2025. 01. 10. péntek

Melánia
1 EUR 414 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » Nanomedicinák használatától, a naptejek vizsgálatán át, a koraszülöttek testi fejlődés szerinti korszerű osztályozásáig

Nanomedicinák használatától, a naptejek vizsgálatán át, a koraszülöttek testi fejlődés szerinti korszerű osztályozásáig

Az „Élettudományi kutatások legfrissebb eredményeinek gyakorlati hasznosítása” című szakmai – tudományos továbbképző konferencia része annak a TÁMOP- projektnek(TÁMOP-4.2.1.B-10/2/KONV-2010-0001) amely célul tűzte ki a Miskolci Egyetemen az oktatás minőségének javítását, kiválósági központok fejlesztésére alapozva a Campus stratégiai kutatási területein.”

A  tanácskozás előadásai jól tükrözik azt a szándékot , amely  új, a gyakorlathoz közel álló eredmények elérésére ösztönzi a kutatókat, – alátámasztva  a munkát ,  intenzív  publikációs  tevékenységgel,-  s szorgalmazza az elért eredmények megismertetését különböző konferenciákon, itthon és külföldön egyaránt. A projekt céljaival megegyezik a kari gyakorlat, amely szerint, valamennyi előadó napjaink tudományos eredményeit a Miskolci Egyetem Egészségügyi Kar oktatójaként beépíti a hallgatók képzésébe is, hogy naprakész ismeretekkel bővíthessék elméleti tudásukat, valamint a Miskolci Egyetem Egészségügyi Kar Nanobiotechnológiai és Regeneratív Medicina Tanszékén működő kutató laboratóriumban gyakorlati órák keretében is megismerkedhetnek a kutatásokkal.
Az előadások  összefoglalója:

Dr. Fodor Bertalan (Miskolci Egyetem Egészségügyi Kar tudományos dékánhelyettese, tanszékvezető főiskolai tanára) előadásának témája a nanomedicina helye napjaink diagnosztikus és terápiás eljárásaiban. A modern, de hagyományos alapokon nyugvó orvostudomány előtt olyan nagy kihívások állnak, mint például a nagyköltségű fejlesztések, csökkenő hatékonyság, finanszírozási problémák. A betegségek kiváltó okainak jobb megértése révén áttörést jelenthet a nanomedicina, konkrétan a sejtszintű orvoslás lehetősége. Számos felhasználási területe révén fontos szerephez juthat a korai és pontos diagnózis felállításában; a beteg szövetet, sejtet megcélozó irányított terápiákban illetve a sérült szövetek helyreállításában egyaránt.

Dr. Papp Miklós,( a Miskolci Egyetem Egészségügyi Kar egyetemi docense, ortopéd főorvos) az ízületi megtartó műtéteknél alkalmazható nanotechnológiáról tart előadást, Autolog chondrocyta inplantatio címmel. Az 1950-es évek elejétől számos olyan ízület megtartó módszert dolgoztak ki, amelyek a károsodott hyalin porc regenerációját, vagy pótlását hivatottak megvalósítani. Az előre haladott ízület arthrosis esetén alkalmazott arthroplasztika szövődményekkel (septicus folyamat, kilazulás) terhelt, ezért a mozgásszervi sebészet figyelme az 1990-es évektől az autolog chondrocyta transplantatio felé fordult. Bár a tenyésztett és visszaültetett hyalinporc teherviselő képessége nem éri el az eredeti üvegporcét, a nanotechnologiai módszerek tökéletesítésével az egyre jobb minőségű transzplantált porc a porcdefektusok kezelésében definitív megoldást jelenthet.
Juhászné Szalai Adrienn (biológus, a Miskolci Egyetem Egészségügyi Kar tudományos segédmunkatársa), a naptejek nanoméretű alkotóelemeinek előnyeiről és kockázatairól tart előadást, mivel mind közismertebbé válik az a tény, hogy a napsugárzás szélesebb ultraibolya spektrumban éri el a földfelszínt, így fokozottabb veszélyforrást jelent bőrünkre, különösen a kisgyermekeknél. Ez magával vonta azt az igényt, hogy a napégések megelőzésének mind hatékonyabb módszereit dolgozzák ki a kozmetikai cégek. Mivel a naptejek alkalmazása is járhat kockázatokkal , az előadás célja, hogy elemezze: a naptejek lényegesebb alkotóelemei milyen változásokon mennek át a napsugárzás káros hatásainak hatékonyabb kivédése érdekében. Különös hangsúlyt érdemel a fém-oxidok alkotóelemek méretének nanoméret tartományúra csökkentése, mely változás problémákat vet fel biztonságos alkalmazásuk tekintetében.

Dr. Berkő Péter, (a Miskolci Egyetem Egészségügyi Kar szülész-nőgyógyász főorvos) témája az újszülöttek testi fejlettségük szerinti osztályozásának új módszere, az ÉFT/MDN-rendszer. Az előadó által kidolgozott új vizsgálómódszer kerül ismertetésre, amely az újszülöttek testi fejlettségének és tápláltsági állapotának az eddigieknél pontosabb vizsgálatára, az újszülöttek testi fejlettség szerinti osztályozására és egyúttal korrekt nemzetközi összehasonlító vizsgálatok elvégzésére szolgál. E módszer ismertetése – melyről a múlt hónapban előadást tartott Dr. Berkő Péter Indonéziában – nagy nemzetközi érdeklődést váltott ki. Az új módszer segítségével jól elkülöníthetők azok az újszülöttek, akik esetében a testi fejlődés, és az értelmi képességek – nagy valószínűség szerinti – elmaradásával kell számolni. Ezen kívül a korszerű szülészet legfőbb törekvései, eredményei és azok nehézségei kerülnek bemutatásra, amelyek a további fejlődés útjában állnak.

Demeter János (mentőtiszt, a Miskolci Egyetem Egészségügyi Kar tanársegédje) a reanimáció legújabb irányelveiről és gyakorlati alkalmazásáról tart előadást. Az újraélesztés a hazai és nemzetközi sürgősségi ellátás egyik legfontosabb és legdinamikusabban fejlődő részterülete.  Az előadás a reanimáció elemei mellett az új törekvéseket, valamint a magyar és külföldi protokollokba illesztett újdonságokat mutatja be.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

A mellimplantátumok története
A női szépség és harmónia kifejezésében a mell mindig is kiemelkedő szerepet kapott. A mellnagyobbítás, ahogyan ma ismerjük, hosszú fejlődésen ment ke…

További cikkek

Újra összejöttek a Szomszédok
Újra összejöttek a Szomszédok! Janka, Jutka és Feri a régi szép időket elevenítették fel, ahonnan nem hiányozhatott természetesen a nagynéni konyakos …

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés