2026. 06. 26. péntek

János, Pál

1 EUR 356 HUF
1 GBP 413 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » Tízből kilenc magyar szenved D-vitamin-hiányban
20618-d-vitamin01

Tízből kilenc magyar szenved D-vitamin-hiányban

A szakértőket is meglepte az eredmény, amelyet szombaton, a D-vitamin-konszenzus címet viselő szakmai konferencián hoztak nyilvánosságra: a D-vitamin-hiány hazánkban gyakorlatilag népbetegség a tél végén. Hogy ezt megelőzzük, a pótlást most kell kezdeni.

A Semmelweis Egyetem I. számú Belgyógyászati Klinikájának kutatócsoportja dr. Takács István vezetésével világszinten egyedülálló kutatást végzett áprilisban a felnőtt magyar lakosság körében. D-vitamin-szintre vonatkozó tél végi országos, nem, életkor és lakóhely szerinti reprezentatív felmérést ugyanis korábban sem hazánkban, sem külföldön nem készítettek. Ez a vizsgálat egyik érdekessége, a másik pedig az, hogy az eredmény magukat az orvosszakértőket is meglepte: kiderült ugyanis, hogy a tél végére a magyar lakosság mintegy 95 százaléka szenved D-vitamin-hiányban! Ezt az értéket korábban „csak” körülbelül 60 százalékra becsülték.
Hiányállapot az év bármely szakában előfordulhat, ősztől azonban már mindenki számára javasolt étrend-kiegészítők szedése, mert a nyáron természetes úton képzett tartalékokat nagyjából hat hét alatt felhasználjuk.
Dr. Takács István docens elmondta, hogy az elmúlt egy-két év felvilágosító munkájának köszönhetően többszörösére nőtt azok számra, akik legalább az őszi-téli hónapokban D-vitamint szednek. Kora tavasszal a magyar felnőtt lakosság átlagos D-vitamin-szintje mégis körülbelül fele a normális értéknek, 16 ng/ml.

A helyzetet súlyosbítja, hogy kevés D-vitaminban gazdag táplálékot, például olajos halakat, tejtermékeket vagy tojást fogyasztunk. Ősszel és télen megfelelő táplálkozás esetén is csupán 80 egységnyi D-vitamin juthat be a szervezetünkbe, szemben a jelenlegi, 2000 NE (50 μg) ajánlással. A szükséges D-vitamin-mennyiséget ezért étrend-kiegészítő tabletta formájában ajánlott bevinni a szervezetbe, ahogyan ezt a konszenzusban részt vevő 15 orvosszakmai szervezet ajánlása is tartalmazza.
Az egészséges sejtfejlődésben fontos szerepet játszó D-vitamin hiánya számos egészségügyi kockázattal járhat: az immunrendszer meggyengülését, allergiás tüneteket vagy téli fertőzéses megbetegedéseket, depressziót, csontritkulást, szív- és érrendszeri betegségeket, sőt cukorbetegséget okozhat, a vérképző szervi vagy bizonyos tumoros betegségek kockázatát fokozhatja.


Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Legutóbbi bejegyzések

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

143150

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

1) Folyton hazudozik
——————–
– Kisfiam, mi lesz így belőled, hogy folyton csak hazudozol?
– Ha ügyetlen vagyok börtöntöltelék, ha ügyes vagyok meteorológus,
ha nagyon ügyes vagyok, politikus.

—————–
2) Gyógyszertáras
—————–
– Hogy hívják a jóllakott gyógyszertárost?
– ???
– Telepatikus.

————–
3) Kéményseprő
————–
– Jean, hallotta, hogy tegnap elütöttek egy kéményseprőt?
– Hát ez rettenetes! Már a háztetőn sincs biztonságban az ember!

————
4) Pofaverés
————
– Ki verte így össze a pofádat?
– Tegnap kivételesen józanul mentem haza az éjjel, és a feleségem nem
ismert meg.

—————-
5) Kedvenc tárgy
—————-
Pistikét a suliról faggatja a szomszéd néni:
– És melyik a kedvenc tárgyad az iskolában?
– A csengő.

 

A kisgyerek meséli lelkendezve:
– Tudod, a mamám nagyon szeret engem.
– Ezt miből gondolod?
– Abból, hogy a papáimat mindig cserélgeti, engem viszont megtart!

– Hallom, összevesztél a feleségeddel. Mi történt?
– Nem tudtunk megegyezni a nyaralással kapcsolatban.
– Hogyhogy?
– Én mindenképpen a Kanári-szigetekre akartam menni, ő meg mindenáron velem akart jönni.

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés