2024. 11. 26. kedd

Virág
1 EUR 410 HUF
1 GBP 491 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » A bevallásoknál megyénkben 30ezren kérték az adóhatóság segítségét

A bevallásoknál megyénkben 30ezren kérték az adóhatóság segítségét

Bár nem volt a tegnapi sajtótájékoztató témája, de megkérdeztük Olasz András igazgatót, és Baranyi Istvánné igazgató-helyettest, hogy mi a helyzet a pénztárgépek bekötésével. Készültek is erre kérdésre, mert megtudtuk, hogy a pénztárgépek augusztus végén kaphatóak lesznek, a NAV szoftver tekintetében rendben van, a kedvezményre szóló ígérvényt az üzemeltetőknek december 15-ig be kell jelenteniük, a gépeket december 31-ig kell üzembe helyezni, s a forgalmazók 2014 január 31-ig visszakapják a támogatás összegét.

A sajtótájékoztató egyik témája: A kiemelt adó- és járulék bevételek 2013. 01-05. havi alakulása Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, amelyről Olasz András tájékoztatta az újságírókat.

„Borsod-Abaúj-Zemplén megye egyéni és társas vállalkozásai, költségvetési és társadalmi szervei, valamint a magánszemélyek 2013. 01-05 hónapban 72,6 milliárd Ft adóbevétellel járultak hozzá a közös kiadásokhoz, ami 5,2 százalékkal elmarad a bázis időszaki teljesítéstől. Az országos kiemelt adó- és járulékbevételek 2,2 százaléka képződött a megyében.
Az adóbevételek alakulásában, csökkenésében a gazdasági reálfolyamatokon túl meghatározó több törvényi és kormányzati intézkedés hatása. Mint köztudott,korábban az önkormányzatok által foglalkoztatott pedagógusok munkajogi szempontból 2013. január 1-től a Közép-magyarországi Régió illetékességi körébe tartozó Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz kerültek át, aminek következtében a részükre fizetett bérjövedelmet terhelő adók elszámolása – bevételként történő megjelenése – nem a megyénkben történik. E döntés miatt a foglalkoztatáshoz kötődő adók az önkormányzatainknál a felére csökkentek.
Az áfa bevallások adati alapján megállapítható, hogy megyénk értékesítési és beszerzési forgalma lényegében az előző évi szinten alakult, erőteljes változás nem tapasztalható.
Megyénk SZJA bevételei 2013. 01-05 hónapjában lényegében bázis szinten teljesültek, ami az üzleti szféra bevételeinek 5,8 százalékos növekményének és a költségvetési szféra 16,3 százalékos csökkenésének egyenlegéből adódik.
Megyénk TB bevételei 2013. 01-05 hónapjában 4 százalékot meghaladóan csökkentek, ami az üzleti szféra bevételeinek 1,4 százalékos növekményének és a költségvetési szféra 16,8 százalékos csökkenésének egyenlegéből adódik.”-mondta az igazgató.

A tevékenységi különadókra és a 2013. évben bevezetett forgalmi adókra kötelezett – országosan is jelentős – társaságok elsősorban nem a régiónkban (megyénkben) működnek. Ezt mutatja, hogy az utóbbi két évben (2012, 2013) a Borsod megyei különadó – mely összességében növekedést mutat az előző évhez képest – az országos értéknek mindössze egy százaléka volt.


Felére csökkent a várakozási idő

2012. évi szja-bevallások feldolgozásának tapasztalatairól Baranyi Istvánné igazgató-helyettes beszélt:

„Továbbra is alapvető feladatunknak tekintjük, hogy minden eszközzel segítsük az önadózás megvalósulását. Fontos célként tűztük ki, hogy a nagytömegű feladatellátás során mindinkább teljesüljenek azok a minőségi követelmények, amelyek megfelelnek az állampolgárokat, vállalkozásokat segítő, méltányos, gyors és hatékony adóigazgatás elvének. Ezeket a célkitűzéseket különösen irányadónak tekintettük a személyi jövedelemadóra vonatkozó bevallási kötelezettség körében.
A 2012. évhez hasonlóan az idén is kiemelt célként fogalmaztuk meg, hogy felhívjuk a figyelmet az szja-bevallási kötelezettség teljesítésére és az elektronikus ügyintézés lehetőségére. Valamennyi kommunikációs formát és csatornát kihasználva arra törekedtünk, hogy egyrészt az állampolgárok tudomást szerezzenek az őket terhelő kötelezettségről, a kötelezettség teljesítésének különböző módozatairól – azokról a lehetőségekről, amelyek megkönnyítik, egyszerűbbé teszik az állampolgári kötelezettség teljesítését –, másrészt megfelelő segítségben részesüljenek adószakmai kérdésekben.- mondta, majd így folytatta:
Ennek első lépéseként év elején több mind 18 ezer munkáltató részére az ügyfélkapun keresztül tájékoztató levelet küldtünk, melyben felhívtuk figyelmüket a személyi jövedelemadóval kapcsolatos munkáltatói adatszolgáltatások pontosságára.

