2025. 01. 23. csütörtök

Rajmund, Zelma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Magyar-román együttműködés a gazdasági fejlődés és helyi termékek népszerűsítése érdekében

Magyar-román együttműködés a gazdasági fejlődés és helyi termékek népszerűsítése érdekében

A Rinya-Dráva Szövetség ötnapos tanulmányutat szervezett Romániába, a GAL Campia Transilvaniei Helyi Akciócsoport térségébe. Az előzetes szakmai látogatás célja a közösségek közötti kapcsolat felvétel és bizalomépítés volt, miközben az aktuális projektek bemutatására is sor került. A kölcsönös tapasztalatcsere után megkezdődtek az előkészületi folyamatok, melynek során három együttműködési javaslat került előterjesztésre. A projekt az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretén belül valósult meg. A találkozó során a magyarországi Leader küldöttsége a szakmai programok mellett egy, a térségben tett körutazás során számos tapasztalatra tett szert a román akció csoport működését illetően. Ellátogattak többek között Camarasu, Catina, Geaca, Búza, Cojocna és Cluj-Napoca településeire, ahol a sajtüzem, szórvány magyar kiállítás, helyi termékeket árusító piac és tájház egytől egyig helyi attrakciónak számítanak.

A közös, együttműködést előmozdító szakmai programokon összegzésre kerültek az akciócsoportok célkitűzései és kezdetét vette az egyes kezdeményezések megismerése. A legfőbb programpontok között szerepeltek az önkormányzatok a Leader Programban betöltött szerepének és lehetőségeinek tárgyalása, a fiatal korosztály migrációjának megakadályozása, valamint az üzleti kapcsolatokban rejlő potenciál feltérképezése.

Külön figyelmet fordítottak a helyi termékek előállítására és értékesítésének folyamatára, melynek kapcsán három együttműködési javaslat került megfogalmazásra. A projekt első programpontja a Kulináris Kabaré nevet viselő nemzetközi együttműködés, melyben Magyarország mellett Románia és Franciaország is részt vesz. A kezdeményezésben a három országban megrendezésre kerülő gasztronómiai esemény kapcsán termelők bevonásával, különböző előadásokon és kóstoltatásokon keresztül kerülnek bemutatásra a helyi alapanyagok felhasználásával készült termékek. A közös tevékenység nem csak a készítmények szélesebb körben való megismerését teszi lehetővé, hanem erősíti az országok közötti együttműködést is.

A magyar és román térségek közötti gazdasági kapcsolat fejlesztését hivatott előmozdítani az a tervezet, mely szerint egy piackutatás során mérnék fel az egyes vállalkozások helyzetét, illetve igényeit. A programban részt venni kívánó vállalkozások internetes adatbázisban történő szerepeltetésével lehetővé válik, hogy a jövőbeli partnerek egy üzemlátogatás és találkozó keretében új kapcsolatokat alakítsanak ki. A harmadik törekvés a barcsi piac felújítására irányul, melynek elsődleges funkciója – a francia és román példákat követve – a helyi termékek árusítása és népszerűsítése lenne.

„A háromoldalú megállapodás kivitelezésére a jövőben egy pályázat ad lehetőséget, mely a Leader Nemzetközi Együttműködési program keretén belül támogatja a résztvevőket. Mindezek mellett az együttműködés további lehetőségei között szerepel Bálványosváralja és Kolozs településeiki és a magyar akció-csoport térségében lévő önkormányzatok közötti testvér-települési kapcsolat kialakítása.” – mondta Szijártó Attila, a Rinya-Dráva Szövetség munkaszervezet vezetője.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

NAV: Indul a 2025-ös eSZJA-szezon
Már elérhetők a friss szja-bevallási információk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján. A 2024-re vonatkozó bevallások tervezetét idén is elkés…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés