 11 évvel ezelőtti indulásakor a bankok elsősorban a lakosságnak, vagy a nagyvállalatoknak nyújtottak kölcsönt, a kis- és középvállalkozások hitelezése inkább esetleges és egyedi kezelésű volt, bár tömeges igény mutatkozott iránta. Ezt az igényt elégítette ki a Széchenyi Kártya és elégíti ki ma is a kibővült Széchenyi Kártya Program.
A Program elindításakor a gazdaságpolitika irányítói a gazdaság szereplőivel – a vállalkozókkal, VOSZ-szal, kamarákkal – és a pénzpiaccal együttműködve alakították ki a fejlesztési irányokat, addig példátlan konszenzusról, együttműködésről téve tanúbizonyságot. Az első Orbán-kormány idején elindított Széchenyi Kártya Program 2010-től, a második Orbán-kormány hivatalba lépését követően egészülhetett ki további termékekkel és vált igazi, komplex finanszírozási rendszerré. A már jól ismert folyószámlahitelen túl a vállalkozások rendelkezésére áll a forgóeszköz- és a beruházási hitel, valamint az Európai Uniós pályázatokhoz kapcsolódó önerő kiegészítő és támogatást megelőlegező hitel. Továbbá az agrárszektor régi kérése is teljesült az Agrár Széchenyi Kártya 2011. évi bevezetésével, ami mára még olcsóbb lett, mivel a Vidékfejlesztési Minisztérium duplájára, 2-ről 4 százalékra növelte a konstrukció kamattámogatásának mértékét.

A Széchenyi Kártya Program számokban

A KAVOSZ Zrt. által irányított, és már 11 hitelintézetnél forgalmazott Széchenyi Kártya Program részben az állami kamattámogatás révén lett napjaink legsikeresebb vállalkozói finanszírozási megoldása. A jelenleg 3,2%-os jegybanki alapkamatnak és az állam által nyújtott támogatásoknak köszönhetően a program keretein belül igényelhető hitelkonstrukciók minden eddiginél olcsóbban és egyszerűbben érhetők el a kkv szektor számára.
2002-ben indult el a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozási lehetőségeinek javítására létrehozott Széchenyi Kártya Program, és mára a program keretein belül kihelyezett hitelek összege elérte az 1250 milliárd forintot. A hiteligénylések száma meghaladja 250 ezret, és eddig mintegy 200 ezer hitelügylet jött létre.
A Széchenyi Kártya Program elemei egymásra épülnek és akár egyidejűleg, egyszerre több is felhasználható. A Program lehetőséget teremt arra, hogy a vállalkozások különböző finanszírozási céljaik megvalósítására a megfelelő konstrukciót vehessék igénybe. A Széchenyi Kártya Program hitelei a KAVOSZ Zrt., a VOSZ és a Területi kereskedelmi és Iparkamarák irodáiban igényelhetők országszerte közel 300 helyen, ahol az ügyfelek teljes körű információt kapnak az igénylés feltételeiről és a benyújtandó dokumentumokról.
Útdíj hitelprogram
A KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt. által nyújtott, államilag támogatott Útdíj Hitel 2013. augusztus közepe óta igényelhető. A rulírozó jellegű – azaz visszafizetés esetén, akár többször is igénybe vehető – hitelkonstrukció nagy népszerűségnek örvend a fuvarozó vállalkozások körében, amelyhez a november 1-jétől bevezetett jelentős könnyítések miatt még egyszerűbben és gyorsabban juthatnak a vállalkozások. Rövidebb lett az igénylési lap, csökken a benyújtandó dokumentumok száma, valamint alacsonyabb lett a folyósítási jutalék is.
A hitel segít áthidalni az úthasználat előtt fizetendő útdíj és a később befolyó fuvardíj megérkezéséig tartó, likviditási nehézségeket okozó időszakot a vállalkozások számára. A hitelhez az állam évi 4% kamattámogatást biztosít, ennek, és az alacsony költségeknek köszönhetően ez a fuvarozó vállalkozások számára elérhető legkedvezőbb finanszírozási lehetőség, amihez ráadásul kezdő vállalkozások is hozzájuthatnak.
Az igényelhető hitelkeret összege a vállalkozás által üzemeltett, útdíj fizetésre kötelezett gépjárművenként minimum 200 ezer, maximum 1 millió Ft. A hitel futamideje egy év, amely meghosszabbítható.
Az igénylők által fizetendő nettó kamat: 1 havi BUBOR+1,5%, ami jelenleg  5% alatti kamatmértéket jelent.
A hitel igényléséhez nem szükséges sem ingó- sem ingatlanfedezet, és nincs szükség magánszemély kezességvállalására sem, hiszen biztosítékul nagyobb részben az állam 80%-os készfizető kezessége, kisebb részben készpénzóvadék szolgál. Az óvadéki részt  az igénylőnek kell ugyan biztosítani, de jelentős kedvezményként az óvadék elhelyezése az igényelt útdíj hitelkeret összegéből is megoldható.
A fuvarozó vállalkozások az igényléseket a KAVOSZ, a Területi Kereskedelmi és Iparkamarák, a VOSZ és egyéb szerződött partnerek regisztráló irodáiban nyújthatják be az ország több mint 70 pontján.

Prima Primissima Díj 2003-2013

A díjat Demján Sándor, a VOSZ Elnökségével egyetértve 2003-ban magánvagyonából alapította, amelynek keretében évenként 10 kategóriában összesen 750 000 euró került kiosztásra 10 éven keresztül. A közönségdíjat minden évben Csányi Sándor finanszírozta. Az egyedülálló díjazást tovább gazdagították az alapítvány 5. és 10. éveiben kiosztott jubileumi elismerései, a 10 év alatt az Alapítvány így összesen közel 3 milliárd Ft-os összeggel támogatta a hazai tudományos, kulturális, művészeti és sportértékeinket.
A díjat 2013-tól kezdve Csányi Sándor és az OTP Bank gondozza és finanszírozza tovább, míg a közönségdíjat Demján Sándor biztosítja a magánvagyonából. Az elismerés célja továbbra is a kiemelkedő tehetségek pártoktól független támogatása, díjazása, valamint a nagyközönség figyelmének felkeltése kulturális és tudományos értékeink iránt. A díjkiosztó az elmúlt tíz év alatt a hazai kulturális élet presztízs értékű eseményévé nőtte ki magát, ahol úgy a pályázóknak, mint a támogatóknak rangot jelent a jelenlét, a jó ügyhöz való csatlakozás.

Megyei Prima Díj
A Prima Primissima Alapítvány sikeres működésének kiterjesztéseként a VOSZ létrehozta a Megyei (Regionális) Prima Díjak rendszerét, mely felöleli mind a 19 megyét (illetve a közép-magyarországi régiót). A Megyei (Regionális) Prima Díjak célja, hogy a helyi kiválóságokat a figyelem középpontjába állítsa, munkájukat és továbbfejlődésüket segítse. Cél a példaértékű lokálpatrióta szellemiség erősítése, a helyi kultúra kimagasló képviselőinek elismerése és elismertetése. A díj bemutatja és népszerűsíti a követendő életműveket, kiemelkedő tevékenységeket, továbbá segíti az érintett közösségek szellemi életének fejlesztését. A helyi közösségekben — ahol már a díjra való jelölést is komoly elismerésként értékelik — a díjátadó mára az egyik legrangosabb társadalmi eseménnyé nőtte ki magát.

A MINISZERELNÖK JAVASLATÁRA, MAGYARORSZÁG KÖZTÁRSASÁGI ELNÖKE
ÁLTAL ADOMÁNYOZOTT ELISMERÉSEK:

Magyar Érdemrend Lovagkeresztje
Dr. Lits József – a VOSZ Ellenőrző Bizottságának elnöke, a VOSZ Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Szervezetének elnöke (Jász-Nagykun-Szolnok Megye)
Pordán Zsigmond – a VOSZ Ellenőrző Bizottságának tagja, a VOSZ Komárom-Esztergom Megyei Szervezetének elnöke (Komárom-Esztergom Megye)
Sztanó Tamás – a Leroy Co. Kereskedelmi, Szolgáltató és Vendéglátó Kft. tulajdonos ügyvezetője (Budapest)

Magyar Arany Érdemkereszt
Ádám Imre – a VOSZ társelnöke, a VOSZ Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezetének elnöke
(Borsod-Abaúj-Zemplén megye)
Dr. Szabó László – a TEVA Magyarország Zrt. vezérigazgatója (Budapest)
Szabóné Tóth Teréz – a VOSZ Központ titkárságvezetője (Budapest)

A NEMZETGAZDASÁGI MINISZTER ÁLTAL ADOMÁNYOZOTT KITÜNTETÉSEK:

Magyar Gazdaságért Díj
Bajzáth Béla – Bau-Komplex Kft. (Jász-Nagykun-Szolnok Megye)
Clementné Opris Ildikó – KAVOSZ Zrt. (Budapest)
Dr. Büttner Tamás – Büttner és Társai Szerszámelemgyártó Kft. (Somogy Megye)
Endrődi Ferenc – Akker-Plus Kft. (Bács-Kiskun Megye)
Kovács Patrik – Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége (Budapest)
Losonczi István – Losonczi Kft. (Békés Megye)
Pataki János – Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete (Pest Megye)
Radvánszki Zsolt – Dual Acélszerkezeti Kft. (Komárom-Esztergom Megye)

Miniszteri Elismerő Oklevél
Bárány Károly – Budafok-Tétény Általános Ipartestület Vállalkozók Szövetsége (Budapest)
Téglás Margit – VOSZ-KVBSZ (Budapest)


Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Ilyen egy jó szakmunkás
A szakmunkás egy adott szakma képviselője, aki képesítéssel és képzettséggel rendelkezik az adott területen. Gyakran fizikai munkát végez, amely során…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp