Hogyan tud egy család költségkímélő, de élménydús nyarat szervezni?
Volt idő, amikor egy család számára a nyaralást a két hetes balatoni üdülés jelentette. Manapság viszont számos külföldi és belföldi utazás és program közül választhatunk. Gyakran éri ugyanakkor csalódás az embert, ha nem az elvárt szolgáltatást kapja. A pénzügyi vetélkedő meghirdetője a nyári programok költségkímélő, de élménydús megszervezéséhez ad tanácsot.
Manapság már csak a családi költségvetés és a szülők által kivehető szabadság mennyisége dönti el, hogy milyen programok közül válasszon a család, a kínálat ugyanis óriási. Az Ecostat korábbi felmérései szerint az utazást tervező magyarok kétharmada csak belföldön nyaral, egyharmaduk választ külföldi úticélt.
A Balaton, annak is a déli partja ma is reneszánszát éli, máig közkedvelt üdülési célpont a családok számára,
a külföldi úti célok közül pedig elsősorban Horvátország és Olaszország a magyar családok kedvelt úti célja, mivel gépkocsival könnyen megközelíthetőek. A távolabbi, repülős utak közül kedvelt Görögország és Spanyolország. Sok család panaszkodik az internetes fórumokon ugyanakkor arra, hogy a horvátországi apartmanokban nem az ígért színvonalú szolgáltatást kapták, ezért már a megérkezés utáni első nap a szálláskereséssel telt. Hogy ne érjen minket csalódás, nem árt körültekintőnek lenni, hiszen nem mindegy, hogy telnek az első napok a hosszú út után.
A Horvát Turisztikai Intézetnek a magyarok utazási szokásairól készült idei felméréséből az derül ki, hogy az odautazók 60 százaléka családdal érkezik, és egy hetet tölt el Horvátországban. A családok a nyaralásra átlagosan 528 eurót költenek ezalatt, ami körülbelül 156 ezer forintnak felel meg.
„Egy nyaralás jelentősen megterheli a család költségvetését, így érdemes már év elején elkülöníteni rá egy összeget. Akik azonban nem tudtak rá év közben félretenni, azoknak sem kell lemondani a pihenésről. A közösségi vásárlás és egyéb akciók nyújtotta lehetőségek kihasználásával, rokonokkal, barátokkal közös összefogással olcsó, de élményekben gazdag nyarat szervezhet mindenki a pénzügyi lehetőségei szabta keretek között. Nagyon fontos ugyanis, hogy ne költekezzünk túl a nyaralás alatt sem, hiszen utóbbi esetben hazatérve szembesülni kell azzal, hogy a következő hónapokban kell meghúzni a nadrágszíjat egy egy-két hetes utazás miatt. Vonjuk be a tervezésbe a gyerekeket is, így egyrészt felmérhetjük valamennyi családtag igényét, másrészt ha a gyerekek tisztában vannak az árakkal, és előre rögzítjük a lehetőségeket, kevésbé fognak irreális követelésekkel előállni a nyaralás alatt” – mondta Horváth Magyary Nóra, a bank kommunikációs ügyvezető igazgatója.
Egy család számára a nyaralásnál döntő szempont az ár, hiszen 4-5 főre szállást foglalni jelentős összeget jelent. Még egy olcsónak minősülő szállás esetében is legalább 10 ezer forinttal kell kalkulálni éjszakánként, ellátás nélkül belföldön, külföldön pedig 100 ezer forint alatt nem jön ki egy hét szállás, erre még szintén rá kell számolni az ellátást, az útiköltséget és az utasbiztosítást. Érdemes ezért először az interneten tájékozódni az árak iránt.
3 év alatti gyermek számára a legtöbb helyen ingyenes a szállás, ha viszont már pótágyra van szükség, azért több ezer forintot felszámolnak. A gyerekek részére gyakran kedvezményt adnak az étkezéseknél is.
Tájékozódjunk előre a szolgáltatásokról, mi az, ami benne van az árban és miért kell külön fizetni. Sok helyen külön felszámítják például a légkondicionáló használatát, illetve a takarítást, de a reggelit is sok helyen nem kalkulálják bele az árba. Belföldön egy négy fős családtól akár plusz 40 ezer forintot is elkérnek a reggeliért. Érdemes előre megérdeklődni azt is – hacsak nem szállodában szállunk meg -, hogy ágyneműt biztosítanak-e a család számára, egyes apartmanok, mobilházas kempingek ugyanis spórolnak ezen, illetve külön felszámolják az ágyneműt is.
A férőhelyek számának növekedésével nem egyenesen arányosan drágul az apartmanok díja, ezért érdemes megfontolni, hogy egy nagyobb apartmant akár rokonokkal, jó barátokkal megosztva fejenként kevesebbet kell a szállásra költeni. Ahol több család száll meg, ott a főzést is meg lehet osztani, így az anyukák számára sem jelent akkora megterhelést, ha nyaralás alatt is gondoskodni kell a családról. Sokan ugyanis épp azért választják a jóval drágább szállodát, mert ott nem kell főzni, így az anyuka is jobban tud pihenni.
Nagyobb gyerekekkel nagy élmény a kempinges nyaralás is. Ez jóval olcsóbb, és vadregényesebb formája a nyaralásnak, a vállalkozó kedvű családok együtt főzhetnek a gyerekekkel.