Számolja ki Ön is, hány négyzetméternyi ingatlant ér egy éves fizetése!
Magyarország egyes területein, régióiban rendkívül eltérően alakulnak az ingatlanok négyzetméterenkénti árai. Az ingatlan típusától, korától, építési anyagától, állapotától, tájolásától kezdve a szomszédok kedvességéig sok tényező befolyásolja az árakat. Nem mindegy azonban, hogy mekkora fizetésből kell egy családnak kigazdálkodnia leendő otthonát.
A KSH 2013 első félévére vonatkozó, alkalmazásban állók havi nettó átlagkeresete (link: http://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qli030.html) és az Ingatlannet.hu (link: http://www.ingatlannet.hu) közel 300.000 ingatlanból álló adatbázisából kalkulált átlagos négyzetméterárak alapján készült az alábbi statisztika, melyben azt vizsgáltuk, hogy egy kétkeresős család az egyik kereső teljes éves jövedelméből hány négyzetméternyi ingatlant lenne képes megvásárolni Magyarország egyes régióiban. Az alábbi ábráról leolvasható az átlagos négyzetméterárak alakulása 2012 második félévéről 2013 első felére, illetve az egy éves átlagos nettó átlagfizetésből vásárolható ingatlan méretét is, négyzetméterben kifejezve.
kép
Egyéves, átlagos nettó jövedelemből egy adott régióban megvásárolható ingatlanterület, négyzetméterben kifejezve.
Egy borsod megyei és egy fővárosi, kétkeresős család példáján keresztül mutatjuk be az ingatlanárak és a jövedelmek összefüggését. Feltételezzük, hogy egyik kereső teljes éves jövedelmét (támogatások, kölcsönök vagy hitelek nélkül) ingatlanvásárlásra szeretné fordítani*. Míg a Borsodban élő pár így 16,6 négyzetméternyi házrészt, addig a feltételezett hatodik kerületi, átlagos keresetű család 7,13 négyzetméternyi téglalakást tudna venni egy év elteltével.
Érdemes más szemszögből is megvizsgálni az adatokat: egy 100 négyzetméteres borsodi családi házra körülbelül 6 éven át kellene a pár egyik tagjának jövedelmét teljes mértékben félretenni, míg egy 70 négyzetméteres pesti, belvárosi lakásra majdnem tíz évig kellene gyűjtögetnie az átlagos jövedelmű családnak, amennyiben teljes mértékben önálló jövedelmükből szeretnék finanszírozni a lakásvásárlást.
Nincs tehát könnyű helyzetben, aki napjainkban szeretne házat vagy lakást vásárolni. Természetesen van mód különböző hitelek, kölcsönök és támogatások igénybe vételére, azonban az elmúlt évek árfolyamingadozásai alapján meggondolandó, hogy mire vállalkozunk.
*Ceteris paribus, az átlagos nettó jövedelmek és az átlagos ingatlan négyzetméterárak változatlansága mellett.