A 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadás 12. évfordulóján a Fiatalok az Emberi Jogokért nemzetközi szervezetének hazai aktivistái emberi jogokat tartalmazó füzeteket osztottak Budapesten belvárosában. Szeptember 11. szomorú dátummá vált 2001-ben. A New York-i Világkereskedelmi Központ ikertornyai elleni támadás során a két torony összedőlt, és közel 3 ezer ártatlan, mintsem sejtő embert temetett maga alá.
A Fiatalok az Emberi Jogokért szervezet önkéntesei azért osztottak füzeteket e tragikus nap évfordulóján, hogy ismerté tegyék az emberi jogokat, azokat az alapvető jogokat, melyekkel születésünktől kezdve mindannyian rendelkezünk.
A történelem során sokan sokféleképpen megfogalmazták jogainkat. Legutóbb a II. Világháború borzalma késztette arra az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy egy minden emberre vonatkozó dokumentumot hozzon létre. Ez a dokumentum Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata nevet kapta, és 30 cikkelyt tartalmaz.
A nyilatkozat 3. cikkelye kimondja: „Minden személynek joga van az élethez, a szabadsághoz és a személyi biztonsághoz.”
Minden erőszakos konfliktus, legyen az akár háború, akár kisebb összeütközés a hétköznapok küzdelmeiben, visszavezethető arra, hogy nem vagyunk toleránsak, illetve megértőek egymás iránt.
A nyilatkozat olyan általános emberi értékekre épül, mint a tolerancia, a tisztelet, a jó szándékúság, a segítőkészség, vagy a másikra való odafigyelés. Olyan alapokra, amelyek nélkül semmivé válnak jogaink.
Ezek a füzetek tulajdonképpen emlékeztetők, amelyekkel felidézhetjük, hogy milyen jogokkal rendelkezünk, újra megtudhatjuk belőlük, hogy kik vagyunk, és előre vetíthetik azt, hogy milyenné válhat világunk, ha az emberi jogokat valósággá tesszük.