2013. november 21-én megnyílt az EduNet laboratórium a Miskolci Egyetem és a Phoenix Contact cég együttműködése keretében, a Gépészmérnöki és Informatikai Kar Villamosmérnöki Intézetének Automatizálási és Infokommunikációs Intézeti Tanszékén, a tanszék Ajtonyi István Ipari Kommunikációs Rendszerek Laboratóriumában. A labor létrehozásában partnerként közreműködő Phoenix Contact több mint 80 éves múltra tekinthet vissza és mind a mai napig vezető gyártója az elektronikai csatlakozástechnikának és automatizálási technológiának. Világszerte 12.800 alkalmazottal, 50 saját tulajdonú leányvállalattal és 30 kereskedelmi kirendeltséggel rendelkezik.
A Phoenix Contact 6 db PLC rendszert és egy Profinet alapú kommunikáción alapuló PLC rendszert helyezett el az EduNet laboratóriumban, továbbá oktatási anyagokat tesz hozzáférhetővé és nemzetközi együttműködési lehetőséget is biztosít az EduNet programban résztvevő társegyetemekkel. (A PLC egy programozható logikai vezérlő, melyet az ipari folyamatok, gyártórendszerek irányítására használnak.)
Mi is az EduNet program és mit profitálnak ebből a hallgatók?
Az EduNet program kooperáció a felsőoktatás és a cég között. A cég támogatásával felszerelésekhez, eszközhöz jut az egyetem, de a programon keresztül nem csak az eszközparkot fejleszti a Phoenix Contact, hanem segíti az oktatók képzését, minden évben ugyanis egy szakmai konferencia keretében ismerteti meg velük a technológiai újdonságokat, amiket be tudnak építeni az oktatásba. Világszerte több földrészen, több országban működik az EduNet program, Magyarországon is volt már ilyen együttműködés, amelyhez most a Miskolci Egyetem is csatlakozott. A hallgatók a program segítségével naprakész ismereteket és gyakorlatorientált tudást kaphatnak.
A program keretében egy elektronikus kollaborációs felületen a társegyetemek közös projekteket indíthatnak. Lehetőség van nemzetközi szakmai tapasztalatcserére az oktatás-módszertani és szakmai területen egyaránt, ily módon a Miskolci Egyetem oktatói közös tantárgy-tematikákat és gyakorlati feladatokat tudnak kidolgozni, illetve a mások által kidolgozott és hozzáférhetővé tett anyagokat is fel tudják használni.
A labor megnyitása alkalmából szakmai nap is tartottak, melyen a Phoenix Contact és a tanszék szakmai előadásokon mutatkozott be a résztvevő régióbeli cégek képviselői és az egyetem hallgatói előtt.