Félig mese, félig musical. Vígjáték. Egy klasszikus, és egy klasszikussá érett kortárs bemutató, két fiatal rendező munkája egyetlen hétvégén a miskolci színházban. A Molnár Ferenc számára elismerést hozó Az ördög bemutató előadásával indul a február a Kamaraszínházban, majd másnap minden korosztály kedvencével, Presser Gábor – Sztevanovity Dusán A padlás című musicalének premierjével folytatjuk a Nagyszínházban. Molnár Ferenc vígjátékát Szabó Máté, az új zenei köntöst kapott A padlást Rusznyák Gábor rendezi.
„A feleség egyébként is olyan, mint a monokli. Elegáns viselet, de nélküle jobban lát az ember.” – mondja az Ördög Molnár Ferenc darabjában. Csípős humorral fűszerezve jelenik meg az erkölcsi (és társadalmi) problematika ebben a Faust-parafrázisban, melyhez olyan kiváló színészek adják tehetségüket, mint Kocsis Pál, Jancsó Dóra vagy Zayzon Zsolt.
Molnár Ferenc
AZ ÖRDÖG
AZ ÖRDÖG: (…) Én szabadgondolkozó vagyok. Ne ijedjen meg ettől a szótól. Ez Pesten azt jelenti, hogy szabad gondolkodni. Nem azt, hogy muszáj.
Jánost, a festőművészt és Jolánt egy tiszta szerelmi kapcsolat fűzte valamikor egymáshoz. Régen találkoztak, Jolán időközben férjhez ment. Az élet most úgy hozza, hogy a nőnek modellként kell a festő elé állnia, és mindkettőjüknek újra meg kell küzdeniük az érzelmeikkel. A szenvedélyes párbeszédükkel újrakezdődő történetnek azonban van egy fültanúja. Egy ismeretlen férfi, aki korábban egy monte-carlói kaszinóban némi pénzzel kisegítette Jánost, és megígérte, hogy egyszer majd meglátogatja Budapesten. Nem tudni, miért éppen most, ebben a kényes, intim helyzetben lépett színre, de azt sem, hogy valójában ki ő és mit akar. S legyen bármilyen természetes is a viselkedése, azért az mégis ijesztő és démoni, hogy ő viszont mindent tud az előtte álló emberekről. Az el nem múló szerelem innentől nem maradhat titokban.
A Faust-témát „pestiesen” átdolgozó második darabjával a fiatal hírlapíró Molnár Ferenc 1907-ben elindult a világhír felé.
Bemutató: 2013. február 1. 19 óra, Kamaraszínház
A Varázskönyv képei életre kelnek, és kiderül, hogy ez a padlás jó padlás, továbbá, hogy a legkevésbé sem olyan, mint százezer másik. Erről gondoskodnak többek között a miskolci színház tehetséges színészei: Rusznák András, Kosik Anita, Seres Ildikó, Salat Lehel, Ódor Kristóf, Bohoczki Sára Fritz Attila és Cservenák Vilmos, valamint az a vadonatúj szimfonikus zenei alap, melyet 25. születésnapjára kapott A padlás Presser Gábortól és a Miskolci Nemzeti Színház zenekarától.
Az újrahangszerelt zenei változat Presser Gábor és Holló Aurél munkája. A Miskolci Nemzeti Színház zenekara által készített új felvételen a zeneszerző, Presser Gábor zongorázik, aki a teljes munkafolyamatot is felügyelte. A színház zenekarát a hangfelvételen Cser Ádám vezényli.
Presser Gábor – Sztevanovity Dusán
A PADLÁS
Egy bérház padlásán a fiatal Rádiós fényévnyi távolságba küld rádióüzeneteket saját találmánya, a robot Robinson segítségével. Már kételkedni kezd abban, hogy hangja bárkihez is elér a végtelen űrben, amikor egy este négy furcsa alak jelenik meg. A különös figurák híres mesék elfeledett hőseinek szellemei, akik a túlvilágra szeretnének eljutni. De hogy évszázadok óta tartó bolyongásuk véget érhessen, meg kell találniuk a Révészt.
A Padlást kereken 25 éve, 1988 januárjában mutatták be a Vígszínházban. A legtöbbet játszott magyar musical azóta klasszikussá érett. Miskolci bemutatójának különlegessége, hogy a jól ismert dalokat nagyzenekari verzióban, új hangszerelésben hallhatják majd nézőink.
„Ez a musical tízéves kortól bárkinek szóló mesejáték. Biztos, hogy tizenöt év múlva is elő lehet majd venni, és akkor is tud szólni a nézőkhöz. Mert semmiféle divathoz nem kötődik. Presser zenéje csodálatos. Minden tudása benne van, és még mindezekhez hozzá is tudott tenni.” Sztevanovity Dusán
Bemutató: 2013. február 2. 17 óra, Nagyszínház