A jogászok szerepének létjogosultságáról értekeznek az első hazai Ügyvédvilág Konferencián
A legújabb technológiai vívmányok megjelenése hatással van mindennapjainkra, az egyes munkafolyamatok lerövidülnek, akár szakemberek nélkül is működőképessé válnak. De vajon mennyire veszélyeztetik ezek a változások a hagyományos szakmákat? Lehetséges, hogy feleslegessé teszi működésüket és akár az olyan tradicionális foglalkozás, mint az ügyvédség is hamarosan mellőzhető lesz? Hogyan védhetők ki ezek a fenyegetések és pontosan melyek ezek? Többek között ezekre a kérdésekre is keresi a választ a CompLex Kiadó, a holland Wolters Kluwer csoport tagja által szervezett első Ügyvédvilág Konferencia november 6-án.
2008-ban jelent meg először Richard Susskind azóta bestsellerré vált, The End Of Lawyers? című kötete, amely azt a témát boncolgatja, hogy van-e létjogosultsága a klasszikus értelemben vett ügyvédek munkájának, milyen kihívásokkal kell szembenézniük és milyen elvárásoknak kell megfelelniük az információtechnológia változásai okán napjainkban és a jövőben. A könyv konklúziója alapján még nincs minden veszve, van esély a fennmaradásra, azonban azok a jogászok, akik nem lesznek képesek a munkafolyamataikon és hozzáállásukon változtatni, szenvedni fognak, és lehet, hogy el is tűnnek a színről, mások pedig kénytelenek lesznek új dolgokat tanulni. Hogy ezek az új dolgok melyek, abban részletes segítséget nyújt Susskind könyve, amely a CompLex Kiadó gondozásában szeptembertől magyar nyelven is olvasható Az ügyvédség vége? címmel.
A könyv megjelenésének apropójából 2012. november 6-án rendezik meg az első Ügyvédvilág Konferenciát, amelynek tematikája Susskind könyvére épül, és célja, hogy a magyar viszonylatokat is figyelembe véve keressék a válaszokat a technológiai kihívások nyomán felvetődő kérdésekre. Az ügyvédvilágot érintő izgalmas témákat olyan ismert és elismert szakemberekkel fedezhetik fel a konferencia résztvevői, mint dr. Réti László, a Budapesti Ügyvédi kamara elnöke, dr. Vaskuti András bíró, dr. Fleck Zoltán, az ELTE ÁJK Jogszociológiai Tanszékének tanszékvezetője, Csáki-Hatalovics Gyula, a KRE ÁJK egyetemi docense és még sokan mások, ráadásul a CompLex Kiadó az eseményen résztvevőknek biztosítja Susskind bestsellerének első magyar kiadását is.
A konferencián többek között szó lesz arról, hogy melyek azok a technológiák, amelyek felforgatják az ügyvédek munkáját, és beszámolnak arról is, hogy milyen jogászi munkafolyamatok azok, amelyeket ma már akár egyéb módszerrel, az ügyvédek közreműködése nélkül is el lehet végezni.
Izgalmas felfedező útra hívják a konferencia látogatóit a jogi adatbázisok jövőjének bemutatására és arról is szót ejtenek, hogy hogyan jelennek meg napjainkban az ügyvédek a közösségi oldalakon és mire használják a rendelkezésükre álló felületeket, hogyan reklámozzák magukat és milyen jövő vár a következő jogász nemzedékre. Egyáltalán milyen tulajdonságokkal kell rendelkezniük a jövőben és szükség van-e arra, hogy változásokon menjen keresztül a jogászképzés.
A konferencia és a könyv együttesen olyan lehetőséget kínál a szakmának és azoknak, akik kapcsolatban vannak az ügyvédek világával, amely nemcsak egy összegző tudást ad az érintetteknek, de utat is mutat nekik a jövőre nézve.