Rohonka Sándor, az Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) regionális képviselője statisztikai adatokat sorolva kezdte mai sajtótájékoztatóját, pl. hogy az elmúlt évben 1,7 százalékkal csökkent az ország gazdasági teljesítménye, a reálbérszint pedig 3,5 százalékkal. Az országos bruttó átlagkereset 223 ezer forint, ami nettó 144 ezernek felel meg.
Megyénkben ennél persze jóval kevesebbet keresnek az emberek. Mivel a GKI 3,5 százalékos inflációt prognosztizált, de vannak ettől magasabb becslések is az MSZOSZ szeretné, ha legalább 5,2 százalékos béremelést sikerülne elérni a helyi bértárgyalásokon.
Hernádvölgyi Andrea, az MSZOSZ alelnöke: Mi nem mozdulunk el az 5,2 százalékról. Az inflációs találgatások 3,5-4,7 százalék közt mozognak. A nyugdíjemelés 5,2 százalék és még nem láttunk olyat, hogy többet adtak volna, mint a várható infláció – jegyezte meg az alelnök, aki hozzátette, hogy a bérből és fizetésből élő átlagember örül, ha az étkezésre, utazásra és a rezsire futja a keresetéből.
Tapasztalatuk szerint a bérfejlesztés terén nagy a szórás az országban, vannak cégek, amelyek gond nélkül megadják az 5,2-5,5 százalékot is. A bérfejlesztések elmaradását, alacsony mértékét kompenzálhatná a béren kívüli juttatás.
Azt is elmondták a tájékoztatón, hogy a szakszervezet által működtetett jogsegély vonalra nevű zöld sok bejelentés érkezett, egyre többen kérnek segítséget a közszolgálat területéről, a versenyszférából pedig főleg olyan helyekről, ahol nem működik szakszervezet.
Zöld szám:0640982012
Szó esett még új Munka Törvénykönyvéről amely januártól lépett érvénybe, s amellyel még sok probléma lesz, de mindjárt az első a távolléti díjszámítással kapcsolatos, amire meglepően gyorsan reagált a kormányzat. A választások előtt vélhetően nem fog teljes mértékben változni, de addig is gyűjtik az ezzel kapcsolatos információt.
OBE