Egyházi előírások és egyéb tudnivalók
Egy általam tisztelt katolikus püspök azt mondta nekem egy alkalommal: a protokoll olyan mint a kétélű penge. A protokollal nagyon meg lehet sérteni embereket és nagyon meg lehet tisztelni valakit.
A Vatikánra csak utalni lehet, ez világi kifejezés, önmagában nem használják. Egyháziasabb az Apostoli Szentszék elnevezés.
A protokoll szerint a hölgyek előtt bemennek a püspökök, kivéve a főrangú hölgyeket. /pl. királyi felség, miniszter asszony, a köztársasági elnök és a miniszterelnök felesége stb./
Kérdésemre, az alábbiakat mondta el a Római Katolikus Egyházban az alábbi precedencia és megszólítási rendről:
A Pápa, Róma püspöke Őszentsége, ha róla beszélünk. Megszólítása Szentséges Atya.
Bíborost hívjuk eminenciás úrnak. Tehát az eminenciás úr megszólítás csak a Bíborosnak jár ki és a Máltai Lovagrend Nagymesterének. Megszólításkor profán az, ha csak Bíboros urat mondunk. Helyesen: Igen tisztelt Bíboros úr, Mélyen tisztelt Bíboros úr.
Ő mindenki felett van, a Szentszékhez tartozik, kettős állampolgársága van.
Tehát, a Bíboros úr a rangokat tekintve az eminenciások között foglal helyet.
Állami protokoll esetén az államot képviselők után közvetlenül következik.
A pápai nuncius az rendszerint érseki rangban van.
Érseket, püspököket excellenciás úrnak szólítjuk, de használható a monsignore megjelölés is.
A püspököt mint az adott terület legmagasabb egyházi képviselőjét kell megtisztelni az excellenciás rangjának megfelelően, természetesen mindig figyelembe véve az adott rendezvény jellegét, annak szervezőjét, házigazdáját
Pap /bármilyen rangú/ főtisztelendő. A katolikus egyházban a főtisztelendő megszólítás minden felszentelt papnak kijár. Ha semmit nem tudunk, akkor a főtisztelendő úr megszólítás kijár a katolikus papnak, a zsidó rabbinak és az evangélikus papnak.
A református pap az főtiszteletű, a lelkész az nagytiszteletű.
Az azonos rangúak között a sorrendet a cím elnyerésének időrendje, vagyis döntő a szentelési, kinevezési dátum.
Problémák, amiről nagyon ritkán esik szó:
a püspök úr panaszolta, hogy „formális leveleknél nem gondolkodnak a másik elméjével. Meghívót küldenek, a napot is megjelölik, de az órát nem.” Ráadásul a címzés a következő: Tisztelettel meghívják a rendezvényre őt és kedves feleségét, vagy kedves családját. Elképesztő udvariatlanság.
Levélbeli megszólításnál lefelé vonatkozó jelzőket nem teszünk ki. Pl. Tisztelt Helyettes Államtitkár úr helyett: Tisztelt Államtitkár Úr. A tárca nélküli miniszter is Tisztelt Miniszter Úr. A segédpüspök levélbeli megszólítása Tisztelt Püspök Úr.
„Öltözködés templomban, gyülekezeti helyeken:
A templomban – legyen az székesegyház, zsinagóga, mecset, kápolna, shinto szentély vagy buddhista wat – a liturgián /egyházi szertartásrend/ kívül mindenképpen egy közösség szent helye.
Ha ki van írva, hogy tilos fotózni, ott ne fotózzunk. Esetleg engedélyt lehet kérni, ha erre van lehetőség.
A hely iránti tiszteletet magatartásunk és öltözetünk egyaránt tükrözze.
Vannak öltözködési előírások, amit ezeken a helyeken illik betartani. Hiányos öltözetben egyetlen szent helyre sem szabad bemenni. A velencei Szt.Márk téri előcsarnokban működik az Illemtani Biztonsági Szolgálat. Erre azért van szükség, hogy a magukról megfeledkezett turisták bermuda-shortban, strandpapucsban, atlétatrikóban ne menjenek be.
További példák:
– a keresztény templomokban a férfiak leveszik a sapkát és a kalapot, tehát fedetlen fővel tartózkodnak a helyszínen
– déli országok katolikus templomaiban a nők befedik a fejüket
– zsinagógába kipát vagy kalapot kell a férfiaknak felvenni
– férfiaknak félmeztelenül, rövid nadrágban tilos bemenni
– nők túlzottan kivágott blúzban, shorban, forrónadrágban, átlátszó tüllruhában stb. sem mehetnek be
– az iszlám világ mecseteiben vagy a buddhista országok kolostoraiban, templomaiban le kell venni a lábbelit.
A lényeg az, hogy az öltözködés frivolságát /ledér, tiszteletlen, kegyeletsértő / mellőzni kell, de ennél is fontosabb a viselkedés, a magatartás. Tilos hangoskodni, tiszteletlenül és gátlástalanul viselkedni. Fagylaltot enni, zacskóból sült burgonyát majszolni, cukorkát ropogtatni stb. A mobiltelefont is ki kell kapcsolni.”
Írta: Lejegyezte dr. Vámos Lászlóné – Katalin