A miskolci Holdam Egyesület 2012 szeptembere és 2013 augusztusa között a családi közösségi kezdeményezések és programok megerősítését célzó Európai Uniós pályázaton nyert összegből biztosított ingyenes programokat miskolci és környékbeli várandósok, anyukák, gyermekek, illetve családjaik számára.
A TÁMOP 5.5.1 projekt révén az Egyesület célkitűzése az volt, hogy javítsuk a társadalom családhoz, gyermekekhez, gyermekvállaláshoz való viszonyát, valamint ennek révén módosuljanak a családi élettel kapcsolatos negatív attitűdök. Célunk volt továbbá az is, hogy támogató közösségi életünkkel ösztönözzük, segítsük a gyermekvállalási kedv, a családalapítási hajlandóság növekedését.
Az elmúlt egy évben klubokkal, tréningekkel, családi közösségi rendezvényekkel vártuk az érdeklődőket a Holdam udvarban. Hetente szerveztünk baba-mama klubokat, és havi rendszerességgel foglalkoztunk a szoptatás, a babahordozás, a családi egészség, a nevelés, illetve az önkéntesség kérdéseivel. A családi élet és a munkahelyi megfelelés összeegyeztetésének segítésére havonta Család és Hivatás Klubokat, a munkahelykeresést segítő egyéni tanácsadást, valamint pályaorientációs, munkaerő-piaci reintegrációs tréninget tartottunk GYED-en, GYES-en lévő édesanyák számára. Emellett a családbarát üzleti piknikek segítségével kapcsolatot teremtettünk a munkáltatói oldallal, illetve Miskolc város önkormányzatával, melynek eredményeképpen együttműködési megállapodást kötöttünk a családok támogatása, a segítő közösségek alakítása és a gyermekszületések számának növelése céljából. 2013 áprilisában a Miskolci Egyetem Szociológiai Intézetével közösen szerveztük meg második alkalommal Család és Hivatás Konferenciánkat „Apák a pályán!” címmel. Családi közösségi rendezvényeinkkel sikeresen szólítottuk meg a helyi családokat, erősíteni tudtuk a közösségi szemléletet, illetve szórakoztattuk, információval láttuk el őket. Ott voltunk minden jelentősebb városi, vagy regionális rendezvényen – a Mobilitás Héten, a Kocsonya Fesztiválon, Miskolc Város Napján, illetve kapcsolódtunk országos kezdeményezésekhez is, például a Születés Hete rendezvényeihez.
Az általunk szervezett programokon összesen 1657 fő vett részt. A projekt segítségével 46 előadás, illetve tanácsadási alkalom, 15 családi közösségi rendezvény, valamint 13 családi közösségi tréning valósulhatott meg. Szintén a pályázatnak köszönhetően megújulhatott a Holdam Egyesület honlapja, elkészült az Esélyegyenlőségi és a Fenntarthatósági tervünk, valamint 5 fő számára 12 hónapig tudtunk munkát biztosítani.
Az Európai Uniós projektben megvalósuló programok egyértelműen hozzájárultak az egyesület ismertségéhez, amely lehetővé tette, hogy a korábbiaknál több gyermekével otthon lévő édesanyához jussunk el, és programjainkkal aktivizáljuk őket. Klubjainkon és rendezvényeinken új közösségek szerveződtek – Holdam baba-mama klub, Holdam Kötődő nevelés klub, Holdam Önkéntes Anyák Klubja, barátságok szövődtek, amelyek előmozdítják a családok lelki jólétét, egyensúlyát, boldogságát.
A jövőben tovább folytatjuk eddigi tevékenységeinket, amelyeknél figyelembe vesszük a hozzánk betérő anyukák által megfogalmazott igényeket. Részt veszünk a városi rendezvényeken – például az idei Mobilitás Héten, illetve a Holdam udvarban saját klubfoglalkozásokkal, rendezvényekkel színesítjük a miskolci és környékbeli várandósok, anyukák, gyermekeik és családjaik programlehetőségeit. Az udvar szeptemberben felújítás alatt áll, ám októbertől újabb egészségre nevelő programokkal, játszóházzal és ideiglenes gyermekfelügyelettel várjuk az anyukákat.