Kiállításmegnyitóval, Nézőművészeti Főiskolával és közönségtalálkozóval indul az Évad szerzője/Évad drámája program
Október 19-én, szombaton indítja útjára idei Évad Szerzője/Évad drámája programsorozatát a Miskolci Nemzeti Színház. A tavalyi évhez hasonlóan, amikor is Móricz Zsigmond Úri murija és Háy János munkássága állt a középpontban, idén is folytatjuk a magyar drámát és a magyar szerzőket népszerűsítő-megismertető rendezvénysorozatunkat.
A 2013/2014-es évadban Weöres Sándor Holdbeli csónakos című költői mesejátéka lesz Az évad drámája, melynek márciusi bemutatóját már októbertől több kísérőprogrammal készítjük elő. E sorozat első eseménye lesz a szombaton 18 órakor kezdődő kiállításmegnyitó a Nemzeti Színház emeleti előcsarnokában. A Weöres 100 – „Múlónak látszik és örök…” című rendhagyó tárlaton nézőink végigjárhatják a Kossuth- és Baumgarten-díjas Weöres Sándor életútját a csöngei kezdetektől a budapesti hírnévig. Versek, levelek, kritikák, fényképek, videó- és hangfelvételek között barangolva játékos formában hozzuk közelebb Weörest – az embert, az alkotót, a művészt.
19 órától a Kamaraszínházban kerül sor Az évad szerzője programsorozat első eseményére, Tasnádi István Nézőművészeti Főiskola című darabjának vendégjátékára.
Tasnádi István, idei évadunk Szerzője, József Attila díjas drámaíró, író. Dolgozott kritikusként, volt dramaturg, számos díjnyertes dráma szerzője. Írt forgatókönyvet, musicalt, gyerekkönyvet, dalszöveget és ifjúsági darabokat. A kőszínházi és a független színházi szférában egyaránt dolgozó alkotóként az utóbbi húsz év legfontosabb drámaíróinak sorába tartozik. A Nézőművészeti Főiskola egyik legsikeresebb és legrégebben műsoron lévő darabja: a budapesti Nézőművészeti Kft. vendégjátékában Mucsi Zoltánt, Scherer Pétert és Katona Lászlót láthatják.
A Nézőművészeti Főiskoláról
Az előadás valamikor a közeli jövőben játszódik, amikor már senki nem jár színházba. A kormány ugyanis bezáratta az összes színházat, mert a színészek egyre többször keveredtek vitába a nézőkkel, és sokszor leállt vagy félbeszakadt az előadás. Az egyik Hamlet előadás alatt például a címszerepet játszó színész Yorick koponyájával fejbe dobta az egyik popcornozó nézőt. Az igazi tragédia azonban egy Cid előadáson következett be, mikor két felbőszült Kossuth-díjas színész a nézők közé hajított egy másfél mázsás kandelábert – négy halott, tizenöt sebesült…
Ennek már három éve. Itt az ideje az óvatos nyitásnak. A Kultusz-minisztérium prevenciós alapja létrehoz egy felsőfokú oktatási intézményt, mely diplomás nézőképzéssel foglalkozik. A diploma tulajdonképpen egyfajta jogosítvány, ami igazolja, hogy tulajdonosa alkalmas a színházban rá váró fokozott pszichikai és fizikai terhelés elviselésére…
Közönségtalálkozó
Az előadás után 21 órától közönségtalálkozót tartunk a szerző és a színészek részvételével.
Az évad szerzője:
Tasnádi István
Programsorozat a 2013/2014-es évadban
Tasnádi István József Attila-díjas drámaíró, író. Dolgozott kritikusként, volt dramaturg, számos díjnyertes dráma szerzője. Írt forgatókönyvet, musicalt, gyerekkönyvet, dalszöveget és ifjúsági darabokat. Az utóbbi években rendez is. Amihez hozzáfog, abból szakmai és közönségsiker lesz. Pályafutása annyira sokrétű, hogy szinte képtelenség teljes képet adni róla. Programsorozatunk meghívott produkciók és személyes találkozások révén kísérli meg a lehetetlent: egy olyan színházi ember bemutatását, aki a kőszínházi és a független színházi szférában egyaránt dolgozó alkotóként az utóbbi húsz év legfontosabb drámaíróinak sorába lépett.
Programok:
Tasnádi István: Nézőművészeti Főiskola
színházi szatíra
A Nézőművészeti Kft előadása.
Október
Valamikor a közeli jövőben, amikor a színészek és a nézők egyre gyakoribb, olykor tettlegességig fajuló vitái miatt a kormány kénytelen bezáratni a színházakat, a Kultusz-minisztérium prevenciós alapja létrehoz egy felsőfokú oktatási intézményt, mely diplomás nézőképzéssel foglalkozik. A diploma tulajdonképpen egyfajta jogosítvány, ami igazolja, hogy tulajdonosa alkalmas a színházban rá váró fokozott pszichikai és fizikai terhelés elviselésére. Vigyázat: az órákat Scherer Péter és Mucsi Zoltán tartja, Színházi Lacika szerepében Katona László lesz látható.
Az előadás után közönségtalálkozót tartunk a szerző részvételével.
Időfutár
Rendhagyó könyvbemutató
December
Tasnádi István Jeli Viktóriával és Gimesi Dórával közösen írt nagysikerű ifjúsági regénye az Időfutár, melyet a magyar rádió immár második évada futó hangjátéksorozatából is ismerhetnek a fiatalok. A történet folytatása várhatóan novemberben jelenik meg, ez alkalomból rendhagyó könyvbemutatóra készülünk. Elvisszük a szerzőt egy miskolci középiskolába, ahol a diákok kérdezhetnek a regényről, a rádiós változatról, és találkozhatnak a sorozat egyik szereplőjével is. Addig is: http://idofutar.radio.hu/
Terápia – egy tévésorozat(írás) műhelytitkai
Január
2012-ben indult az HBO saját gyártású magyar sorozata, a Terápia, melynek Tasnádi István a vezető írója. Januári beszélgetésünkön a szerző Csákányi Eszterrel, a sorozat egyik főszereplőjével és Bácskai Júlia pszichológussal együtt vezet be a pszichoterápia, a forgatókönyvírás és a filmkészítés zárt ajtók mögötti világába.
Tasnádi István a SZEM-en
Február
2014 februárjában rendezi meg a Miskolci Nemzeti Színház a 2. SZEM Fesztivált, az európai színházi egyetemek találkozóját. A SZEM kiemelt vendégeként műhelybeszélgetés keretében mutatjuk be Tasnádi Istvánt a fesztivál résztvevőinek és nézőinek.
Diákszínjátszó verseny Tasnádi István műveiből
Március
A Miskolci Nemzeti Színház versenyt hirdet a miskolci középiskolák tanulóinak Tasnádi István bármely drámai vagy prózai művéből vett 15-20 perces jelenet eljátszására. A versenyen a három tagú zsűri egyikeként a szerző díjazza és értékeli az elkészült alkotásokat.
A fajok eredete
A színészek improvizációinak felhasználásával írta: Tasnádi István
A Nézőművészeti Kft. előadása
Március
„Tasnádi István keltetőjében most született opusz evolúciós problémákat feszeget a csirke-lét szemszögéből. Leleményes jelenetek mutatják be az emberré válás stációit, a társas együttműködés, a nyelv- és mítoszteremtés, a táplálkozás alakulását. Van cirkuszi attrakció, állatszám és börleszk szituáció is, de a permanens hahotázás közben időnként csak elszorul a szív. Jutalom-játék három színésznek, szórakoztató ajándék a nézőnek, a mélyben azonban fenyegetően leselkedik a félelmetes valóság.” (részlet egy kritikából)
Játsszák: Mucsi Zoltán, Scherer Péter, Thuróczy Szabolcs
Az előadás elnyerte a 2011-es Vidor Fesztivál Fődíját valamint a Port. hu különdíját
Tasnádi István: Magyar zombi
A Komáromi Jókai Színház vendégjátéka a Határtalan Napok keretében
Április
Blondin Gáspár, negyvennégy éves nagyábrándi lakos, miután elveszti munkáját és életkedvét, bezárkózik a kerti budiba, és mély depresszióba zuhan. Amíg öngyilkosságát fontolgatja és az élet értelmetlenségén tűnődik, a család s a környezet azon töpreng, hogyan húzhatna hasznot a kisember halálából…
A darab Finito címen 2007-ben elnyerte a Színikritikusok Díját a legjobb új magyar drámáért.