A Borsodvíz Zrt. 1 596 415 770 forint svájci támogatást nyert „Az alapinfrastruktúra javítása/helyreállítása és modernizációja, valamint a környezet fejlesztése” című pályázati kiíráson, a Svájci-Magyar Együttműködési Program keretében.
Az 1 878 136 200 forintos összköltségvetésű beruházásból Borsod-Abaúj-Zemplén megye 11 kistérségi településén – Nyékládháza, Tiszatarján, Alsózsolca, Ároktő, Bükkszentkereszt, Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Tarcal, Tokaj, Mezőcsát, Tiszakeszi – korszerűsítik az ivóvízhálózatot, két településen – Simán és Adorján tanyán – pedig hálózatbővítéssel biztosítják a megfelelő színvonalú ivóvízellátást. Ezzel a fejlesztéssel javulni fog 50 ezer ember életminősége, továbbá csökkenthető a régiók közötti társadalmi – és gazdasági különbség.
Az „Azbesztcement anyagú ivóvíz fővezeték cseréje B.-A.-Z. megye kistérségi településein a GW-Borsodvíz Kft. szolgáltatási területén” nevet viselő projekt szeptember 27-én, Miskolcon, a Megyeháza Dísztermében megtartott, sajtótájékoztatóval egybekötött nyitórendezvényének résztvevőit elsőként Ficsor Miklós, a Borsodvíz Zrt. cégvezetője üdvözölte, aki megnyitójában jelentősnek nevezte ezt a napot. – Öt éve értesültünk róla, hogy a svájci állam segítséget nyújt projektünk megvalósításához – fogalmazott a cégvezető. – 2009-ben pályáztunk, 2010-ben írtuk alá a megállapodást. Társaságunk ekkora volumenű projektet 10 év alatt tudott volna finanszírozni. Ezért ezúton is szeretnénk megköszönni a Svájci állam támogatását. A magyar állam is felismerte, hogy régiónkban komoly szükség van az ilyen irányú fejlesztésre, melyet abban is kinyilvánított, hogy a pályázathoz, a megvalósításhoz szükséges önerőt 100 százalékban biztosította számunkra. Nagyon sok szakember munkájára volt szükség, hogy eljussunk idáig. Mára valamennyi közreműködőt kiválasztottuk, legutóbb – közbeszerzési eljárás keretében – a kivitelezési feladatokra vonatkozóan írtuk alá a szerződést partnerünkkel. Bízunk benne, hogy Simán és Emődön a napokban elindulhatnak a munkálatok. A többi településen egyeztetés az engedélyeztetések konkretizálása.
Példás együttműködéssel
Jean-Francois Paroz, Svájc magyarországi nagykövete köszöntőjében a következőket mondta: – Nagy örömmel veszek részt a Borsodvíz infrastruktúra-fejlesztést szolgáló projektnyitóján. Amikor infrastruktúráról beszélünk, tudjuk, hogy az nagyon lényeges terület. Ha pedig a vízről van szó, tudjuk, hogy az létfontosságú mindannyiunk számára. Hogyan is került sor erre a közös finanszírozású projektre? 2007-ben, amikor a két ország keret-megállapodást kötött, a legfontosabb érdekpontokra koncentráltunk. Közben derült ki, hogy az Európai Unióban nem különítettek el vízfejlesztésre pénzt. Ekkor Svájc úgy határozott, hogy ezt a területet is támogatja. 2008-ban kiírtuk a pályázatot, melynek kiértékelésekor négy nyertest hirdettünk, ezek közül a magyar bizonyult a legnagyobb volumenűnek. Tíz hónapja érkeztem Magyarországra, azóta követem nyomon a projekt alakulását. Örömmel tapasztaltam meg, hogy az érintett települések példaértékűen működnek együtt. A beruházással javul a környezetvédelem, 15 százalékkal csökkenthető a vízveszteség és kevesebb karbantartásra lesz szükség, ami olcsóbb üzemeltetést eredményezhet. Közös érdek az ellátás biztonsága, a jó vízminőség. Összefoglalva az a célunk, hogy maximalizáljuk a lakosság számára kézzel fogható előnyöket.
Jelentős támogatással
Dr. Kovács János, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat főjegyzője házigazdaként szólt az egybegyűltekhez. Beszédében hangsúlyozta a korábbi, túlnyomórészt intézményfenntartó szerepe helyett tavaly januártól a területfejlesztésre fókuszáló megyei önkormányzat egyik fő feladata figyelemmel kísérni a környezet fejlődését. Elmondása szerint ezért is rendkívül örvendetes, hogy a svájci államnak köszönhetően 13 megyei település ivóvíz gondja megoldódik. A kormányközi megállapodásból adódóan Svájc 130 millió svájci frankkal, hozzávetőlegesen 31 milliárd forinttal támogatja hazánkat, melyből a Borsodvíz projektjére biztosított 1,6 milliárd nagyon jelentősnek számít. – A munka neheze, a gyakorlati megvalósítás most kezdődik, ezért minden résztvevőnek sikeres tevékenységet kívánok! – fogalmazott dr. Kovács János.
