A kormány nemrég bejelentette, hogy a szakellátást nyújtó szociális intézmények normatív finanszírozását felváltja a feladatfinanszírozás. Még azt is gondolhatnánk, hogy ez nem más, mint egyszerűsítés, racionalizálás, ugyanis ezen intézmények folyamatos, állandó számú ellátottal működnek.
Azonban ha figyelembe vesszük, hogy folyamatban van az állami intézmények államosítása, és ezért megszorításokra van szükség, akkor látjuk, hogy ismét a megtakarítás a fő cél, akár az ellátás színvonalának drasztikus csökkentésével is. A már átvett és január 1-jétől állami fenntartásba kerülő intézmények fenntartására az állami normatíva nem volt elég, azt az önkormányzatoknak 20-30 százalékkal ki kellett egészíteniük. A 2013. évi költségvetésben erre a plusz kiadásra nem látunk keretet, ezért valószínű, hogy sok esetben az intézmény eredményességét garantáló szakmai programok, az ellátást emberközelibbé tevő vagy akár fejlesztő ellátások nem kerülnek a finanszírozható feladatok közé. Ez a területen akár elbocsájtásokat is eredményezhet.
Ismerve a Fidesz-kormány megszorítási intézkedéseinek folyamatát elképzelhető, hogy intézkedésük „eredményességét” látva az alapellátások tekintetében is átállnak a feladatfinanszírozás rendszerére. Ez pedig az intézmények kiszámíthatatlan ellátotti száma miatt végzetes következményekkel járhat, és emberek hozzáférését akadályozhatja sokszor életmentő intézkedésekhez. Azaz megint nem hallhattunk másról, mint egy szépen becsomagolt megszorító intézkedésről.
Vágó Sebestyén, a Jobbik országgyűlési képviselője