2011-ről 2012-re 11%-kal csökkent a helyi bíróságokra beérkezett polgári perek száma; ezen belül a családjogi perek aránya 2012-ben szintén 11%-kal volt alacsonyabb a 2011-es évhez képest. Legfrissebb felmérésében az Ügyvédbróker.hu a hazai családjogi perek egyes típusainak alakulását, változását vizsgálta, az 1000 főre jutó peres ügyek megyénkénti megoszlására is kitérve. Tárgyukat tekintve a házassággal kapcsolatos ügyek száma csökkent legnagyobb mértékben – 22%-kal – az egy évvel ezelőtti mértékhez képest. Az átlagosnál magasabb mértékben pedig Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Győr-Moson-Sopron megyében, Tolna és Zala megyékben esett vissza a családjogi perek száma – derült ki az Ügyvédbróker.hu vizsgálatából.
A helyi bíróságok által vezetett ügyforgalmi statisztikákat alapul véve a polgári pereken belül a családjogi perek száma 11%-kal csökkent 2011-ről 2012-re. A perek tárgyát tekintve a házassággal kapcsolatos esetek száma változott a legnagyobb mértékben, közel egynegyedével csökkent. Jelentős változás jellemezte az örökbefogadással és apasággal kapcsolatos ügyek számát is, előbbi 13%-kal, utóbbi 11%-kal csökkent. A 2012-es évet meghatározó tendencia ellenére a szülői felügyelettel kapcsolatos perek száma 8%-kal, míg a gyermek-elhelyezési pereké 2%-kal nőtt.
„Tapasztalataink alapján 2012-ben májustól júliusig folyamatosan emelkedett a rendszerünkön keresztül családjogi kérdésekben segítséget kérők száma; az elmúlt év átlagát tekintve minden ötödik ajánlatkérés e területről érkezett. Az e területen jogi segítséget keresők 33%-a válás vagy vagyonmegosztás, 30%-uk gyerektartás, gyerekelhelyezés kapcsán fordultak hozzánk. A helyi bíróságok statisztikáinak adatai nálunk is visszaköszöntek: a házassággal kapcsolatos jogi kérdésekben választ keresők aránya nálunk is nagy mértében csökkent, érdekesség ugyanakkor, hogy a házassági szerződéssel kapcsolatos megkeresések aránya például csupán 1% volt 2012-ben.” – tette hozzá Gera János, az Ügyvédbróker.hu munkatársa.
A családjogi perek megyénkénti eloszlása az 1000 főre jutó peres ügyek száma alapján változatos képet mutat. Az átlagosnál (-11%) magasabb mértékben Borsod-Abaúj-Zemplén (-16%), Győr-Moson-Sopron (-14%), Tolna (-14%), Zala (-14%) és Veszprém megyében (-13%) csökkent a családjogi ügyek száma. 12%-kal Bács-Kiskun és Békés megyében, 11%-kal pedig Csongrád, Fejér és Nógrád megyékben volt alacsonyabb a számuk. Az 1000 főre jutó peres ügyek mértéke Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében változott a legkisebb mértékben, csupán 4%-kal csökkent. Míg 2011-ben országosan összesen megközelítőleg 8 családjogi per jutott 1000 főre, az elmúlt évben ez a szám 7-re esett vissza.