Vouszka Zoltán, a Borsodvíz Zrt. főmérnöke prezentáció keretében mutatta be a projekt részleteit. Megtudhattuk, hogy a Borsodvíz Zrt. szolgáltatási területén 32 településen, összesen 370 kilométer azbesztcement vízcső található a föld alatt. A 35-45 év közötti csövek esetében a vízveszteség éréke magas, az elöregedés miatt a meghibásodások gyakoriak és súlyosak. A kőidom fém anyagának korróziója, a hosszirányú repedések, törések, és a kagylós törések napi hibaelhárítást igényelnek a Borsodvíz Zrt. munkatársaitól. A Svájci-Magyar Együttműködési Program, mintegy 130 millió svájci frank támogatási összeggel 2007 óta segíti Magyarország fejlődését, a hazai igényekre szabott projektek finanszírozásával, ezzel is támogatva Magyarországot, az országon belüli, valamint az EU tagországokhoz viszonyított gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésében. A program keretében az előttünk álló időszakban lehetőség nyílik a hálózat egy jelentős részének a cseréjére. A projekt előkészítés során fontos szempont volt az azbesztvezetékek aránya, állapota, valamint a lakosság egészséges ivóvízhez jutása is. 58 kilométeres szakaszon az elöregedett, meghibásodott csöveket modern, a kor követelményeinek megfelelő és egészségügyi szempontból is előnyösebb műanyag vezetékekkel válthatják ki. Ezen kívül Emőd-Adorján tanyán kiépítik a vízellátást, Sima településen pedig a biztonságos vízellátás valósul meg a baskói vízellátó rendszerről. Az előkészítő szakasz után a simai és az emődi munkafázisokkal a beruházás már ebben az esztendőben megkezdődik. A csőcserék döntő hányadát a 2014-es évben végzik el a kiválasztott városokban és falvakban. A projekt 2015 decemberében ér véget, amely Borsod-Abaúj-Zemplén megyében több mint ötvenezer ember vízszolgáltatásának javítását segíti elő, teszi biztonságosabbá és egészségesebbé, valamint csökkenti a Borsodvíz Zrt. vízveszteségét is. A projekt a Svájci-Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával 2015. végéig valósul meg.
Max Schnellmann, a Svájci Hozzájárulás Iroda vezetője, a Svájci Gazdasági Államtitkárság Svájci Hozzájárulási Egység vezető-helyettese egyfajta kiegészítésként kiemelte, hogy 2011. tavaszán állították össze a tervezési-kivitelezési közbeszerzési dokumentációt. A Borsodvíz összevont eljárást kért erre vonatkozóan, ami kissé módosította az ügymenetet. A részletek tökéletes kidolgozása időigényesnek bizonyult, de fontosnak tartották, hogy a pályázók részleteiben is megértsék a kiírás tartalmát. Ezt követően a magyar félnek, a VÁTI-nak és nekik is felül kellett vizsgálniuk a dokumentációt és csak ezután hozták azt nyilvánosságra. A beérkezett pályázatok értékelése után választották ki a kivitelezőt. – Mára már minden sínen van, nem aggódunk, hogy nem valósul meg időben a projekt, hiszen olyan partnerekkel dolgozunk együtt, melyek garanciát jelentenek számunkra a közös sikerhez.
Nádasi Tamásnak, a kivitelező Aquaprofit Műszaki-Tanácsadási- és Befektetési Zrt. elnökének rövid bemutatkozójából kiderült, hogy
10 éve dolgoznak az ivóvízminőség-javító programon Magyarországon. Úgy gondolják, hogy a víz semmivel sem helyettesíthető, az embereknek alanyi joguk, hogy kiváló minőségben jussanak hozzá. A megbízó és a támogató bizalmát úgy szeretnék viszonozni, hogy minél kisebb fennakadással igyekeznek megvalósítani a projektet valamennyi városban és községben.
Az érintett települések polgármesterein túl az eseményt megtisztelte jelenlétével Csöbör Katalin országgyűlési képviselő, és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség NFÜ) több vezető munkatársa is.
Fotó:Max Schnellmann (balról), Jean- Francois Paroz, Ficsor Miklós és dr. Kovács János a Megyeháza Dísztermében.