Sikeresen zajlott le a Borsod-Torna-Gömör Egyesület akciócsoport és lengyel partnere közötti szakmai együttműködést szolgáló, nemzetközi projekt előkészítő látogatás. Az út célja többek között a vidéki települések életminőségének javítása, valamint a kölcsönös segítségnyújtás és tapasztalatcsere a turisztikai szolgáltatások és helyi termékek népszerűsítése volt. Az esemény az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretén belül valósult meg.
Az öt napig tartó lengyelországi látogatás során a Borsod-Torna-Gömör Egyesület és a SPISZ Leader akció csoportok tagjai egy előzetes megbeszélés alkalmával meghatározták a turisztikai szolgáltatások fejlesztésére és a helyi termékek értékesítésére irányuló programpontokat. Az együttműködést elősegítő nemzetközi stratégia alapját a határokon átívelő összefogás képezi, melynek kidolgozása során a résztvevők külön figyelmet fordítottak az elérni kívánt jövőképhez szükséges lépések meghatározására.
A találkozó szakmai programján sor került az egyesületek bemutatkozására, valamint a vidékfejlesztési stratégia és a már megvalósult projektek ismertetésére. A legfontosabb programpontok a helyi termékek, turisztika, vállalkozásfejlesztés és a falu és vidéki örökségek megőrzésére irányultak. A csoportok közös céljai között szerepel a turisztikai fejlesztések és a gazdaság erősítése, valamint a helyi termékek előállítása, melynek során a térségek lakosainak megélhetésének biztosítására is nagy hangsúlyt fektetnek.
A kulturális örökség megőrzésére irányul az a turisztikai attrakciókat felvonultató hazai projekt is, mely a Magyarország északkeleti részén és Szlovákia déli területén elterülő História völgy értékeinek feltárását szolgálja. A kezdeményezés az Aggtelek-Edelény térséget felölelve, tíz kiállítási helyszínnel – köztük Boldva, Szendrő, Szalonna, Damak – kalauzolja el a látogatókat, akik gasztronómiai rendezvények és ismeretterjesztő programok segítségével ismerkedhetnek meg országunk kulturális hagyatékaival.
„A lengyelországi tanulmányút során a magyarországi küldöttség tagjai nemcsak elméleti, hanem gyakorlati szempontból is betekintést nyerhettek a lengyel régió kezdeményezéseiben. A két Leader csoport nemzetközi együttműködésére a turisztikai szolgáltatások és a helyi termékek szélesebb körben való megismertetése érdekében kerül sor a jövőben, melynek egyik főbb eleme a Borsod-Torna Gömör térségben megvalósítandó helyi védjegy projekt.” – mondta Lengyelné Bencze Viktória, a Borsod-Torna-Gömör Egyesület munkaszervezet vezetője.
Ennek célja egy olyan márkajegy létrehozása, melynek segítségével nemcsak az ország területén, de Európa szerte is ismertté válnak az egyes termékek, melyek között az élelmiszerek mellett a különböző kézműves termékek is megtalálhatóak. A program eredményességét termelői hálózatok létrehozásával és a helyben megtermelt árucikkekre irányult fejlesztésekkel igyekeznek véghezvinni.
A védjegy kialakítás mellett, az együttműködés tárgyát képezi még a gural-magyar-lengyel szótár előkészítése, ezzel pedig a derenki lengyel lakosság történetének és a két nemzet közös történelmi múltjának felidézése és a jellegzetes archaikus gural nyelvjárás megőrzése. A kapcsolatok erősítése során külön hangsúlyt fektettek az országok helyi termékeinek szélesebb körben való megismertetésére.