2024. 12. 27. péntek

János
1 EUR 411 HUF
1 GBP 495 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Bányanyitás tisztaszén technológiával?

Bányanyitás tisztaszén technológiával?

Borsod-Abaúj-Zemplén megye vezetősége kiemelt jelentőséget tulajdonít a föld alatt levő szénvagyon hasznosításának. Erre kínál egy megoldási lehetőséget a tisztaszén technológia, amely meghonosításával kapcsolatban november 19-21-e között megyénkbe utazott egy japán delegáció.

A felkelő nap országából érkezett szakemberek további információgyűjtés céljából látogattak el rövid időn belül harmadjára Borsodba. Magukkal hozták az előzetes gazdasági modellszámításokat, a többfunkciós szénelgázosító üzem konceptuális terveit, emellett felkeresnek több potenciális partnert is itt tartózkodásuk ideje alatt.

Szerdán a TVK-ban jártak, csütörtökön a Sajóbábonyi Vegyipari Parkban folytatnak tárgyalásokat KisChemicals-el arról, hogyan tudnák felhasználni egy széngázosító üzem termékeit. Amennyiben a számítások visszaigazolják a koncepció életképességét, 2014. márciusa után kezdetét veheti a projekt előkészítő kutatás és az erre vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány elkészítése.

Az elmúlt évben több alkalommal jártak hazánkban a japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium (METI) energiapolitikai célkitűzéseit támogató Japán Energiagazdasági Intézet (IEEJ), valamint a Chiyoda vállalat képviselői a tiszta szén technológiával (CCT) kapcsolatos együttműködés kialakítása érdekében. A pozitív magyarországi tapasztalatok meghozták gyümölcsüket. A japán Új Energetikai és Ipari Technológiai Fejlesztési Szervezet (NEDO) forrásokat különített el az IEEJ számára, hogy elkészítse a projekt megvalósíthatósági tanulmányát.

Az eddigi látogatások célja: pontos adatokat szerezzenek a magyar partnerintézmények bevonásával arról, hogy a tisztaszén-technológiát milyen formában lehetne a Borsodi-medence szénvagyonára alapozva alkalmazni, azaz milyen típusú szénelgázosító létesítményt lehetne üzletileg is életképesen megvalósítani. A jövő februárig elkészülő előzetes megvalósíthatósági tanulmány (EMT) erre ad majd választ, amelyet a NEDO fog össze, de elkészítéséhez az IEEJ, a Mitsubishi Corporation és a Chiyoda Corporation munkatársai is hozzájárulnak.

Fotó:Vályi-Nagy Tivadar és Seiichi Yamamoto

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Designjurta a Cserhát szívében
Magyarország rejtett kincse, Farkaskútvölgy egy újabb attrakcióval gazdagodott. Csíkszentmihályi Benjámin építész legújabb munkája egy hazánkban egyed…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés