Tizennyolc magyar városban mintegy háromezer 9-10-11. évfolyamos diáklány indul április 25-én, a Lányok Napján, hogy „férfias” szakterületekről, például IT-vel, elektronikával és műszaki területekkel foglalkozó vállalatoknál, intézményeknél első kézből szerezhessen tapasztalatot az adott foglalkozásról. A Magyarországon második alkalommal megrendezett esemény célja, hogy a lányok pályaválasztása túllépjen a megrögzött szokásosokon, és az arra indíttatást érzők nyugodt szívvel építsenek karriert a nők számára ma még szinte tabunak számító területeken is.
A nemek esélyegyenlősége a gyakorlatban néhány ágazatban még mindig nem teljes Magyarországon, különösen az úgynevezett STEM-területeken (science, technology, engineering, mathematics – tudomány, technológia, mérnöktudományok, matematika): például a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán a lányok részaránya alig 5%, és az IT, a telekommunikációs és elektronikai szektor vállalatainál vagy éppen a kutatók között csak mutatóban akadnak nők. Ennek egyik gyakori oka, hogy az érdeklődő fiatalokat automatikusan lebeszélik a családtagok vagy a tanárok ezekről a szakirányokról, azzal a felkiáltással, hogy nem nőknek valók. Ez nem csupán a kimaradó nők, hanem a gazdaság egésze számára is problémát jelent, hiszen a sikeres egyéni karrierek összessége egy sikeresebb gazdaságot is jelentene, ráadásul pont olyan jövőorientált területekről van szó mint a mérnöki tudományok , az infokommunikáció vagy az elektronika.
Néhány számadat az események kapcsán:
– 2772 vendéghely
– több mint 60 program országszerte
– 38 cég
– 10 egyetem 12 kara
– 4 kutató intézet
– 1 múzeum
A programok 18 városban, Budapesttől Debrecenen át Nyíregyházán keresztül Miskolcon is várják a vendégeket.
A Miskolci Egyetemen például labortúrára invitálják a lányokat, a tanbánya látogatása A fiúk a bányában dolgoznak címmel zajlik, az anyagtudományi karon pedig színesfémeket mutatnak, úgy ahogyan a vendég tinédzser lányok sohasem láthatták még őket. Az egyetemi esemény A felsőoktatás minőségének javítása kiválósági központok
fejlesztésére alapozva a Miskolci Egyetem stratégiai
kutatási területein című TÁMOP pályázati keretein belül valósul meg.