A Fiatalok az Emberi Jogokért hazai szervezete Budapest egyik forgalmas közlekedési pontján emberi jogokat leíró füzeteket, és almát adott át a járókelőknek. Az alma és az emberi jogok párosítása elsőre furcsán hangozhat, de kapcsolatot teremt köztük az Élelmezési Világnap. 1979-ben Romány Pál magyar mezőgazdasági miniszter javaslatára az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Világszervezete határozatot fogadott el arról, hogy október 16. legyen az Élelmezési Világnap. Ugyanakkor az ENSZ Közgyűlése által 1948-ban lett elfogadva az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata, melynek 25. cikkelye kitér az egészséghez és a jóléthez való jogra, amelynek része a megfelelő mennyiségű, és minőségű étel biztosítása. Így kapcsolta össze az emberi jogi szervezet az emberi jogokat és az almát, azt az élelmiszert, amely gyakran jelképezi az egészséget.
A mennyiségi éhezés egy olyan probléma, amely már jó ideje jelen van történelmünkben. A Föld gazdaságilag elmaradottabb régióibban, gyakran szélsőséges éghajlattól sújtva, nincs lehetőség a megfelelő mennyiségű élelem előállítására. A 21. század elején egy másik fajta élelmezési probléma is megjelent, mégpedig a minőségi éhezés, ennek során a rossz minőségű, silány étellel nem jut elegendő tápanyag a szervezetbe. Ez a fajta éhezés elsősorban a gazdaságilag fejlettebb országok szegény lakosságát sújtja, akik nem tudják megfizetni a jó minőségű ételt, és ezért rosszabb minőségű nagyüzemben előállított félkész vagy késztermékeket kénytelenek fogyasztani. Gyakran ez az oka a krónikus elhízásnak és a szervezet rossz egészségi állapotának.
A Földön mára több mint 800 millió ember nem jut megfelelő mennyiségű ételhez, és folyamatosan nő azoknak a millióknak a száma, akik az élelem nem megfelelő minőségétől vannak rossz egészségi állapotban.
Az Élelmezési Világnap az ENSZ felkiáltójele arra vonatkozóan, hogy az élelmezési probléma egy olyan gond, amellyel a Föld népességének növekedésével és a gazdasági erőforrások kihasználásával a jövőben mind inkább számolnunk kell, és amelyre minél előbb megoldást kell találni.
Tony Alonzi úr az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Világszervezetének Regionális Képviselője a világnap alkalmából tartott beszédében kitért arra, hogy a probléma összetettsége miatt a leghatékonyabb megoldás a terület és számos szereplő közös tervezését, összehangolását és együttműködését kívánja meg.
A Fiatalok az Emberi Jogokért szervezetének aktivistái is azért végezték önkéntes munkájukat, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű élelemhez való hozzáférés is olyan velünk született jog, amely egyezményben lett rögzítve, és amelyről megfeledkezni nem szabad, hiszen ahogy azt L. Ron Hubbard, amerikai humanitárius is írta: Az emberi jogokat valósággá kell tenni, nem pedig idealista álomként kezelni!
További információ: http://hu.youthforhumanrights.org