Elfogták a rendőrök azt a férfit, aki sárospataki padok fából készült ülő részeit lopta el. A tolvaj közvetítői eljárás keretében vállalta a helyreállításban való részvételt.
A Sárospataki Rendőrkapitányság lopás miatt indított eljárást még az év elején, mivel az akkor még ismeretlen elkövető több közterületi pad fa alkatrészeit ellopta. A férfi az úgynevezett Vízi kapuban lévő szabadtéri színpad előtti padokat rongálta meg. Az általa okozott kár meghaladja a 100 000 forintot.
A nyomozás során folytatott adatgyűjtés eredményeként a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható sárospataki férfit beazonosították és elfogták a nyomozók. A tolvaj a kihallgatása során beismerő vallomást tett. Az eljárás során a sértett, és a gyanúsított a közvetítő eljárás keretében egyeztettek. A mediációs eljárás során a tolvaj vállalta a lócák helyreállítását.
Információs háttér: Közvetítői eljárás lehetősége a büntetőeljárásban
A közvetítői eljárásra – közismert elnevezéssel a mediációra – büntetőeljárásban kizárólag a személy elleni, közlekedési, illetőleg vagyon elleni, öt évi szabadságvesztésénél nem súlyosabban büntetendő bűncselekmények esetében van lehetőség.
A közvetítői eljárás célja, hogy a bűncselekmény következményeinek jóvátételét és a gyanúsított jövőbeni jogkövető magatartását elősegítse. A közvetítői eljárásban arra kell törekedni, hogy a gyanúsított és a sértett között – a gyanúsított tevékeny megbánását megalapozó – megállapodás jöjjön létre. A közvetítői eljárás eredményeként létrejött megállapodás alapján teljesített kártérítés elnevezése: tevékeny megbánás.
A sikeres közvetítői eljárás büntető anyagi jogi következménye: a három évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűncselekménnyel okozott kár megtérítése büntethetőséget megszüntető ok, míg az öt évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűncselekménnyel okozott kár megtérítése a büntetés korlátlan enyhítését teszi lehetővé.
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság