… mondja egy alapigazság, ám ezzel ellentétben egy másik arról szól, hogy fiatalságot és egészséget nem vásárolhatunk magunknak. Lissa Price A testbérlők című tudományos-fantasztikus regényének antiutópisztikus világában azonban ez többé már nem igaz…
Az alaptörténet szerint ugyanis a gazdag és idős emberek a modern technikának köszönhetően bizonyos időre kibérelhetik egy fiatal fiú vagy lány testét, és valós időben, valós körülmények között az ő bőrükben, ám a saját elméjükben élhetnek a bérlet lejártáig.
A történet, mondhatni, megszokott – egy fiatal lány, Callie esetében hiba csúszik a számításba, és miközben egy idős hölgy bérli a testét, öntudatra ébred, majd menekülnie kell üldözők elől, meg kell oldania különböző rejtélyeket, meg kell védenie szeretteit, stb. –, és bár a cselekmény is izgalmas, véleményünk szerint e sci-fi nem elsősorban emiatt érdekes.
Hanem jóval inkább a felvázolt világkép miatt. A jövőbeli Egyesült Államokban vagyunk, mely éppen csak túljutott egy pusztító világháborún és kizárólag a nagyon idősek, és a még felnőttkort nem betöltők maradtak életben, előbbiek pedig annyira ragaszkodnak megszokott életükhöz és hatalmukhoz, hogy ha nem is tűzzel-vassal, de törvénnyel és erőszakkal nyomják el a fiatal generációt, akik jelentős részben az utcán, bujkálva élnek. S szinte az egyetlen menekülési út számukra a testbank, ahol bérbe adhatják legbecsesebb értéküket, az életet és fiatalságukat…
Annál is inkább az alapkoncepció , bár nem túl eredeti, azért mindenképp érdekes, melyhez nem nehéz jól eltalált történetet írni. Ez a szerzőnek sikerült is – hibát talán csak annyit találhatunk, hogy modern szokás szerint a szerző túl sokat akart markolni, és egyszerre akart érdekes romantikus szálat, futurisztikus korképet valamint bűnügyi nyomozást is írni, sé bár az első kettő sikerült is neki, a krimivonal kissé túl bonyolultnak, egyben „hihetetlennek” hat.
Mindezek fényében kijelenthető, hogy az „örökifjú” sci-fi, bár bizonyos tekintetben nem meglepő módon túllő néhány célon, és azért túlzás a hatalmas sikert elérő, rendkívül népszerű Éhezők viadala széria utódaként emlegetni alapvetően érdekes kérdést feszeget, ráadásul e révén egy kicsit azon is elgondolkodhatunk, hogy biztos annyira rossz-e az a világ, melyben ma, 2012-ben tengetjük napjainkat.
DicsukD