Megjelentettünk számos, az szja-bevallási kötelezettséggel kapcsolatos információt tartalmazó sajtóközleményt. E tekintetben elsődleges cél volt számunka az állampolgárok széles körét célzó figyelemelhívás, így rövid, közérthető formában jelentettük meg közleményeinket.  Egy napilappal együttműködve, előzetesen meghirdetve külön „szakértői telefon”-on kereshették az adóhatóságot az érdeklődők, a kérdésekre adott válaszokból külön tájékoztatót készítettünk.
Március-május hónapokban kihelyezett ügyfélszolgálatokkal, rendkívüli nyitva tartással álltunk az adózók rendelkezésére, illetve „Szja nyílt nap”-ot hirdettünk.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is megkerestük e-mailben Borsod-Abaúj-Zemplén megye nagyobb foglalkoztatói létszámmal működő munkáltatóit, hogy az általunk elkészített tájékoztató anyag alapján hívják fel munkatársaik figyelmét az elektronikus ügyintézés előnyeire. Felajánlottuk, hogy megfelelő érdeklődés esetén, a munkahelyeken biztosítjuk az ügyfélkapunyitás lehetőségét, valamint tájékoztatást adunk az szja-bevallási kötelezettség témakörében. A pozitív visszajelzések alapján minden esetben, összesen 10 alkalommal végeztünk ilyen jellegű ügyfélkapcsolati tevékenységet, alkalmanként több ügyintéző biztosításával.

A személyesen megjelenő ügyfelek száma tartósan magas megyénkben, ilyen körülmények között a várakozási idő csökkentését az elsődleges céljaink között fogalmaztuk meg, alapvetően annak szem előtt tartásával, hogy a várakozással töltött idő, illetve az ügyfélfogadó termek zsúfoltsága meghatározó jelentőséggel bír az adóhatósági szolgáltatást igénybe vevő ügyfél elégedettsége kérdésében. Ezen a téren jelentős eredménynek tartjuk, hogy tavalyhoz képest a felével sikerült csökkenteni a várakozási időt, az ügyfeleknek átlagosan 13 percet kellett várniuk az ügyintézésre. Emellett az előzetes időpontfoglalás lehetősége is rendelkezésükre állt.

Általános tapasztalatok

Az adózók az előző években tapasztaltakhoz hasonlóan idén is a benyújtási határidőkhöz közeli időpontban teljesítették bevallási kötelezettségüket, így február és május hónapokban érkezett a legtöbb személyi jövedelemadó bevallás.
Gyakran okozott problémát a bevallás kitöltéséhez szükséges kifizetői igazolások hiánya. Ez jellemzően azoknál az adózóknál fordult elő, akiknek a foglalkoztatója időközben megszűnt. Továbbra is nehézséget okoz az adózóknak a bevallási kötelezettség alá eső jövedelem meghatározása, bizonytalanok abban, hogy van-e bevallási kötelezettségük például nyugdíjból, ösztöndíjból, egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelemmel kapcsolatban.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyébe összesen 235.116 db 2012. évi szja-bevallás érkezett, ebből: 204.399 db 1253-as bevallás, 28.644 db 1253E egyszerűsített bevallás és 2.073 db 1253ADÓNYILATKOZAT.
A bevallások mennyiségét tekintve, 2013-ban az előző évhez képest közel 5%-kal több bevallást dolgoztunk fel. Az 53-as bevallásoknál mintegy 2%-os emelkedés figyelhető meg, és az ADÓNYILATKOZAT népszerűsége is némileg emelkedett. Kardinális változás az egyszerűsített bevallások terén következett be, idén az adóhatóság által elkészített adóbevallási módozatot 28%-kal többen választották, mint a tavalyi évben. Országos összehasonlításban is legtöbben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében éltek ezzel a lehetőséggel.
Az szja-bevallások megoszlását tekintve 8% az egyéni vállalkozóktól, 92% az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyektől  érkezett.
Az adóhatóság egyik elsődleges célkitűzése – különösen a több hátrányos helyzetű kistérséget magában foglaló Borsod-Abaúj-Zemplén megyében –, hogy a nem vállalkozó magánszemélyek mind nagyobb arányban tegyenek eleget önként bevallási kötelezettségüknek. Pozitív változás, hogy a magánszemélyek részéről benyújtott 216.273 db bevallás 6%-kal haladja meg a tavalyi mennyiséget.
A benyújtás módját tekintve továbbra is magas (74,4%) a papíralapon érkezett bevallások volumene, de pozitív tendencia, hogy ezen belül évről-évre emelkedik a számítógépes kitöltő program segítségével készített, majd nyomtatott formában megküldöttek számossága. A papíros bevallásokon belül a számítógépes nyomtatványkitöltővel készített bevallások aránya megyénkben mintegy 76%.
További kedvező változás, hogy az elektronikus formában beérkezett személyi jövedelemadó bevallások részaránya is javult az előző évekhez képest, az adózók közel 26%-a teljesítette ebben a formában bevallási kötelezettségét (a vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemélyek körében mintegy 2%-kal nőtt a népszerűsége).
A benyújtott bevallások több mint 43%-a csökkentett adattartalmú (tehát csakis az adózó által kitöltött lapokat tartalmazza a bevallás), illetve sokan éltek a szintén gazdaságos előállítású kivonatolt nyomtatás lehetőségével is (ahol csakis az adózóra vonatkozó sorokra szűkíti a kitöltő program a kinyomtatott bevallás terjedelemét).
A feldolgozott szja-bevallások alapján, megyénkben több mint 1,765 milliárd forint adó-visszaigénylést érvényesítettek az adózók, javarészt a családi kedvezmény alapján. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében – a 1253-as bevallások jelenlegi feldolgozottsági szintje szerint – 42.049 fő összesen több mint 39 milliárd forinttal tudta csökkenteni adóalapját a családi kedvezménnyel élve (ez 16%-os adókulccsal 6,26 milliárd forintot jelent), vagy év közben már az adóelőleg levonása körében, vagy pedig bevallásában.
A fizetendő adót tartalmazó bevallások esetében mintegy 1100 fő érvényesített részletfizetést a bevalláson nyilatkozva (a 150 ezer forintot meg nem haladó fizetési kötelezettségre, legfeljebb 6 hónapon keresztül egyenlő részletekben történő pótlékmentes részletfizetést érvényesíthettek a magánszemélyek).

A  bevallások esetében leggyakrabban tapasztalt hibák

A beérkezett  bevallások közül a legmagasabb hibaarány a papír alapon érkezett, ezen belül is az egységcsomagban kiküldött nyomtatványok esetében volt tapasztalható (70%). Kedvezőbb a hibás teljesítés aránya az internetes kitöltő programmal készített és ezt követően nyomtatott formában beküldött bevallásoknál (15%), míg a legkevesebb hibát az elektronikus úton beérkezett bevallások tartalmazzák (5-10%).
Az adóigazgatóság a bevallásokban szereplő adatok javításakor csak abban az esetben kéri az adózó közreműködését, amikor a hibát hivatali adatok alapján nem tudja javítani.

A feldolgozás során tapasztalt leggyakoribb hibák:
–   1253-as bevallásoknál
•    aláírás hiánya, amely nélkül érvénytelen a bevallás;
•    a visszaigényelhető adó összegére vonatkozó rendelkezés hiánya (visszakéri, átvezeti, számlán hagyja), hiányoznak továbbá az utaláshoz szükséges adatok (számlaszám, postai cím);
•    a kifizetők által levont adóelőleg sor kitöltetlen marad, vagy az adózó által befizetett adóelőleg sorban szerepeltetik annak összegét;
•    nem szerepel a bevallásban az egyéb jövedelemhez kapcsolódó egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség;
•    a családi kedvezmény elszámolása és megosztása, a kedvezmény érvényesítéséhez szükséges, az eltartottakra vonatkozó bevallási melléklet hiányos kitöltése;
•    az adószámmal rendelkező magánszemélyek adószámukat nem tüntetik fel a bevalláson;
•    beküldik az igazolásaikat a bevallás, nyilatkozat mellékleteként, vagy bevallás nélkül;
•    akikről a munkáltató a január havi bevallásban jelezte a munkáltatói adómegállapításra vonatkozó választás tényét, 1253-as bevallás érkezik; ez a típusú hiba vagy a munkáltató téves jelölésére, vagy a magánszemély „feledékenységére” vezethető vissza.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp